Облік і контроль госпрозрахункової діяльності закладів вищої світи


Дисертацією є рукопис

Робота виконана на кафедрі економічної кібернетики Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя.

Науковий керівник: доктор економічних наук, професор

Гуцайлюк Зіновій Володимирович, Тернопільський державний технічний університет імені Івана Пулюя, професор кафедри економічної кібернетики

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, доцент Свірко Світлана Володимирівна, ДВНЗ "Київський національний економічний університет Ім. Вадима Гетьмана", професор кафедри обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу

Кандидат економічних наук, доцент Позняковська Наталія Миколаївна Національний університет водного господарства та природокористування, доцент кафедри обліку і аудиту, м. Рівне

Захист відбудеться 11 листопада 2008 р. о 14:00 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.870.01 у Державній академії статистики, обліку та аудиту Держкомстату України за адресою: 04107, м. Київ, вул. Підгірна, 1, ауд.23

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Державної академії статистики, обліку та аудиту Держкомстату України за адресою: 04107, м. Київ, вул. Підгірна, 1, ауд.36

Автореферат розісланий 10 жовтня 2008 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради О. А. Зоріна

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Процеси, що відбуваються в вітчизняній економіці, зумовили трансформацію майже всіх сфер життєдіяльності суспільства, зокрема, і системи вищої освіти. Залучення закладів освіти до сфери ринкових відносин призвело до активного розширення напрямів підприємницької діяльності в даному секторі економіки. Втім, зазначені зміни мали цілком об'єктивні причини внутрішнього порядку: йдеться про традиційне щодо вітчизняної освітньої галузі так зване "недофінансування" з бюджету, унаслідок якого з року в рік бюджетні установи, по-перше, визначали планові показники зважаючи на мінімальні граничні норми забезпечення, а, по-друге, фактично отримували тільки частину від запланованих обсягів надходжень. Альтернативні джерела надходжень і, в першу чергу, госпрозрахункова діяльність забезпечили покриття дефіциту фінансового забезпечення з бюджетів, а доходи, отримані у наслідок проведення останньої, становлять левову частку доходів закладів освіти. За цих умов досить актуальним є питання формування економічної інформації про обсяги доходів і витрат за видами діяльності, а також собівартість платних послуг, науково-дослідних робіт та продукції допоміжних господарств. Дане завдання призваний вирішити бухгалтерський облік як система суцільного, безперервного, повного спостережння та відображення фінансово-господарської діяльності вказаних суб'єктів господарювання.

Дослідженням фінансового забезпечення економіки вищої освіти займались Т. Боголіб, О. Грішнова, А. Дайновський, Л. Добровольська, І. Каленюк, К. Корсак, В. Марцинкевич та інші, наукові роботи яких присвячені проблемам вищої освіти у макроекономічному контексті. Обліку в бюджетних установах, до яких належать вищі навчальні заклади державної форми власності, приділили значну увагу наступні вчені: П. Атамас, М. Бариніна-Закірова, Ф. Бутинець, Р. Джога, Т. Канєва, Л. Кіндрацька, С. Левицька, М. Матвіїв, Н. Мачуга, Т. Писаренко, С. Свірко, О. Шуляк та інші.

Разом з тим, не дивлячись на наявність великої кількості наукових досліджень, нормативно-правова база бухгалтерського обліку госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів є застарілою та недостатньо сформованою. Донині немає чітко встановленої та загальноприйнятої методики обліку госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів - бухгалтерія ВНЗ здійснює окремий облік запасів, основних засобів, заробітної плати тощо, однак облік процесу здійснення кожного окремого виду госпрозрахункової діяльності практично не ведеться; недостатньо відображена інформація про фактичну собівартість наданих послуг, що унеможлює своєчасну та достовірну оцінку їх економічної ефективності; фрагментарно адаптований для ведення обліку госпрозрахункової діяльності план рахунків, оскільки в ньому відсутній окремий рахунок для відображення понесених витрат закладами освіти; у положеннях діючої методики бухгалтерського обліку щодо госпрозрахункової діяльності не дотримані такі принципи бухгалтерського обліку як історична (фактична) собівартість, нарахування та відповідність доходів і витрат.

