Санітарні умови спуску стічних вод. - Водні ресурси

Водойми й водотоки (водні об'єкти) вважаються забрудненими, якщо показники сполуки й властивостей води в них змінилися під прямим або непрямим впливом виробничої діяльності й побутового використання населенням і стали частково або повністю непридатними для одного з видів водокористування. Придатність сполуки й властивостей поверхневих вод, використовуваних для господарсько-питного водопостачання й культурно-побутових потреб населення, а також рибогосподарських цілей, визначається їхньою відповідністю вимогам і нормативам одночасно. Якщо водний об'єкт або його ділянка використовують для різних потреб народного господарства, при визначенні умов скидання стічних вод варто використовувати більше тверді нормативи якості поверхневих вод.

Сполука й властивості води, водних об'єктів повинні контролюватися в створі, розташованому на водотоках на 1 км вище найближчі за течією пунктів водокористування, а на непротічних водоймах і водоймищах - на 1 км в обидва боки від пункту водокористування.

Сполука й властивості води у водоймах або водотоці в пунктах питного й культурно-побутового водокористування за всіма показниками повинні відповідати нормативам.

Забороняється скидати у водні об'єкти: а) стічні води, що містять речовини або продукти трансформації речовин у воді, для яких не встановлені ПДК, а також речовини, для яких відсутні методи аналітичного контролю; б) стічні води, які можуть бути усунуті шляхом організації безстічного виробництва, раціональної технології, максимального використання в системах оборотного й повторного водопостачання після відповідного очищення й знезаражування в промисловості, міському господарстві й для зрошення в сільському господарстві; в) неочищені або недостатньо очищені виробничі, господарсько-побутові стічні води й поверхневий стік з територій промислових площадок і населених пунктів.

Забороняється скидати у водні об'єкти стічні води, що містять збудників інфекційних захворювань. Стічні води, небезпечні в епідемічному відношенні, можуть скидатися у водні об'єкти тільки після відповідного очищення й знезаражування.

Забороняється допускати у водні об'єкти витоку від нефте - і продуктопроводів, нафтопромислів, а також скидання сміття, неочищених стічних, подсланевых, баластових вод і тічки інших речовин із плавучих засобів водного транспорту.

Забороняється на водних об'єктах, використовуваних переважно для водопостачання населення, молевий сплав лісу, а також сплав деревини, у пучках і кошелях без суднової тяги.

Не допускається скидання стічних вод у водні об'єкти, використовувані для водо - і грязелікування, а також у водні об'єкти, що перебувають у межах округів санітарної охорони курортів.

Місце випуску стічних вод повинне бути розташоване нижче за течією ріки від границі населеного пункту й всіх місць водокористування населення з урахуванням можливості зворотного плину при нагонних вітрах. Місце випуску стічних вод у непротічні й малопроточні водойми (озера, водоймища й ін.) повинне визначатися з обліком санітарних, метеорологічних і гідрологічних умов з метою виключення негативного впливу випуску стічних вод на водокористування населення.

Скидання стічних вод у водні об'єкти в чорті населеного пункту через існуючі випуски допускається лише у виняткових випадках при відповідному техніко-економічному обгрунтуванні й за узгодженням з органами державного санітарного контролю.

Забороняється прийняття в експлуатацію об'єктів з недоробками, відступами від затвердженого проекту, що не забезпечують дотримання нормативної якості води, а також без апробації, випробування й перевірки роботи всього встановленого устаткування й механізмів. Панина "Состав, свойства и методы очистки сточных вод предприятий горной промышленности" (1990)

Очищення побутових стічних вод. Очищення стічних вод - це руйнування або видалення з них певних речовин, а знезаражування - видалення патогенних мікроорганізмів.

Каналізація - комплекс інженерних споруджень і санітарних заходів, що забезпечують збір і видалення за межі населених місць і промислових підприємств забруднених стічних вод, їхнє очищення, знешкодження й знезаражування.

Через комунальні системи каналізації в поверхневі водні об'єкти щорічно скидається 13,3 млрд. м3 стічних вод, з яких на очисних спорудженнях очищається до встановлених нормативів 8% стоків, а 92% скидаються недостатньо очищеними й 18% - без усякого очищення.

В 1996 р. правительство РФ прийняло постанову "Про стягнення плати за скидання стічних вод і забруднюючих речовин у системи каналізації населених пунктів". У постанові рекомендуються визначити розцінки за наднормативне скидання стічних вод і забруднюючих речовин у системи каналізації з урахуванням освоєння абонентами засобів на проведення заходів щодо зменшення зазначеного скидання.

