Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства - Аналіз фінансово-господарської діяльності ПАТ "Одескабель"

Оцінка ліквідності і платоспроможності аналізованого підприємства здійснюється за збалансованою схемою:

    1) розрахунок показників ліквідності; 2) проведення внутрішнього аналізу стану поточних активів; 3) висновки про стан поточної ліквідності і платоспроможності; 4) оцінка ліквідності балансу підприємства; 5) висновки про можливість збереження ліквідності в перспективі.

Ліквідність означає здатність перетворити активи у гроші швидко і без втрат його ринкової вартості. Оцінюючи ліквідність підприємства, аналізують його здатність вчасно й у повному обсязі погасити поточні зобов'язання - короткострокову кредиторську заборгованість.

Поточні активи (ПА) - це активи, що постійно обертаються в процесі господарської діяльності підприємства. До них відносяться:

    1) оборотні активи, тобто кошти і їхні еквіваленти, а також активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом 12 місяців від дати балансу; 2) витрати майбутніх періодів, тобто витрати, оплачені наперед чи зроблені заради одержання прибутку, очікуваного в майбутньому. Цілком імовірно, що ця частина прибутку може бути отримана протягом одного року чи операційного циклу, таким чином, витрати майбутніх періодів зберігають кошти підприємства.

Поточні (короткострокові) зобов'язання - це зобов'язання, що будуть погашені протягом операційного циклу підприємства чи протягом 12 місяців від дати балансу, а також частина доходів майбутніх періодів, погашення яких очікується протягом 12 місяців від дати балансу.

При оцінці ліквідності підприємства розглядають наступні показники:

    - коефіцієнт абсолютної ліквідності (терміновості); - уточнений коефіцієнт ліквідності; - загальний коефіцієнт ліквідності (покриття); - оборотний капітал; - коефіцієнт маневреності. 1) Коефіцієнт абсолютної ліквідності показує, яка частина поточної заборгованості підприємства може бути погашена на дату складання балансу чи іншу дату в терміновому порядку за рахунок найбільш мобільних активів:

(3.1)

Де ГК - грошові кошти, тис. грн.;

ПФІ - поточні фінансові інвестиції, тис. грн.;

КЗО - короткострокові зобов'язання, тис. грн.

Аналітичним коридором, що рекомендується (прийнятим значенням) для коефіцієнта абсолютної ліквідності є діапазон [0,2 - 0,5].

Проведемо розрахунки:

2) Уточнений коефіцієнт ліквідності показує, яка частина поточних зобов'язань може бути погашена не тільки за рахунок коштів їхніх еквівалентів, але і за рахунок очікуваних надходжень за відвантажену продукцію, виконані роботи і послуги.

(3.2)

Де ДЗ - сума дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги по розрахунках, тис. грн.

Діапазон значень, що рекомендується для уточненого коефіцієнта ліквідності [0,6 - 0,9].

Проведемо розрахунки:

3) Загальний коефіцієнт ліквідності (коефіцієнт покриття) дозволяє установити, у якій кратності знаходяться поточні активи підприємства і його короткострокові зобов'язання.

(3.3)

Де ПА - поточні активи підприємства, тис. грн.

Діапазон значень, що рекомендуються для загального коефіцієнта ліквідності [2 - 3].

Цей показник носить діагностичний характер, якщо:

< 1, то існує високий фінансовий ризик, зв'язаний з неможливістю оплати рахунків;

Знаходиться в інтервалі [1 - 2], то це означає реальну погрозу фінансової нестабільності;

2, то підприємство має у своєму розпорядження достатній обсяг коштів, необхідних для покриття короткострокових зобов'язань.

Проведемо розрахунки:

4) Оборотний (функціональний) капітал визначається як різниця поточних активів і короткострокових зобов'язань.

ОК = ПА - КЗО (3.4)

Таким чином, підприємство має оборотний капітал доти, доки сума поточних активів перевищує суму короткострокових зобов'язань.

