Забруднення навколишнього середовища судами - Вплив транспорту на навколишнє середовище

Морський флот є істотним джерелом забруднення повітряна атмосфери й світового океану. Жорстокі вимоги міжнародної морської організації ( ИМО) від 1997 року по контролі якості випускних газів суднових дизелів і видаляються за борт льяльных, побутових і стічних вод спрямовані на обмеження негативного впливу експлуатованих судів на навколишнє середовище.

Для зменшення забруднення газів при роботі дизеля металами, сажею й іншими твердими домішками дизелі-і суднобудівники змушені в найкоротший термін обладнати суднові енергетичні установки й пропульсивные комплекси технічними коштами по очищенню випускних газів, більше ефективними сепараторами льяльных нефтесодержащих вод, очисниками стічних і побутових вод, сучасними инсинераторами.

Рефрижератори, танкерыгазо-і химовозы, деякі інші судна є джерелами забруднення атмосфери фреонами ( окислами азоту0, використовуваних як робоче тіло в холодильних установках. Фреони руйнують озонова верства атмосфери Землі, що є охоронним щитом для всього живого від жорстокого випромінювання ультрафіолетового випромінювання.

Очевидно, що чим важче паливо використовуване для теплових двигунів, тим більше в ньому важких металів. У зв'язку із цим застосування на судах природного газу й водню, найбільше екологічно чистих видів палива, є досить перспективним. гази, Що Відробили, дизелів, що працюють на газовому паливі, практично не містять твердих речовин ( сажі, пилу) ,а також окислів сірки, набагато менше містять вигарного газу й незгорілих вуглеводнів.

Сірчаний газ SO2 вхідний до складу випускних газів, окисляючись до стану SO3, розчиняється у воді й утворить сірчану кислоту, у зв'язку із чим ступінь шкідливості SO2 для навколишнього середовища вдвічі вище, ніж окислів азоту NO2 ці гази й кислоти порушують екологічний баланс.

Якщо прийняти за 100% весь збиток від експлуатації транспортних судів, те, як показує аналіз, економічний збиток від забруднення морського середовища й біосфери в середньому становить 405 , від вібрації й шуму встаткування й корпуси судна-22%, від корозії встаткування й корпуса -18%, від ненадійності транспортних двигунів -15%, від погіршення здоров'я екіпажа-5%.

Правила ИМО від 1997 р. обмежують граничне втримування сірки в паливі на ровне 4,5% , а на обмежених акваторіях ( наприклад, у Балтійськом регіоні) до 1,5%. Що стосується окислів азоту Nox, те для всіх нових споруджуваних судів установлені граничні норми їхнього втримування у випускних газах залежно від частоти обертання колінчатого валу дизеля, що зменшує забруднення ними атмосфери на 305. При цьому значення верхньої межі втримування Nox, у малооборотных дизелів вище, ніж у середньо й відбірностей, тому що вони мають у своєму розпорядженні більший час на згоряння палива в циліндрах.

У результаті аналізу всіх негативних факторів, що впливають на навколишнє середовище при експлуатації транспортних судів, можна сформулювати основні заходи, спрямовані на зменшення цього впливу:

    - застосування більше якісних сортів моторного палив, а також природного газу й водню як альтернативне паливо; - оптимізація робочого процесу в дизелі на всіх експлуатаційних режимах із широким впровадженням систем электронно-управляемого упорскування палива й регулювання фаз газорозподілу й топливоподачи, а також оптимізації подачі масла в циліндри дизеля; - повне запобігання пожеж в утилізаційних казанах завдяки встаткуванню їхніми системами контролю температури в порожнині казана, пожаро-гасіння, сажеобдува; - обов'язкове встаткування судів технічними коштами по контролі якості випускних газів, що йдуть в атмосферу, і видаляються за борт нефтесодержащих, стічних і побутових вод; - повна заборона використання на судах для будь-яких цілей азотовмісних речовин ( у рефрижераторних установках, протипожежних системах і т буд.) - запобігання протечек у чепцевих і фланцевих з'єднаннях і суднових системах. - ефективне застосування валогенераторных установок у складі суднових електроенергетичних систем і перехід до експлуатації дизель - генераторів зі змінною частотою обертання.

У такий спосіб не можна сказати, що питанню забруднення транспортом не приділяється ніякої уваги. Усе більше звичайні поїзди заміняються електровозами, розробляються й уже випускаються автомобілі на акумуляторних батареях, при сучасних темпах прогресу можна сподіватися на те що незабаром з'являться й екологічно чисті авіаційні й ракетні двигуни. Правительства приймають рішення проти забруднення планети. Про це свідчить і прийнята декларація.

Похожие статьи




Забруднення навколишнього середовища судами - Вплив транспорту на навколишнє середовище

Предыдущая | Следующая