Теоретичні основи бюджету, його значення в управлінському обліку, Сутність та значення бюджетів на підприємстві - Система бюджетування підприємства та шляхи її вдосконалення

Сутність та значення бюджетів на підприємстві

В сучасній умовах господарювання коли не тільки Україну, але й більшість світу охопила економічна криза, для кожного підприємства важливим є пошук та реалізація шляхів виходу з цієї пастки. Тому надзвичайно важливими для менеджменту всіх рівнів стають методи антикризового управління підприємством, та виникає необхідність пошуку антикризових заходів у різних сферах діяльності підприємства, в тому числі в оперативному фінансовому плануванні та бюджетуванні.

В економічній літературі не існує єдиного визначення категорії "бюджет. Незважаючи на значні досягнення в теорії та практиці фінансового управління, існують розбіжності щодо тлумачення категорії "бюджет" та "бюджетування". Розглянемо погляди науковців, які трактують поняття "бюджет" (таблиця 1.1).

Таблиця 1.1 - Трактування терміну "бюджет" різних вчених

Автор

Визначення

1

Майер

Бюджет -- це вираження бажаного стану, того, що ми хочемо [1].

2

Н. Г. Данілочкіна

Бюджет -- це план діяльності підприємства або підрозділу в кількісному виразі [2].

3

О. Й. Косарев

Бюджет-- розпис, кошторис грошових витрат і доходів підприємства на певний період (рік, квартал, місяць) [3].

4

В. Н. Самочкін

"Бюджет підприємства є цілісною науково обгрунтованою системою збору, аналізу й обробки інформації, отриманої із внутрішнього та зовнішнього середовища, виконання розрахунків основних та допоміжних показників економічного стану підприємства." [4].

5

У. В. Зятковський

Бюджет -- це форма планового розрахунку, яка відображає ретельно розроблену програму дій підприємства на майбутній період, схему грошових надходжень і витрат, узгоджена з виробничою програмою підприємства [5].

Отже, підсумовуючи думки різних авторів О. Й. Косарев робить висновки, що бюджет [3]:

    ? це фінансовий план підприємства на майбутнє; ? є економічним регулятором відносин між структурними підрозділами підприємства, а також підприємством та зовнішнім середовищем; ?забезпечує управління матеріальними, фінансовими та інформаційними потоками; ? об'єднує в собі основну, фінансову та інвестиційну діяльність підприємства; ? забезпечує регулярне отримання достовірної інформації щодо господарської діяльності підприємства.

Процес складання бюджетів і контролю за їх виконанням отримав назву - бюджетування.

Під бюджетуванням у сучасних умовах господарювання слід розуміти планування діяльності підприємства шляхом розробки системи взаємопов'язаних бюджетів, комплексно орієнтованих на ринкові потреби і покликаних забезпечити стійкий фінансовий стан і поступальний розвиток підприємства відповідно до його головної місії та статутних завдань [2].

В науковій літературі зустрічаються різні погляди авторів на поняття процесу бюджетування (таблиця 1.2).

Таблиця 1.2 - Визначення терміну "бюджетування"

Автор

Визначення

1

О. О. Терещенко

Бюджетування - це процесс складання бюджетів і контролю за їх виконанням [6].

2

С. В. Яременко

Бюджетування - це управлінський механізм, який включає в себе планування, облік, аналіз і контроль діяльності підприємства, а також наступні за ним управлінські дії [7].

3

О. П. Крайник

Бюджетування - це частина системи управлінського контролю, кількісний вираз плану, інструмент контролю та координація його виконання [8].

4

В. П. Савчук

Бюджетування - це процес планування майбутньої діяльності та оформлення його результатів системою бюджетів [9].

5

А. Дайл

Бюджетування - сума коштів, які є в розпорядженні для виконання визначених функцій та проведення певних заходів в межах загальнофірмового планування [10, с. 195].

Бюджетування має велике значення в управлінському обліку. Впровадження системи бюджетів у підрозділах підприємств дозволяє оцінити якість управлінських рішень і забезпечує керуючу підсистему оперативною інформацією про стан справ керованої. Причому ця інформація надходить у вигляді фінансових результатів, є своєчасною і чітко вказує на доцільність вкладень коштів у розвиток тієї чи іншої діяльності. Інакше кажучи, бюджетування виступає інструментом вимірювання результатів менеджменту.

Суттєвою є роль бюджетування для взаємоузгодження та координації функцій менеджменту за рівнями управління, виробничими підрозділами, окремими керівниками та фахівцями. Для успішного планування (бюджетування) діяльності підприємства необхідна чітка деталізація управлінських процесів, регламентація повноважень та відповідальності усіх працівників управління. З цією метою в першу чергу складаються бюджети по підрозділах, а потім вони зводяться в систему бюджетів по підприємству (загальний бюджет) [13].