Проведемо розрахунки:

ОК (поч) = 3926,4 - 7376,2 = - 3449,8

ОК (кін) = 2469,2 - 1149,7 = 1319,5

5) Коефіцієнт маневреності визначає, яка частина власних джерел вкладена в найбільш мобільні активи.

(3.5)

Де ВК - власний капітал, тис. грн.

Діапазон значень, що рекомендується для коефіцієнта маневреності [0,2 - 0,5], влучення в рамки аналітичного коридору створює достатні можливості для здійснення фінансового маневру.

Проведемо розрахунки:

Оцінка ліквідності балансу

Головна мета оцінки ліквідності балансу - визначити величину покриття зобов'язань підприємства його активами, термін перетворення яких у грошову форму (ліквідність) відповідає терміну погашення зобов'язань (терміновості повернення).

Оцінка ліквідності балансу здійснюється на основі форми звітності №1 "Баланс підприємства" і не вимагає додаткової інформації управлінського обліку. Для проведення аналізу актив і пасив балансу групуються по наступним ознакам:

    - по ступені убування ліквідності - актив; - по ступені терміновості оплати (погашення) - пасив.
групування активу і пасиву при оцінці ліквідності балансу

Рисунок 3.1 - Групування активу і пасиву при оцінці ліквідності балансу

Активи в залежності від швидкості їхнього перетворення в кошти розділяються на наступні групи:

    - А1 - найбільш ліквідні активи. До них відносяться грошові кошти підприємства і поточні фінансові інвестиції. - А2 - швидкореалізовані активи. До них відносяться статті розділу ІІ - виробничі запаси, готова продукція, товари і дебіторська заборгованість. - А3 - повільнореалізовані активи. До них відносяться: незавершене виробництво, витрати майбутніх періодів і довгострокові фінансові інвестиції з І розділу активу балансу. - А4 - важкореалізовані активи. Це статті розділу І активу балансу "необоротні активи" за винятком довгострокових фінансових інвестицій.

Групування пасиву відбувається по ступені терміновості їхнього повернення:

    - П1- найбільш короткострокові зобов'язання. До них відносяться статті IV розділу пасиву "Кредиторська заборгованість" та "Інші поточні зобов'язання". - П2 - короткострокові зобов'язання. Сюди включені інші статті IV розділу пасиву і доходи майбутніх періодів з V розділу пасиву. - П3 - довгострокові пасиви. До них відносяться статті розділу "Довгострокові зобов'язання". - П4 - постійні активи. До них відносяться статті І розділу пасиву балансу "Власний капітал".

При визначенні ліквідності балансу групи активу і пасиву зіставляються між собою.

Умови абсолютної ліквідності балансу:

А1П1

А2П2

А3П3

А4П4

Необхідною умовою абсолютної ліквідності балансу є виконання перших трьох нерівностей.

Четверта нерівність носить так званий балансуючий характер: її виконання свідчить про наявність у підприємства власних оборотних коштів.

Перші дві нерівності дозволяють виявити поточну ліквідність підприємства, що свідчить про платоспроможність підприємства найближчим часом, або про відсутність такої. Третя нерівність відбиває перспективну ліквідність, на її основі прогнозується довгострокові платоспроможність.

Аналіз ліквідності балансу підприємства приводиться у вигляді табл. 3.2

Таблиця 3.2 - Аналіз ліквідності балансу підприємства

Актив

На

Зв.

На

Баз.

Пасив

На

Зв.

На

Баз.

Платоспром.

Надлишок (+)

Позначка про виконання

тис. грн.

тис.

Грн.

Тис. грн.

тис.

Грн.

Нестача (-)

Виконання умов ліквідності балансу

    (+) - так (-) - ні

На

Зв.

На

Баз.

На

Зв.

На

Баз.

