КЛАСИ НЕБЕЗПЕКИ ХІМІЧНИХ СПОЛУК, НОРМУВАННЯ ВПЛИВУ - Нормування якості навколишньго середовища

Залежно від токсичності всі хімічні сполуки можуть бути підрозділені на 4 класи небезпеки (табл. 2). Облік класу небезпеки дозволяє диференційовано підходити до обгрунтуванню необхідних профілактичних заходів (наприклад, до мір безпеки при роботі з різними речовинами), а також попередньо оцінювати порівняльну небезпеку впливу тих або інших речовин на організм людини.

Таблиця 2. Класи небезпеки хімічних сполук залежно від характеристик їхньої токсичності

Показники

Kлассы небезпеки

I надзвичайно небезпечні

II высокоопасные

III помірковано небезпечні

IV малоопасные

ПДKРз, мг/м3

Менше 0,1

0,1-1,0

1-10

Більше 10

ЛД50 при введенні в шлунок, мг/кг маси тіла

Менше 15

15-150

150-5000

Більше 5000

НОРМУВАННЯ ВПЛИВУ

Науково-технічні нормативи впливу на навколишнє середовище розробляються для господарських об'єктів у формі проектів томів гранично припустимих викидів (ПДВ) і скидань (ПДС).

Гранично припустимий викид (ПДВ) - маса речовини в газах, що відходять, максимально припустима до викиду в атмосферу в одиницю часу; ПДВ установлюється для кожного джерела забруднення атмосфери (і для кожної домішки, що викидається цим джерелом) таким чином, що викиди шкідливих речовин від даного джерела й від сукупності джерел міста або іншого населеного пункту з урахуванням перспективи розвитку промислових підприємств і розсіювання шкідливих речовин в атмосфері не створюють приземну концентрацію, що перевищує їх Пдкмр; основні значення ПДВ - максимальні разові - установлюються за умови повного навантаження технологічного й газоочистного встаткування і їхньої нормальної роботи й не повинні перевищуватися в будь-який 20-хвилинний період часу.

Поряд з максимальними разовими (контрольними) значеннями ПДВ (г/с), установлюються похідні від них річні значення ПДВГ (т/г), для окремих джерел і підприємства в цілому з урахуванням тимчасової нерівномірності викидів, у тому числі за рахунок планового ремонту технологічного й газоочистного встаткування.

Якщо значення ПДВ із причин об'єктивного характеру не можуть бути досягнуті, для таких підприємств установлюються значення тимчасово погоджених викидів шкідливих речовин (ВСВ) і вводиться поетапне зниження показників викидів шкідливих речовин до значень, які забезпечують дотримання ПДВ.

Суспільний екологічний моніторинг може вирішувати завдання оцінки відповідності діяльності підприємства встановленим значенням ПДВ або ВСВ шляхом визначення концентрацій забруднюючих речовин у приземному шарі повітря (наприклад, на границі санітарно-захисної зони).

Основним нормативом скидань забруднюючих речовин, установленим у Російській Федерації, є Гранично припустиме скидання (ПДС) -- маса речовини в стічних водах, максимально припустима до відведення із установленим режимом у даному пункті водного об'єкта в одиницю часу з метою забезпечення норм якості води в контрольному пункті; ПДС -- межа по витраті стічних вод і концентрації домішок, що втримуються в них, - установлюється з обліком гранично припустимих концентрацій речовин у місцях водокористування (залежно від виду водокористування), що асимілює здатності водного об'єкта, перспектив розвитку регіону й оптимального розподілу маси речовин, що скидаються, між водокористувачами, що скидають стічні води.

ПДС установлюються для кожного джерела забруднення й кожного виду домішки з обліком їхній комбінованої дії. В основі визначення ПДС (за аналогією із ПДВ) лежить методика розрахунку концентрацій забруднюючих речовин, створюваних джерелом у контрольних пунктах - розрахункових створах - з урахуванням розведення, внеску інших джерел, перспектив розвитку (проектовані джерела) і т. д.

Загальний принцип установлення ПДС - величина ПДС повинна гарантувати досягнення встановлених норм якості води (санітарних і рибогосподарських) при найгірших умовах для розведення у водному об'єкті.

При скиданні стічних вод або інших видів господарської діяльності, що впливають на стан водних об'єктів, використовуваних для Господарсько-питних і культурно-побутових цілей, норми якості поверхневих вод (або їхній природний склад і властивості у випадку природного перевищення цих норм) повинні выдерживаться на водотоках, починаючи зі створу, розташованого в одному кілометрі вище найближчого за течією пункту водокористування (водозабір для господарсько-питного водопостачання, місця купання, організованого відпочинку, територія населеного пункту й т. п.) аж до самого місця водокористування, а на водоймах - на акваторії в радіусі одного кілометра від пункту водокористування. Найближчі пункти водокористування визначаються органами санітарно-епідеміологічної служби.

При скиданні стічних вод або інших видів господарської діяльності, що впливають на стан Рибогосподарських водотоків і водойм, норми якості поверхневих вод (або їхній природний склад і властивості у випадку природного перевищення цих норм) повинні дотримуватися протягом усього ділянки водокористування, починаючи з контрольного створу, обумовленого в кожному конкретному випадку органами Госкомэкологии, але не далі, чим 500 м від місця скидання стічних вод або розташування інших джерел забруднення поверхневих вод (місць видобутку корисних копалин, провадження робіт на водному об'єкті й т. п.)

Для скидань стічних вод у чорті населеного пункту відповідно до "Правил охорони поверхневих вод" ПДС установлюються, виходячи з віднесення нормативних вимог до самих стічних вод. При цьому варто керуватися тим, що використання водних об'єктів у чорті населених місць ставиться до категорії комунально-побутового водокористування.

У випадку, якщо значення ПДС по об'єктивних причинах не можуть бути досягнуті, для таких підприємств установлюються тимчасово погоджені скидання шкідливих речовин (ВСС) і вводиться поетапне зниження показників скидань шкідливих речовин до значень, які забезпечують дотримання ПДС.

Лімітування розміщення твердих промислових відходів (розробка проектів лімітів розміщення) здійснюється на підставі "Тимчасових правил охорони навколишнього середовища від відходів виробництва й споживання в РФ". При цьому під організованим розміщенням відходів розуміються регламентовані й здійснювані відповідно до встановлених норм і правилами процеси виділення, концентрування, збору, транспортування, нагромадження, тимчасового зберігання відходів, що передбачає можливість їхнього подальшого використання, переробки, або ліквідації, поховання.

Похожие статьи




КЛАСИ НЕБЕЗПЕКИ ХІМІЧНИХ СПОЛУК, НОРМУВАННЯ ВПЛИВУ - Нормування якості навколишньго середовища

Предыдущая | Следующая