Аналіз інформації про зовнішнє та внутрішнє середовище підприємства - Стратегічне фінансове планування на підприємстві

Після визначення місії та цілей, перших двох етапів стратегічного планування, починаються його діагностичні етапи: аналіз інформації про зовнішнє та внутрішнє середовище підприємства. Це третій та четвертий етап стратегічного планування, що відіграє важливе значення у даному процесі.

При стратегічному плануванні не робиться заздалегідь припущення, що майбутнє неодмінне повинно бути краще минулого. Головним чинником виступає реальний стан зовнішнього середовища. Тому при плануванні важливе місце приділяється аналізу перспектив підприємства та його позицій у конкурентній боротьбі, а також з'ясуванню небезпек, можливостей, що можуть змінити сформовані тенденції у майбутньому. [8]

Процес аналізу та оцінки інформації про організацій середовище складається з наступних етапів:

Визначення елементів внутрішнього та зовнішнього середовища, що можуть впливати на діяльність підприємства.

Виділення із встановлених елементів найбільш важливих для підприємства - "критичних точок".

Збір інформації про "критичні точки".

4. Оцінка інформації про "критичні точки". [1]

Розглянемо детальніше кожний з цих етапів для з'ясування їх суті та важливості для підприємства.

1. Визначення елементів внутрішнього та зовнішнього середовища, що можуть впливати на діяльність підприємства.

Середовище, в якому здійснює свою діяльність підприємство, поділяється на зовнішнє та внутрішнє.

Зовнішнє середовище розглядається як сукупність двох: просторів: макросередовища та мікросередовища.

Мікросередовище - це середовище прямої дії на підприємство, що безпосередньо впливає на його діяльність:

Постачальники ресурсів для забезпечення роботи підприємства;

Покупці, продукції;

Конкуренти;

Державні, фінансові структури.

Вплив постачальників відбувається через залежність підприємства від термінів та ритмічності поставок, цін та якості продукції.

Саме від покупців залежить, чи відшкодує підприємстві свої витрати та отримає прибуток для здійснення свого подальшого розвитку. А тому, необхідно вивчати чинники, що впливають на поведінку та попит споживача. В багатьох випадках не стільки покупці, скільки політика конкурентів вирішує, що саме та по якій ціні продавати на ринку. Втрата частки ринку спричиняє відповідно зниження норми прибутку.

Державні органи впливають безпосередньо на діяльність підприємства через законодавчі акти. Так збільшення податкових ставок може обмежувати інвестиційну активність підприємства, сприяти зменшенню обсягів виробництва. Зниження податкового тиску призводить до активізації підприємницької діяльності. Підприємства, що пов'язані з банківським фінансуванням, залежать від рівня коливання ставок банківських відсотків. їх різке збільшення може негативно позначитися на підприємстві, а іноді примушує міняти його напрями своєї діяльності. Так при зростанні банківського відсотку деякі будівельні організації вимушені були відмовитися від зведення будинків за індивідуальними проектами, а перейти на спорудження звичайних багатоповерхівок.

Макросередовище - це середовище опосередкованої дії на підприємство:

Політико-правові реформи;

Економічний стан регіону та країни;

Соціальні та культурні чинники;

Міжнародний стан.

Виділяють наступні основні чинники впливу на підприємство зовнішнього середовища:

Економічні;

Політичні;

Ринкові;

Технологічні;

Соціальні.

Економічні чинники. Для успішного розвитку підприємство повинно відслідковувати ряд чинників економічного середовища, що можуть бути або новою загрозою, або новою можливістю для його розвитку та мають для нього найбільш важливе значення: темпи інфляції, рівень доходів населення, курс валют. В умовах зростання інфляції підприємство вимушене збільшувати запаси матеріальних ресурсів, збільшувати займи, затримувати різного роду виплати. Спад економічного розвитку держави може призвести до скорочення виробництва, скорочення робочих місць.