Враховуючи вище сказане, можна констатувати, що особливості ведення госпрозрахункової діяльності у вищих навчальних закладах потребуюють суттєвого вдосконалення методики та організації їх обліку, а своєчасне вирішення вищеперелічених проблем сприятиме успішному управлінню бюджетними закладами в умовах жорсткої конкуренції на ринку освітніх послуг. Це й зумовило вибір теми дисертаційного дослідження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідної роботи Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя і належить до дербюджетної теми "Фінансовий контроль і аудит у постсоціалістичному суспільстві: методологія та організація" (номер державної реєстрації - 0104U000642). Під час розробки теми автором було розроблено пропозиції щодо вдосконалення методики й організації обліку й контролю коштів державного бюджету України та інших фінансових потоків (довідка № 1511 від 02.10.2007р.).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка практичних рекомендацій щодо вдосконалення методики обліку та контролю госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів державної форми власності в системі управління вузом з метою підвищення ефективності його діяльності в сучасних умовах господарювання.

Відповідно до поставленої мети дисертаційного дослідження визначено такі завдання:

    - вивчити сучасний економічний стан системи вищої освіти в Україні та передумови виникнення госпрозрахункової діяльності у вищих навчальних закладах; - здійснити критичну оцінку існуючої методики обліку витрат і калькулювання всіх платних послуг, науково-дослідних робіт та продукції допоміжних виробництв вищих навчальних закладів з метою її вдосконалення відповідно до потреб управління; - запровадити окремі первинні документи для вдосконалення аналітичного обліку витрат при наданні платних послуг, виконанні науково-дослідних робіт і виготовленні продукції у допоміжних господарствах вищих навчальних закладів; - довести необхідність відкриття окремих бухгалтерських рахунків для обліку госпрозрахункової діяльності та її результатів; - удосконалити облік і розподіл непрямих витрат для підвищення точності обрахунку собівартості наданих послуг, виготовленої продукції та здійснених інших видів госпрозрахункової діяльності; - покращити систему організації бухгалтерського обліку у вищих навчальних закладах, враховуючи процес здійснення госпрозрахункової діяльності; - визначити суть та необхідність контролю госпрозрахункової діяльності; - удосконалити методику контролю за наданням платних послуг, виконанням науково-дослідних робіт, виготовленням продукції у допоміжних господарствах вищими навчальними закладами;

Об'єкт дисертаційного дослідження - процес здійснення госпрозрахункової діяльності вищими навчальними закладами державної форми власності.

Предметом дослідження виступають теоретичні, організаційні та методичні аспекти обліку і контролю госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів державної форми власності.

Методи дослідження. Для вирішення поставлених завдань у дисертаційному дослідженні використано загальнонаукові методи пізнання: наукового узагальнення, порівняння, системного аналізу - при узагальненні теоретичної сутності госпрозрахункової діяльності, системності, теоретичного синтезу - при аналізі нормативної бази з питань діяльності вищих навчальних закладів; наукові концепції обліку витрат - при розробці методики обліку госпрозрахункової діяльності. Також використано такі методи дослідження як спостереження, синтез, порівняння, методи імітаційного моделювання - при розробці удосконаленої методики контролю госпрозрахункової діяльності у вищих навчальних закладах.

Інформаційну базу дослідження склали наукові праці вітчизняних та зарубіжних учених-економістів, матеріали наукових конференцій з питань бухгалтерського обліку і контролю, законодавчі та нормативні акти України, статистичні дані, періодичні видання, дані бухгалтерського обліку досліджуваних вищих навчальних закладів України державної форми власності.

Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна проведеного дослідження полягає в розробці практичних рекомендацій щодо вдосконалення методики обліку та контролю госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів державної форми власності в системі управління вузом з метою підвищення ефективності його діяльності в сучасних умовах господарювання.

За підсумками проведеного дослідження отримано такі наукові результати:

Вперше:

- запропоновано методику обліку госпрозрахункової діяльності вищого навчального закладу, яка включає організацію бухгалтерського обліку, документування операцій, методи калькулювання, а також відкриття рахунків 26 "Госпрозрахункова діяльність" та 45 "Результат здійснення госпрозрахункової діяльності" для забезпечення керівництва вузу повною, достовірною й об'єктивною інформацією про процес перебігу кожного виду госпрозрахункової діяльності та її результатів з метою ефективного управління та контролю.

Удосконалено:

    - первинну документацію, яка використовується при веденні обліку госпрозрахункової діяльності ВНЗ, а саме; розроблено форму звітної калькуляції, картки аналітичного обліку; - процес обліку та розподілу непрямих витрат для підвищення точності обрахунку собівартості послуг, науково-дослідних робіт та продукції допоміжних господарств ВНЗ; - систему організації бухгалтерського обліку у вищому навчальному закладі, враховуючи процес здійснення госпрозрахункової діяльності; - методику внутрішньогосподарського контролю при наданні платних послуг, виконанні науково-дослідних робіт, виготовленні продукції у допоміжних господарствах вищими навчальними закладами;

Одержали подальший розвиток:

    - економічна характеристика вітчизняної системи вищої освіти ; - організація обліку витрат у вищих навчальних закладах; - дослідження сутності та необхідності контролю за процесом здійснення госпрозрахункової діяльності вищого навчального закладу;

Практичне значення одержаних результатів полягає у забезпеченні вищих навчальних закладів державної форми власності, які здійснюють госпрозрахункову діяльність, такою методикою обліку понесених при цьому витрат, котра дозволяє чітко фіксувати процес надання платних послуг, виконання науково-дослідних робіт, виробництва продукції у допоміжних господарствах та здійснення інших видів госпрозрахункової діяльності, формувати повну собівартість, здійснювати управління витратами та підвищити рентабельність кожного виду госпрозрахункової діяльності.

Добре налагоджена система обліку, в свою чергу, є підставою для повного та всебічного контролю за цією діяльністю. Подані практичні рекомендації щодо організації системи внутрішнього контролю у вищому навчальному закладі дозволять покращити управління вузом та госпрозрахунковою діяльністю зокрема.

Висновки та рекомендації щодо вдосконалення методики обліку госпрозрахункової діяльності, які наведені в дисертаційній роботі, впроваджені у діяльність Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського (довідка № 07/2277 від 02.10.2007р.).

Матеріали дисертаційного дослідження використовуються в навчальному процесі Тернопільського державного технічного університету ім. І. Пулюя. Окремі положення також використано для контролю за організацією навчального процесу у цьому вузі (довідка № 1512 від 02.10.2007р.).

Особистий внесок здобувача Полягає в одноосібно виконаному науковому дослідженні, котре містить запропоновану удосконалену методику обліку і контролю окремих видів госпрозрахункової діяльності ВНЗ. Усі наукові результати, викладені в дисертації, отримані автором особисто.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи доповідались автором та отримали позитивну оцінку науковців на: міжнародній науково-практичній конференції "Облік, аналіз і аудит у сучасному бізнесі" (м. Львів, 2004 р.); восьмій науковій конференції Тернопільського державного технічного університету ім. І. Пулюя (м. Тернопіль, 2004 р.); міжнародній науково-практичній конференції "Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання" (м. Луцьк, 2005 р.); міжнародній науково-практичній конференції "Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє" (м. Львів, 2005 р.); десятій науковій конференції Тернопільського державного технічного університету ім. І. Пулюя (м. Тернопіль, 2006 р.); ІV міжнародній науково-практичній конференції студентів, аспіратів та молодих вчених (м. Тернопіль, 2006 р.); міжнародній науково-практичній конференції "Сучасний стан та проблеми інноваційного розвитку держави". (м. Луцьк, 2006 р.); ХІІ Всеукраїнській науково-методичній конференції "Проблеми економічної кібернетики" (м. Львів, 2007 р.).