У цей час найбільш широке застосування в нашій країні знаходить система каналізації, що передбачає пристрій двох мереж трубопроводів: по виробничо-побутовій мережі господарсько-побутові й промислові стічні води подаються на очисні спорудження, а по водостоку, як правило, без очищення, у найближчий водний об'єкт приділяються дощові й поталі води.

Очищення промислових стічних вод. Механічне очищення стічних вод забезпечує видалення зважених грубо - і дрібнодисперсних (твердих і рідких) домішок. Грубодисперсні будинки звичайно виділяють зі стічних вод відстоюванням і флотацією, дрібнозернисті - фільтруванням, відстоюванням, електрохімічною коагуляцією, флокуляцією.

Найпоширенішим хімічним методом очищення стічних вод є нейтралізація. Стічні води багатьох виробництв містять сірчані, соляну й азотну кислоти. Нейтралізація кислих стоків може вироблятися фільтрацією їх через магнезит, доломіт, будь-які вапняки. Часто після хімічного очищення стічні води піддають біологічному очищенню. У ряді випадків при хімічному очищенні можна витягати коштовні сполуки й тим самим знижувати виробництва.

У цей час стічні води часто доочищают для повторного використання у виробничому водопостачанні. Це роблять, коли у воді зафіксовані підвищений солевміст, біологічно органічні речовини, що не окисляються, канцерогенні сполуки й ін. Метод очищення стоків вибирають залежно від конкретних залишкових забруднень води.

Виробничі стічні води, що містять токсичні органічні й мінеральні речовини, всі частіше знешкоджуються за допомогою вогневого методу. Під впливом високої температури в процесі горіння органічного палива токсичні органічні речовини окисляються й повністю згоряють, а мінеральні частково виводяться у вигляді розплаву, частково виносяться димовими газами у вигляді дрібного пилу й пар. Найбільш універсальні й ефективні циклонні печі (реактори).

Учені з Лос-Аламосской національної лабораторії (США) разом з дослідниками з Міжнародного університету штату Флорида (Майами) і Університету Майами розробляють спосіб знищення шкідливих рідких відходів з використанням електронного прискорювача. У ході експериментальних досліджень на заводі по обробці міських відходів в окрузі Дейд (штат Флорида) проводилося опромінення тонкого шару падаючої забрудненої води (при витраті 380 л/хв) за допомогою сканирующего електронного променя. При цьому руйнувалися такі небезпечні забруднюючі речовини, як бензол, трихлорэтилен і фенол.

Безстічне виробництво. Темпи розвитку індустрії сьогодні настільки високі, що одноразове використання для виробничих потреб запасів прісної води - неприпустима розкіш.

Тому вчені зайняті розробкою нових безстічних технологій, що практично повністю вирішить проблему захисту водойм від забруднення. Однак розробка й впровадження безвідхідних технологій зажадає певного часу, до реального переходу всіх виробничих процесів на безвідхідну технологію ще далеко. Щоб усіляко прискорити створення й впровадження в народногосподарську практику принципів і елементів безвідхідної технології майбутнього, необхідно вирішити проблему замкнутого циклу водопостачання промислових підприємств. На перших етапах треба впровадити технологію водопостачання з мінімальним споживанням свіжої води й скиданням, а також прискореними темпами будувати очисні спорудження.

При будівництві нових підприємств на відстійники, аератори, фільтри йде іноді чверть і більше капіталовкладень. Споруджувати їх, звичайно, необхідно, але радикальний вихід у корінній зміні системи водокористування. Треба перестати розглядати ріки й водойми як сміттєзбиральники й перевести промисловість на замкнуту технологію.

При замкнутій технології підприємство використану й очищену потім воду повертає в оборот, а із зовнішніх джерел тільки поповнює втрати.

У багатьох галузях промисловості до недавніх пір стічні води не диференціювалися, поєднувалися в загальний потік, локальні спорудження очищення з утилізацією відходів не будувалися. У цей час у ряді галузей промисловості вже розроблені й частково реалізовані замкнуті втовкмачувати схеми з локальним очищенням, що значно знизить питомі норми водоспоживання.

Похожие статьи




Санітарні умови спуску стічних вод. - Водні ресурси

Предыдущая | Следующая