Політичні чинники. До цих чинників можна віднести нормативні документи владних структур різного рівня, політику влади щодо фінансування програм або проектів, обмеження по тарифах для інших держав, політика країн іноземних інвесторів, захист влади від іноземних конкурентів, політичні реформи, міжнародні угоди

Ринкові чинники. Підприємство повинно постійно слідкувати за мінливим ринковим середовищем, що безпосередньо впливає на його діяльність. Особлива увага приділяється наступним факторам: політика постачальників ресурсів щодо ціни та якості своєї продукції, потреби покупців, демографічні умови, життєвий цикл товарів (послуг), умови проникнення на ринок, рівень конкуренції в галузі, поточна та майбутня стратегія конкурентів. Існує конкурентна боротьба не тільки за ринки збуту, а й за ринки сировини, праці, право використання інновацій.

Технологічні чинники. Підприємство повинно постійно слідкувати за науково-технічним прогресом в технологічній галузі, аналізувати та запроваджувати прогресивні зміни в автоматизації, інформатизації, технології проектування виробів, виробництві, рекламі, зв'язку. Особливу увагу слід приділяти тим з них, від яких залежить конкурентоспроможність підприємства та ефективність його діяльності.

Соціальні чинники. До таким чинників можна віднести відношення суспільства до підприємництва, рух захисту прав споживачів, прагнення покупців підтримати власного виробника, звичаї, нрави. Соціально-культурні чинники впливають на демографічний стан суспільства, формування попиту, трудові відносини.

Внутрішнє середовище підприємства включає наступні основні елементи:

Маркетинг;

Виробництво,

Фінанси,

Персонал,

Образ та культура підприємства.

Оцінка цих сфер діяльності необхідна для виявлення стратегічних сильних та слабких сторін підприємства.

Маркетинг. Для оцінки виділяються основні напрями:

Частка ринку підприємства;

Асортимент продукції;

Ринкові дослідження та інноваційні розробки;

Обслуговування покупців;

Збут та реклама.

Частка ринку підприємства. Важливо встановити тенденцію зміни частки ринку підприємства по відношенню до конкурентів.

Асортимент продукції. Необхідно оцінити відхилення асортименту від оптимального, орієнтуючись при цьому на прибутковість.

Ринкові дослідження та інноваційні розробки. Для забезпечення конкурентоспроможності важливою є розробка нових видів продукції на основі досліджень потреб ринку.

Обслуговування покупців. Впливає на обсяги реалізації продукції через створення та збереження прихильності покупців до продукції підприємства. Належний рівень обслуговування може давати можливість встановлювати високі ціни.

Збут та реклама. Будь-яка продукція підприємства потребує ефективного збуту, реклами та творчого підходу до просування на ринок.

Виробництво При організації та здійсненні виробництва надзвичайно важливим є з'ясування наступних моментів: можливості підприємства щодо випуску продукції з більш низькою собівартістю, доступність нових видів матеріалів, залежність від кількості постачальників, відповідність обладнання сучасним стандартам, дієвість системи контролю якості продукції, ефективність використання ресурсів підприємства. Значне місце займають й технологічні нововведення, що впливають на ефективність виробництва, можливість швидкого переходу до випуску нових видів продукції.

Фінанси. Ретельний аналіз фінансового стану підприємства важливий для з'ясування його наявних та потенціальних слабкостей по відношенню до конкурентів, визначення сильних сторін в перспективі. Необхідний також контроль за прибутком підприємства від різних видів продукції та діяльності взагалі.

Персонал. Кваліфіковані співробітники та досвідчене керівництво забезпечують успіх підприємству, тому проведення правильної кадрової політики та її аналіз важливі для ефективної діяльності підприємства в майбутньому. При цьому слід звертати увагу на наступне: компетентність вищого керівництва, систему мотивації, плинність кадрів (особливо стосовно провідних спеціалістів), ефективність системи підвищення кваліфікації персоналу (особливо керівного складу), підвищення якості роботи персоналу, організацію праці.

Образ та культура підприємства Вони здатні підсилювати або послабляти його репутацію. Звичаї, атмосфера та клімат, що створені на підприємстві впливають на основні показники його діяльності.

2. Виділення з встановлених елементів найбільш важливих для підприємства - "критичних точок".