Публікації. За результатами досліджень опубліковано 14 одноосібних праць з яких у фахових виданнях 6 статей, а також 8 тез доповідей.

Структура та обсяг роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів і висновків (обсягом 181 сторінка), списку використаних джерел (272 найменування на 26 сторінках) та 9 додатків (на 21 сторінці). Робота містить 19 таблиць на 15 сторінках та 16 рисунків на 13 сторінках.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обгрунтовано актуальність теми дослідження, її зв'язок з науковою темою Тернопільського державного технічного університету імені Івана Пулюя. Сформульована мета і завдання дослідження, наукова новизна та практичне значення одержаних результатів, наведено дані про апробацію основних положень роботи.

У розділі 1 "Особливості організації обліку госпрозрахункової діяльності: реалії та перспективи розвитку" розглядаються сучасний стан і напрями трансформації системи вищої освіти в Україні, роль освіти в економічному зростанні суспільства, особливості функціонування вищих навчальних закладів в умовах формування ринкових відносин і кризи бюджетного фінансування як основної з передумов виникнення госпрозрахункової діяльності.

Освіта є сферою реалізації конкретної суспільної діяльності як організована певним чином система, спрямована на досягнення конкретних цілей. Її функціонування передбачає необхідність налагодження власного ефективного механізму, зумовленого специфікою освіти як суспільного блага, що належить передусім до неринкових, неприбуткових сфер діяльності й не може продукуватися та розподілятися переважно за допомогою ринкового механізму. Водночас механізм функціонування освітньої галузі обов'язково охоплює економічні аспекти: покриття витрат доходами, економію ресурсів, ефективне використання коштів та ін.

Економічну ефективність системи освіти та її внесок в економічне зростання суспільства не варто не дооцінювати. За розрахунками європейських країн співвідношення величини витрат на освіту та економічного ефекту від неї дорівнює 1:4, а продуктивність праці фахівця з вищою освітою в 10-11 разів перевищує витрати на його підготовку.

Слід зауважити, що уряди країн з розвинутою економікою вже давно зрозуміли пріоритетне значення освіти для економічного та соціального розвитку держави, надавши при цьому першочергове значення питанню її фінансування. Для підтвердження цього в роботі наведено показники фінансування освіти у ряді розвинутих країн (табл. 1).

При дослідженні стану та перспектив розвитку сучасної системи вищої освіти в Україні особливої уваги потребує розв'язання проблеми фінансового забезпечення вищих навчальних закладів, котра стала особливо актуальною в нинішніх умовах, а її недостатнє вирішення призвело до появи нового явища в економіці вищої школи - госпрозрахункової діяльності.

Таблиця 1. Міжнародні порівняння показників, які характеризують фінансування освіти

Показники

Україна

Білорусь

Росія

США

Франція

Німеч-чина

Індекс розвитку людського потенціалу

0,721

0,763

0,747

0,927

0,918

0,906

Індекс рівня освіти

0,92

0,93

0,92

0,97

0,97

0,95

ВНП на душу населення, тис. дол. США

1,04

2,15

2,68

29,08

26,3

28,28

ВНП, млрд. дол. США

52,6

22,1

394,9

7783,1

1541,6

2321,0

Частка витрат на освіту, % від ВНП

7,2

6,1

4,1

5,4

6,1

4,8

Витрати на освіту, в млрд. дол. США

3,79

1,35

16,19

420,29

94,04

111,41

Чисельність населення, тис. чол.

