Фізичні показники якості води - Розробка системи очищення природної води і доведення її якості до санітарних норм

Якість води природних джерел залежить від наявності різних мікроорганізмів, речовин неорганічного та органічного походження, які характеризуються фізичними, хімічними, бактеріологічними і біологічними показниками.

Оптимальна температура води для питних цілей у межах 7-14 °С. Найбільш близькі до цих умов води підземних джерел, які відрізняються сталістю температури. Їх у першу чергу рекомендується використовуватиме господарсько-питного водопостачання.

Органолептичні показники (каламутність, прозорість, кольоровість, запахи і присмаки) води, споживаної для господарсько-питних цілей, повинні відповідати ДСанПіН 2.2.4-171-10. Ці показники визначаються речовинами, що зустрічаються в природних водах, додаються в процесі обробки води у вигляді реагентів і що з'являються в результаті побутового, промислового і сільськогосподарського забруднення вододжерел.

До хімічних речовинах, що впливають на органолептичні показники води, окрім нерозчинних домішок і гумінових речовин, що зустрічаються в природних водах або додаються в них при обробці: хлориди, сульфати, залізо, марганець, мідь, цинк, алюміній, гекса - позначка - і триполіфосфат, солі кальцію і магнію. Допустимі концентрації хімічних сполук, що потрапляють у природні води з побутовими, промисловими і сільськогосподарськими стоками, встановлюються для джерел централізованого водопостачання Міністерством охорони здоров'я і фіксуються як гранично допустимі концентрації (ГДК) у Санітарних нормах і правилах.

Наявність запахів і присмаків у воді природних джерел обумовлена присутністю в ній розчинених газів, різних мінеральних солей, органічних речовин і мікроорганізмів.

Згідно ДСанПін 2.2.4-171-10, питна вода (при температурі її 20єС) повинна мати не більше 2 балів за шкалою запахів і присмаків.

Кольоровість води обумовлена вмістом органічних забарвлених сполук. Кольоровість питної води не повинна перевищувати 20 градусів. Прозорість залежить від ступеня розсіювання сонячного світла у воді речовинами органічного і мінерального походження, що знаходяться у воді в зваженому і калоїдному стані.

Джерелами зважених речовин (каламутності) можуть служити процеси ерозії грунтів і гірських порід. Згідно ДСанПіН 2.2.4-171-10 кількість зважених речовин у воді, що подається для господарсько-питних цілей централізованими водопроводами, що мають пристрої для освітлювання води, не повинні бути бфльше 1 (1 НОК=0,58 мг/куб./дм) [6].

Похожие статьи




Фізичні показники якості води - Розробка системи очищення природної води і доведення її якості до санітарних норм

Предыдущая | Следующая