А1

82,8,

29,3

П1

2399

1055,2

-

-

-

-

А2

3843,6

2439,9

П2

4977,2

94,5

-

+

-

+

А3

0

0

П3

0

4238,9

-

-

-

-

А4

8812,6

8401,7

П4

5362,8

5482,3

-

-

-

-

Результати оцінки ліквідності і платоспроможності підприємства зведемо у табл. 3.3, проаналізуємо, і після цього на основі отриманих результатів зробимо висновки.

Таблиця 3.3 - Зведена таблиця системи показників аналізу ліквідності і платоспроможності підприємства

Найменування

Показника

Призначення

Розрахункова

Формула

Результати розрахунків

Звіт.

Баз.

1. Коефіцієнт абсолютної ліквідності (терміновості)

Показує, яка частина поточної заборгованості підприємства може бути погашена на дату складання балансу чи іншу дату в терміновому порядку.

Клабс =

0,01

0,03

2. Уточнений коефіцієнт ліквідності

Показує, яка частина поточних зобов'язань може бути погашена не тільки за рахунок мобільних активів, але і за рахунок очікуваних надходжень.

Клуточ =

0,5

2

3. Загальний коефіцієнт ліквідності

Установлює, у якому ступені поточні активи покривають поточні зобов'язання.

Клзаг =

0,53

2,15

4. Оборотний капітал

Показує, на скільки поточні активів перевищують короткострокові зобов'язання.

ОК = ПА - КЗО

- 3449,8

1319,5

5. Коефіцієнт маневреності

Показує, яка частина власних коштів вкладена в найбільш мобільні активи (в оборотні кошти).

Кман =

0,28

0,25

6. Питома вага важкореалізованих активів у складі поточних активів

Характеризує "якість" активів

П =

2,3

3,4

7. Співвідношення важкореалізованих активів і легкореалізованих активів

Характеризує "якість" активів

П =

106,4

286,7

Проведений аналіз показників ліквідності та платоспроможності даного підприємства дає можливість зробити наступні висновки:

Значення коефіцієнта абсолютної ліквідності занадто низькі, і за ними одразу не можливо вказати про можливість підприємства погасити свої борги перед кредиторами. Проте тенденція росту цього коефіцієнта [0,01 - 0,03] стверджує, що все ж таки підприємство проводить політику погашення своїх боргів перед кредиторами.

Значення коефіцієнта уточненої ліквідності на початок року не входило в рекомендований діапазон і це свідчило про недостатні можливості даного підприємства погашати поточні зобов'язання за умов своєчасного здійснення розрахунків з кредиторами. Проте на кінець року значення цього коефіцієнта стрімко зросло [0,5 - 2], що говорить про можливість підприємства вчасно погашати поточні зобов'язання.

Значення коефіцієнта загальної ліквідності на початок року свідчило, що підприємство мало недостатньо грошових резервів, що призвело до фінансової нестабільності, однак на кінець року ситуація змінилася [0,53 - 2,15], помітно стрімке накопичення коштів, необхідних для покриття короткострокових зобов'язань. Це характеризує позитивну тенденцію фінансового стану підприємства.

Значення оборотного капіталу підприємства на початок року вказувало на нестачу оборотних коштів, що говорить про нездатність підприємства вчасно погашати короткострокові зобов'язання, та на кінець року оборотний капітал збільшився [- 3449,8 - 1319,5] і така зміна свідчить про можливість підприємства проводити розрахунки.

Значення коефіцієнта маневреності підприємства вказує на можливість здійснення фінансового маневру протягом аналізованого періоду, отримані результати [0,28 - 0,25] свідчать, що підприємство мало таких можливостей більше на початок року, аніж на кінець.

Отримані результати показників ліквідності балансу підприємства - представлені дані не відповідають нерівностям, окрім 3 випадку - нерівності про повільно реалізовані активи. Це свідчить про інвестиційні вклади в дане підприємство.

Похожие статьи




Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства - Аналіз фінансово-господарської діяльності ПАТ "Одескабель"

Предыдущая | Следующая