У кожного підприємства є свій комплекс критичних точок, тобто чинників, що найбільше можуть вплинути не тільки на його розвиток, а й взагалі на існування. Цей комплекс залежить від розмірів підприємства, його цілей, географічних, історичних та інших особливостей.

Розміри підприємства. Велике підприємство більш захищене від впливу зовнішнього середовища, чим невелике та має можливість, деякою мірою, нейтралізувати цей вплив на свою діяльність. У нього є значні фінансові можливості для освоєння нових технологій та випуску нового виду продукції, проведення рекламних заходів і т. ін. Такі підприємства менш уразливі перед конкурентами, мають налагоджені стосунки з постачальниками ресурсів та банками.

Але слід приймати до уваги, що великі підприємства не такі рухливі та гнучкі, як невеликі. Це вимагає від них проведення більш широкого та детального аналізу умов зовнішнього середовища, щоб заздалегідь пристосуватися до майбутніх змін.

Цілі діяльності. В залежності від обраних цілей "критичні точки" для підприємства можуть бути різними. Наприклад, якщо мета підприємства - розробка та випуск нової продукції, то "критичними точками" будуть: майбутні конкуренти та покупці, стан розвитку технологій, ринок матеріалів.

Історичний період. В минулому столітті підприємства працювали як закриті системи, коли зовнішнє середовище майже не впливало на їх діяльність. Через це вони вирішували тільки свої внутрішні проблеми. [12]

При переході до ринкової економіки підприємства стали належати до категорії відкритих систем, внутрішня стабільність яких залежить від умов зовнішнього середовища. Як наслідок коло їх "критичних точок" розширилося завдяки необхідності ретельно аналізувати зовнішні аспекти своєї діяльності.

3 Збір інформації про "критичні точки".

Збором інформації, що потрібна для розробки планів, зазвичай займається служба планування. При цьому дані можуть поступати до неї як зовні, так і від підрозділів підприємства. (Рис. 1.2)

Отримати інформацію про "критичні точки" можна шляхом:

    - сканування середовища (використання сформованої інформації); - моніторингу середовища (відстеження поточної інформації, що тільки з'являється).

Оцінка інформації про "критичні точки"

Оцінка інформації про "критичні точки" є останнім етапом аналізу інформації про зовнішнє та внутрішнє середовище. Підсумки оцінки використовують як основу для стратегічного аналізу, а в подальшому для планування можливих варіантів стратегії.

Основна мета оцінки інформації - з'ясування негативного та позитивного впливу середовища на майбутню діяльність підприємства.

Одним з найбільш розповсюджених і визнаних методів оцінки інформації про середовище, в якому здійснює свою діяльність підприємство, є SWОТ - аналіз.

Метод SWОТ - аналізу - дозволяє провести спільну оцінку зовнішнього та внутрішнього середовища. Він передбачає:

Встановлення можливостей та загроз щодо зовнішнього середовища (за межами підприємства).

Виявлення переваг сильних сторін підприємства та оцінку його слабкостей (всередині підприємства).

Мета SWОТ - аналізу - сприяти взаємоузгодженню впливу зовнішнього та внутрішнього середовища на діяльність підприємства. [5]

В результаті аналізу зовнішнього середовища створюється перелік можливостей та загроз, з якими стикається або буде стикатися підприємство в майбутньому (таблиця 1.1).

Можливості - це умови, події, процеси, явища, які підприємство може використати для досягнення бажаних результатів.

Загрози - це будь-які умови, події, процеси, явища, що перешкоджають досягненню підприємством своїх цілей.

Знання потенційних можливостей дасть змогу використати їх для ефективної діяльності, а своєчасне виявлення загроз сприятиме запобіганню кризи підприємства. Загрози та можливості розглядають в межах наступних груп: економіка, політика, ринок, технологія, конкуренція, міжнародний стан, соціальна поведінка.

Силою підприємства є те, що дає змогу успішно розвивати його діяльність, створити конкурентні переваги (навички персоналу, ресурси, нові прогресивні технології, раціональна інвестиційна політика).