51424

10338

147709

271648

58543

82190

Витрати на освіту в розрахунку на одного мешканця країни, в дол. США

73,7

130,6

109,6

1547,2

1606,3

1355,5

Стаття 61 Закону України "Про освіту" передбачає фінансування сфери освіти в розмірі не нижче 10 % ВВП. Однак за умов переходу економіки України від командно-адміністративної системи до нових форм господарювання прослідковується значне скорочення видатків. Проведений аналіз бюджетного фінансування сфери освіти показує, що даний показник коливається від 3,45% до 7,77 % у період з 1985р. по 2007р., проте жодного разу він не досяг позначки 10% ВВП.

Економічна ситуація у вищих навчальних закладах, як бачимо, складається не найкращим чином. Крім того, залучення закладів освіти до сфери ринкових відносин призвело до активного розширення напрямів підприємницької діяльності в даному секторі економіки.

Всі перелічені вище обставини стали вагомою передумовою виникнення госпрозрахункової діяльності та розширення її напрямків. Під нею розуміють діяльність, засновану на самоокупності та самофінансуванні. Самоокупність - покриття витрат за рахунок власних доходів від реалізації товарів і послуг. Самофінансування - здійснення розширеного відтворення за рахунок чистого прибутку без залучення бюджетних асигнувань та основних засобів і матеріальних цінностей, придбаних за власний рахунок.

У дисертаційній роботі охарактеризовано госпрозрахункову діяльність вищих навчальних закладів. Враховуючи чинне законодавство та практику діяльності у вищих навчальних закладів пропонуємо наступну класифікацію госпрозрахункової діяльності вузів:

    - платні освітні послуги; - платні наукові послуги та науково-дослідні роботи; - виробнича діяльність; - житлово-побутові послуги; - оренда приміщень; - інша.

Відображення в бухгалтерському обліку перерахованих вище видів діяльності є предметом нашого дослідження.

На специфіку організації бухгалтерського обліку вищих навчальних закладів в частині здійснення госпрозрахункової діяльності впливає ряд особливостей. Це, ж зокрема, належність до бюджетних установ, котрі є складовою бюджетної системи країни і беруть участь у виконанні як дохідної, так і видаткової частини бюджету, виконуючи кошторис доходів і видатків; бюджетні установи відносяться до одного з різновидів установ некомерційного характеру, для яких отримання прибутку не є метою діяльності; бюджетні установи не наділяються оборотними коштами, їхній фінансовий стан визначається своєчасністю та повнотою надходження асигнувань з відповідних бюджетів.

Доведено, що діюча методика бухгалтерського обліку у вищих навчальних закладах в частині здійснення госпрозрахункової діяльності порушує принципи історичної (фактичної) собівартості, нарахування та відповідність доходів і витрат.

У розділі 2 "Удосконалення методики обліку окремих видів госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів" запропоновано вдосконалену методику обліку найважливіших видів госпрозрахункової діяльності вищого навчального закладу. Зокрема, удосконалено документообіг вищевказаних операцій з поданням нових документів, які покликані забезпечити повне та об'єктивне ведення аналітичного обліку в розрізі кожного виду госпрозрахункової діяльності, подано схеми синтетичного обліку витрат.

Надання послуг за відповідну плату для системи вищої освіти України є поняттям не новим, проте не досить вивченим і дослідженим. Перехід до ринкової економіки диктує свої вимоги щодо освіти, відповідно, виникає небхідність розрахунку ціни послуг, а ціна, як відомо, повинна визначатися на основі собівартості, а також враховувати попит і пропозицію на дані послуги.

У чинному Плані рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ для відображення операцій, пов'язаних із наданням платних послуг у вищих навчальних закладах використовують рахунок 364 "Розрахунки з іншими дебіторами", по дебету якого відображають нарахування плати за навчання в кореспонденції з рахунком 711 "Доходи за коштами, отриманими як плата за послуги", а по кредиту рахунку 364 "Розрахунки з іншими дебіторами" - надходження плати за навчання. Така побудова обліку платних послуг орієнтована ще на застарілу систему командно-адміністративної економіки, коли діяло повністю державне фінансування вищої освіти і потреби у визначенні вартості навчання одного студента або іншої платної послуги не було. У випадку надання платних послуг облік, на жаль, не виконує процесів вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про здійснені витрати.