Розрахунки бюджетів багато в чому схожі на виробничо-фінансовий план, який раніше складали працівники планово-економічних відділів підприємств. Відмінністю системи бюджетів від таких планів є те, що процес бюджетування не завершується власне розробкою планів, а передбачає постійне порівняння фактичних показників з плановими і відповідне їх коригування. Порівнюючи досягнуті результати з плановими показниками бюджетів, менеджеру належить визначити масштаб відхилень і встановити доцільність проведення коригуючих заходів. Змістом останніх може бути зміна планів або ж зміна цілей, якщо практикою підтверджується їх нереальність. Помісячна деталізація річних показників планів (бюджетів), можливість їх постійного коригування і наближення до фактичних формують достовірну інформаційну базу для прийняття обгрунтованих управлінських рішень. Таким чином, розроблені бюджети відіграють роль стандартів при здійсненні управлінського контролю.

Роль бюджетування полягає також у підвищенні самостійності виробничих підрозділів. Так, після затвердження керівником підприємства загального бюджету підрозділу, оперативні рішення в подальшому приймаються децентралізовано. Це особливо актуально у зв'язку з тим, що між внутрігосподарськими підрозділами підприємств існують чисельні виробничо-господарські зв'язки, вони не мають права на свій розсуд вибирати напрями діяльності та канали збуту продукції. Вирішення зазначених питань входить до компетенції вищого органу управління, що значно обмежує господарську самостійність підрозділів [11].

Відіграє система бюджетів і мотиваційну роль. Встановлення реальних та обгрунтованих завдань персоналу підрозділу сприяє ідентифікації цілей індивідуальних з цілями організації і досягненню загальної мети.

Крім того, бюджетне планування дозволяє враховувати фактори, які не можуть бути описані за допомогою формалізованих методів. Тобто, бюджетування допомагає знизити вплив ризиків при прийнятті управлінських рішень.

Прозорість руху грошових коштів, яка створюється із запровадженням бюджетування, сприяє жорсткій економії всіх видів витрат, зниженню собівартості продукції і в кінцевому рахунку - росту прибутковості окремих підрозділів і підприємства в цілому.

Сучасне планування має оперувати в якості вихідних не фактичними даними з попереднього періоду, а показниками, що характеризують встановлені цілі в майбутньому. Формування та використання системи бюджетів підрозділом передбачає співставлення обсягів надходження фінансових ресурсів за джерелами формування, з одного боку, та обсягів і напрямків їх витрачання у відповідності з планами розвитку підприємства. Зазначене створює умови для передбачення (прогнозування) з високим ступенем ймовірності наявності коштів на певний момент часу, їх необхідну кількість, а отже і встановлення потреби в залучених коштах або можливості вигідного вкладення вільних коштів. У ході процесу бюджетування апробують різноманітні варіанти рішень. При цьому оптимальний варіант вибирають шляхом ітерацій, тобто поступового просування від одного управлінського рішення до наступного, більш придатного для поліпшення ситуації.

Бюджетування, як і будь-яке явище має позитивні та негативні моменти. До позитивних моментів бюджетування можна віднести:

    - системність, комплексність; - підвищення оперативності, забезпечення прозорості та достовірності інформації про діяльність торговельного підприємства та його підрозділів; - можливість оперативного реагування й управління торговельним підприємством або об'єднанням майже в реальному режимі часу; - можливість перспективного планування; - моделювання ситуацій на торговельному підприємстві або об'єднанні; - складання та виконання кількох варіантів бюджетів від негативного до оптимістичного; - удосконалює процес розподілу ресурсів; - є інструментом порівняння досягнутих та бажаних результатів діяльності торговельного підприємства або об'єднання [14].

Бюджетування особливо цікаве для новостворених підприємств чи їхніх об'єднань. Адже із самого початку діяльності підприємства за допомогою бюджетування можна уявляти перспективи розвитку підприємства, необхідні обсяги фінансових інвестицій та передбачити прогнозовані фінансові показники.

Бюджетування є водночас і інструментом антикризового управління торговельним підприємством, оскільки за його допомогою мобілізується весь потенціал торговельного підприємства на подолання кризових явищ заради підвищення його конкурентних позицій.

До негативних моментів бюджетування можна віднести:

    - трудомісткість процесу; - системні проблеми, що виникають при взаємодії з іншими функціональними підрозділами торговельного підприємства або об'єднання; - введення помилкових даних у комп'ютерну управлінську мережу незмінно призводить до викривлення інформації за результатами бюджетування; - бюджетування підвищує ризик несанкціонованого доступу до комп'ютерної мережі, відтак можливе порушення комерційної таємниці торговельного підприємства; - тривалість введення у дію; - дороговизна створення та обслуговування системи бюджетування; - вичерпність інформації, використаної у процесі бюджетування [14] .

Таким чином, можна зробити висновок що бюджетування відіграє важливу роль в управлінському обліку. Бюджетування підвищує самостійність виробничих підрозділів, додає мотивації, знижує вплив ризиків, взаємоузгоджує та координацує функції менеджменту за рівнями управління, виробничими підрозділами, окремими керівниками та фахівцями. А це все, в свою чергу, буде позитивно впливати на діяльність підприємства.

Похожие статьи




Теоретичні основи бюджету, його значення в управлінському обліку, Сутність та значення бюджетів на підприємстві - Система бюджетування підприємства та шляхи її вдосконалення

Предыдущая | Следующая