Слабкість - це те, що підприємство здійснює недостатньої або зовсім неефективно: використання ресурсів, інновацій; політику, маркетингові дослідження, цінову політику. Слабкі сторони обумовлюють його конкурентну вразливість.

При аналізі слабких і сильних сторін підприємства необхідно визначити ключові чинники успіху (КФУ), що принесуть йому переваги. КФУ розрізняються в залежності від галузі, і якій працює підприємство, а також навіть у часі в рамках однієї галузі. Підприємство, використовуючи один або декілька таких чинників, може одержати конкурентну перевагу.

Серед ключових чинників успіху можна, наприклад, виділити:

В області технологій: прихильність до інноваційної політики, досвід наукових розробок, досвід у використанні певної технології;

В області виробництва: низькі виробничі витрати; висока якість продукції, географічне положення;

В області обслуговування: швидка та безкоштовна доставка, розвинена дистриб'юторська мережа;

В області маркетингу: налагоджена система роботи з покупцями, оригінальні рекламні проекти;

В області організації: налагоджена інформаційна система та система управління якістю.

Таблиця Матриця SWОТ - аналізу

МОЖЛИВОСТІ:

    1. Вигідний процент банківського кредиту. 2. Збільшення частки більш платоспроможних споживачів. 3. Розширення сегменту ринку. 4. Підприємства галузі практично не застосовують нововведення у виробничому процесі.

ЗАГРОЗИ:

    1. Зменшення попиту на продукцію підприємства. 2. Зменшення кількості потенційних покупців. 3. Політична на законодавча нестабільність. 4. Зростання рівня конкуренції в галузі. 5. Зменшення кількості каналів реалізації продукції.

СИЛЬШ СТОРОНИ:

    1. Знання ринку споживачів та їх потреби 2. Наявність мережі фірмових магазинів 3. Можливість входження у нові сегменти ринку 4. Новітня технологія 5.Застосування безвідходного виробництва 6. Потужна матеріально-технічна база 7. Увага дослідженням і розробкам нових моделей 8. Фінансова стабільність

СІМ:

4та4 7 та 4 6 та 2 і т. д.

СіЗ:

7та4 3 та5 1 та 2 і т. д.

СЛАБКІ СТОРОНИ:

    1. Висока собівартість продукції 2. Зниження прибутковості 3. Короткострокові перспективи розвитку 4. Недостатньо ефективна система мотивації праці

СлМ:

    2 таЗ 3 та 2 і т. д.

СлЗ:

    1 та4 2 та 1 і т. д.
    -поле СлМ - в ньому міститься інформація про те, рахунок яких можливостей зовнішнього середовища підприємство здатне подолати свої слабкості. - поле СлЗ - в цьому полі формуються комбінації чинків з груп "слабкість" та "загрози". Вони інформують про подолання яких загроз та ліквідація яких слабкостей підприємства є його першочерговим завданням.

Таким чином, SWОТ - аналіз є важливим методом оцінки інформації про організаційне середовище підприємства за : ступними напрямами:

Сильні та слабкі сторони підприємства, це дає йо змогу виявити власний потенціал, запобігти негативному впливу слабкостей на стратегічні цілі та успішний розвиток його діяльності;

Можливості та загрози, виявлені можливості надають шанси провести позитивні зміни на підприємстві, а і явлені загрози звести ризики, при можливості до мінімуму;

Галузева специфіка, тобто оцінка конкурентної ситуації у галузі, шанси та ризики в її межах;

Стан ринку, а саме оцінка інформації про ринкові можливості, потребу активних маркетингових дій, можливості зміни частки ринку;

Конкуренція, що дає змогу з'ясувати поведінку конкурентів та їх слабкі сторони для визначення власних: стратегічних можливостей або небезпек.

SWОТ - аналіз - не містить інформації для прийняття остаточних рішень, але допомагає її впорядкувати з метою подальшого використання. [5]

Похожие статьи




Аналіз інформації про зовнішнє та внутрішнє середовище підприємства - Стратегічне фінансове планування на підприємстві

Предыдущая | Следующая