Нині облік платних освітніх послуг, витрат на науково-дослідні роботи, інших видів послуг взагалі ведеться окремо від обліку виробничої діяльності, хоч це є дві частини єдиного процесу і разом вони складають госпрозрахункову діяльність вузу. В дисертації аргументовано необхідність ведення її обліку на єдиному синтетичному рахунку, що дасть змогу наочно бачити фактично здійснені витрати за кожним видом госпрозрахункової діяльності, котрі ляжуть в основу визначення собівартості та формування ціни, заклавши в неї заплановану частину прибутку, а також здійснювати контроль за цільовим використанням ресурсів.

З цією метою, запропоновано відкрити окремий рахунок 26 "Госпрозрахункова діяльність" з поділом на відповідні субрахунки за видами госпрозрахунукової діяльності:

    261 "Платні освітні послуги"; 262 "Платні наукові послуги та науково-дослідні роботи"; 263 "Виробнича діяльність"; 264 "Житлово-побутові послуги"; 265 "Оренда приміщень"; 266 "Інша"

Схема синтетичного обліку витрат по здійсненню госпрозрахункової діяльності вищими навчальними закладами подано на рис.1

Для визначення собівартості освітньої послуги пропонуємо використовувати наступну формулу:

СІ оп = ЗІ нпп + ЗІ нарах + ПВІ + НВІ

Де СІ оп - собівартість освітньої послуги (за і-ю спеціальністю) на всіх курсах, грн.;

ЗІ нпп - заробітна плата науково-педагогічних працівників (за і-ю спеціальністю) на всіх курсах, грн.;

ЗІ нарах - нарахування на заробітну плату науково-педагогічних працівників (за і-ю спеціальністю) на всіх курсах, грн.;

ПВІ - прямі витрати, понесені вузом при наданні освітньої послуги (за і-ю спеціальністю) на всіх курсах, грн.;

НВІ - частка непрямих витрат після розподілу, понесених вузом при наданні освітньої послуги (за і-ю спеціальністю) на всіх курсах, грн.;

Щодо аналітичного обліку витрат, то його запропоновано вести окремо за кожним видом послуг (діяльності) з відкриттям спеціальної картки аналітичного обліку, підставою для записів у яку повинна бути зведена інформація з первинних документів і розрахунки бухгалтерії. Документ міститиме зведену інформацію про понесені здійсненні витрати, що служитиме основою для визначення фактичної собівартості і відпускної ціни наданих послуг, а також об'єктивного й ефективного управління.

Схема синтетичного обліку витрат на здійснення госпрозрахункової діяльності вузами власна розробка автора

Рис.1 Схема синтетичного обліку витрат на здійснення госпрозрахункової діяльності вузами

Облік витрат на освітні послуги пропонується вести окремо у розрізі календарного року по кожному курсу з метою складання фінансової звітності та розрахунку ціни послуги. Окрему картку слід також вести для аспірантури, докторантури та інших підрозділів вищого навчального закладу. Накопичення у ній в кінці звітного періоду всіх витрат на навчання студентів, аспірантів чи докторантів однієї спеціальності державної та платної форм навчання, визначення собівартості навчання одного студента (аспіранта, докторанта), дозволить визначати й витрати окремо за кожною формою навчання шляхом множення кількості студентів (аспірантів, докторантів) платної форми навчання (згідно наказу про зарахування) на собівартість навчання однієї особи. Для контролю за здійсненими витратами розроблено форму звітної калькуляції. Усі запропоновані документи розроблено і подано у дисертації.

