Фінансовий стан і показники його оцінки. - Фінансовий стан підприємства і шляхи його стабілізації

Фінансовий стан підприємства - це комплексне поняття, що є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відношень підприємства, визначається сукупність виробничо-господарських чинників і характеризується системою показників, що визначають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів.

Під фінансовими ресурсами розуміються кошти, що є в розпорядженні підприємства, тобто до фінансових ресурсів ставляться всі грошові фонди і та частина коштів, що використовуються в нефондовій формі.

Основними джерелами формування фінансових ресурсів підприємств є власні і допоміжні засоби. До власного ставляться:

Статутний фонд;

Амортизаційні нарахування;

Валовий прибуток;

Прибуток.

Привернуті-пайові інші внески, мобілізовані на фінансових і кредитних ринках.

Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його комерційної, виробничої і фінансово-господарської діяльності. Насамперед, на фінансовий стан підприємства позитивно впливає безперебійний випуск і реалізація високоякісної продукції. Як правило, чим більше показники виробництва і реалізації продукції, робіт і послуг і нижче їх собівартість, тим вище прибутковість підприємства, що позитивно впливає на його фінансовий стан. Неритмічність виробничих процесів, погіршення якості, призводить до зменшення надходжень на рахунку підприємства, у результаті чого погіршується його платоспроможність.

Фінансовий стан може бути:

Стійким;

Хитливим;

Кризовим.

Спроможність підприємства своєчасно робити платежі, фінансувати свою діяльність на розширеній основі - свідчить про його гарний фінансовий стан.

Фінансовий стан підприємства визначається такими елементами його економічної діяльності як: прибутковість ( рентабельність ) роботи підприємства; оптимальність, із погляду економічного стану підприємства поділу прибутку, який залишився в його розпорядженні після оплати податків і обов'язкових відрахувань ресурсів, не нижче мінімально необхідного рівня для організації виробництва і процесу реалізації продукції.

Раціональне розміщення основних і оборотних коштів (власних і позичкових), насамперед, випливає, варто не допустити відволікання грошей у запаси непотрібного підприємству устаткування, котре тривалий час не використовується, а також наднормативні запаси товарно-матеріальних цінностей і інші позапланові витрати: платоспроможність, ліквідність.

Якщо підприємство досягає в цих напрямках необхідних параметрів, то фінансовий стан такого підприємства стає стабільним. Стійке фінансове положення у свою чергу робить позитивний вплив на виконання виробничих планів і забезпечення потреб виробництва необхідними ресурсами. Тому фінансова діяльності, як складова частина господарської діяльності направлена на забезпечення планомірного надходження і витрат грошових ресурсів; доповнення розрахункової дисципліни; досягнення раціональних пропорцій власного і позичкового капіталу і найбільш ефективного його використання.

Головна ціль фінансової діяльності - вирішити де, коли і як використовувати фінансові ресурси для ефективного розвитку виробництва і отримання максимального прибутку.

Прибуток підприємства - головний початок збільшення обсягу фінансових ресурсів.

Фінансовий стан підприємства не може бути стійким, якщо воно не одержує прибутку в розмірах, що необхідні для забезпечення приросту фінансових ресурсів, у першу чергу для фінансування заходів, спрямованих на зміцнення матеріально-технічної бази і соціальної сфери, більш того, якщо воно не може бути стабільним, якщо підприємство працює збитково. Робота такого роду веде до зменшення статутного фонду підприємства.

Тому, у першу чергу, завданням існуючих спеціальних фінансових служб є фінансовий контроль за виконанням намічених планів і завдань по випуску високоякісної, конкурентноздатної продукції для внутрішніх і зовнішніх ринків; за зниження витрат на виробництво; впровадження режиму економії ресурсів на всіх ланках виробництва і керування ними.

Такий контроль є важливим чинником росту прибутковості підприємства і своєчасного виходу з кризи.

Такий контроль є важливим чинником росту прибутковості підприємства, коли запаси і витрати не забезпечуються джерелами їхнього формування.

Роблячи висновки по всьому вище сказаному можна відзначити, що фінансовий стан підприємства характеризується складом і розміщенням засобів, швидкістю обороту капіталу, спроможністю підприємства погасити свої зобов'язання в термін і в повному обсязі, а також іншими чинниками, за допомогою яких можна досягти ефективного фінансового стану.

Оцінка фінансового стану підприємства - операція неоднозначна. Теорія і практика для цілої оцінки фінансового стану підприємства виділила 4 рівня показників:

Рентабельність;

Ринкова усталеність;

Ліквідність балансу;

Платоспроможність.

Аналіз рентабельності суб'єкта, що господарює, характеризується абсолютними і відносними показниками.

Абсолютний показник прибутковості - це сума прибутку.

Відносний показник - це рівень рентабельності, що пов'язаний із виробництвом продукції (товарів, робіт, послуг). Визначається процентним відношенням прибутку від реалізації продукції до собівартості продукції.

Рентабельність

Показники цього рівня з різних позицій відображають ефективність господарської діяльності підприємства. Всі вони базуються на багатогранному понятті рентабельність.

Основними показниками для розрахунку рентабельності є:

Ринкова усталеність

Коефіцієнт автономії визначається на початок і на кінець звітного періоду як відношення розміру власного капіталу до розміру всього майна підприємства:

Коефіцієнт забезпечення запасів власними оборотними коштами визначається на початок і на кінець звітного періоду як відношення величини власного оборотного капіталу до розміру запасів:

Ліквідність балансу

Вона виражається в можливості швидко мобілізувати чинні засоби (активи) для оплати у відповідні терміни зобов'язань (пасивів), а також непередбачених боргів. При оцінці ліквідності балансу підприємства використовують такі показники як:

Коефіцієнт покриття

Загальний коефіцієнт ліквідності

Коефіцієнт абсолютної ліквідності

Коефіцієнт залежності від матеріальних запасів:

Платоспроможність

Платоспроможність підприємства найважливіший показник характеризуючи фінансове положення підприємства.

Оцінка платоспроможності провадиться за даними балансу на основі розрахунку таких показників:

Коефіцієнт грошової платоспроможності;

Коефіцієнт розрахункової платоспроможності;

Коефіцієнт ліквідної платоспроможності.

1.Кгп =

2.Крп =

3.Клп =

Похожие статьи




Фінансовий стан і показники його оцінки. - Фінансовий стан підприємства і шляхи його стабілізації

Предыдущая | Следующая