Філософія стародавнього сходу - Етапи розвитку філософії

Суть проблеми "Схід - Захід" полягає в тому, що людство, будучі єдиним фізіологічною та анатомічною є разюче відмінним та несхожим в своїх західних та східних соціокультурних проявах.

Для філософії проблема "сх. - зх." постає перш за все як проблема пошуку глибинних засад та механізмів діяльності людського інтелекту, але живучі в єдиному космосі ми сприймаємо, розуміємо і осмислюємо його неоднозначно. Класифікація Р. Генона - традиціоналістський, та прогресистський типи цивілізацій - це характеристики цивілізацій за їх фундаментальними цілісними установками.

Особливості давньо-східної філософії:

    1. Незацікавлене духовне самозаглиблення 2. Повне розчинення індивідуального в загальному 3. Перебування в полоні чистих сенсів

Особливості давньо-східної філософії дають можливість зх. - філософській думці краще себе усвідомити та відкрити дещо зовсім неочевидне, як у, як у людині так і в людському мисленні.

Філософеми, тобто зародки майб філософських ідей та концепцій, відомі ще в стародавньому Єгипті та Шумері.

"Веди" - канонічне джерело давньої Індії, записане на пальмових листках ? 1500 років до н. е. До "Вед" входять: міфи, розповіді про предків, богів, гімни, заклинання і т. д. "Упанішади" (пер. - сидіти поруч) - це пояснення таємних знань, що міститься в ведах: найдавніші версії виникнення світу, трактування першооснови буття, як універсального абстрактного принципу (Брахман), який ототожнюється з індивідуальною духовною сутністю людини, її душею (атман),певне бачення життєвих долей людини (сансара і карма).

В давній Індії виникають духовні рухи, спрямовані на звільнення людини від безкінечних перевтілень та досягнення мобші - повного блаженства. Джайнізм (пер. - переможець) - закликав людину підпорядкувати своє життя суворим естетичним регламентаціям. Йога - гармонізація фізично, психічно та духовних станів людини.

Буддизм - засновником вважається Гаутама. Основні істини Гаутами:

    1. Життя - це страждання 2. Причина страждань - бажання життя 3. Припинення страждань можливе лише шляхом відмови від спраги життя 4. Шлях до припинення страждань - правильне судження, мова, рішення, увага, життя.

Нірвана - повне припинення будь-яких хвилювань та розчинення у невимовній початковій тиші світу. Філософські школи давньої Індії Саикх'я, засновником вважається Капілу. ?ІІ ст. до н. е. Головне питання цієї школи - питання про вихідні сутності світу.

Чарвака - локлета - ?ІІ - ?І ст.. до н. е. в натуралістичних школах займались вивченням природи.

Ньяя - займалась питанням логіки та пізнанням.

Ваймешіка - засновник Канада ?І - ? ст. до н. е. - це школа атомізму.

"У-цзінь" - означає п'ятикнижжя - духовне джерело давнього Китаю - в образно міфологічній формі надано найфундаментальніші складники давньокитайського світобачення.

Конфуціанство заснував Конфузи - роки життя 551-479р до н. е. Це була школа соціально-етичного спрямування, що на першому плані проблеми людських стосунків та норм людської поведінки. За Конфуцієм шляхетна людина вибудовує свою поведінку відповідно до волі неба. Від душі - доброчинність. Вона живе за принципом поваги до батьків, людинолюбства, виконання ритуалів. Низька людина - протидія всього цього.

Даосизм - цю школу заснував Лао-дзи ?І - ? ст. до н. е., на першому плані цієї школи - ідеї світобудови. Дао на сьогодні тлумачать як універсальний закон світобудови, як людську долю, як закон правильного мислення, або правильної свідомості. Давньокитайська розробила цілу низку ідей, запровадила в пізнання та мислення важливі філософські поняття, які в цілому дозволяли осмислювати людину в її єдності із засадами та універсальними законами світу, а також орієнтували людину в сфері суспільно-політичного життя.

Похожие статьи




Філософія стародавнього сходу - Етапи розвитку філософії

Предыдущая | Следующая