В дисертаційному дослідженні також детально розглянуто операції щодо надання наукових, житлово-побутових послуг, послуг з оренди приміщень та інших видів госпрозрахункової діяльності, запропоновано методику їх обліку, розроблено картки аналітичного обліку витрат і форми звітної калькуляції, подано схеми документообігу, схеми синтетичного обліку та кореспонденцію рахунків. госпрозрахунковий бухгалтерський облік контроль

Особливу увагу приділено науково-дослідним роботам, розглянуто специфічні особливості наукового виробництва. Критично проаналізовано існуючу систему бухгалтерського обліку та внесено пропозиції щодо вдосконалення методики обліку НДДКР в частині саме його організації, документування операцій, методів калькулювання.

Бухгалтерський облік повинен забезпечувати чітку реєстрацію обсягу та якості виконаних робіт по кожній темі, а також надати повну та вичерпну інформацію про досягнуті результати. У дисертаційній роботі насамперед запропоновано змінити загальну психологію оплати праці при виконанні науково-дослідних робіт, шляхом переходу від оплати праці згідно із окладом до оплати за досягнуті результати. З цією метою розроблено документ "Наряд-завдання для виконання НДДКР". Практика показує, що існують випадки коли оплата праці виконавців здійснювалася згідно відпрацьованого часу, однак заплановані результати все ж не досягаються. З цією метою для зацікавленості виконавців у досягненні позитивних результатів запропоновано здійснювати оплату праці авансом до 40% вартості запланованого згідно кошторису фонду оплати праці за даною темою, а по закінченні виконання теми та при наявності очікуваних результатів розрахунки з виконавцями слід провести в повному обсязі.

Бухгалтерський облік в установах, що здійснюють науково-дослідні роботи за договорами із замовниками, повинен відображати на будь-яку звітну дату розмір витрат за кожною госпдоговірною темою, а також фінансові результати від виконання договору. Для даної мети ми пропонуємо використовувати картку аналітичного обліку витрат на виготовлення науково-технічної продукції, причому основою для записів у цей документ повинна стати запропонована вдосконалена форма документу "вимога", наряд-завдання для виконання НДДКР та інші первинні документи щодо витрачених ресурсів.

При веденні обліку науково-дослідних робіт, усі витрати плануються у кошторисі, котрий складається по кожній темі Проте, немає жодного документу, який би відображав досягнуті результати у порівнянні із запланованими, не співставляються планові і фактичні витрати. Тому, зведеним документом, який би відображав всі витрати на виконання НДР, у дисертації подано звітну калькуляцію на виконання науково-дослідних робіт.

В умовах інформаційного суспільства та новітніх технологій якісно новим результатом здійснення наукової діяльності вищих навчальних закладів повинні стати нематеріальні активи, це зокрема патенти, винаходи, програмне забезпечення, інформаційні бази даних, авторські права, ліцензії, сертифікати тощо. Однак існуюча система обліку нематеріальних активів далека від досконалості. Тому, як результат критичного аналізу, в дисертаційному дослідженні запропоновано власну схему ведення обліку операцій із створення нематеріальних активів вищими навчальними закладами.

При вдосконаленні існуючої методики обліку виробничої діяльності вищого навчального закладу слід враховувати її специфічні особливості, відмінні від промислового виробництва, які істотно впливають на відображення в обліку. Виходячи з цього, вартість продукції виробничих підрозділів розраховується планово-економічним відділом (відділом прогнозування, розвитку тощо) і на кожен вид продукції складається планова калькуляція. Первинні документи на відпуск матеріальних ресурсів виписуються без прив'язки до конкретного виду продукції звичайними вимогами, що відповідно не дозволяє проконтролювати достовірність здійснених витрат.

Облік заробітної плати працівників, що зайняті виробництвом продукції, ведеться згідно погодинної системи оплати праці, а документ який при цьому використовують - це табель обліку використання робочого часу. Такий облік заробітної плати не надає повної та достовірної інформації про ефективність використання робочого часу, та не дозволяє оперативно визначити витрати праці на виготовлення одиниці продукції.

Аналіз існуючого стану ведення обліку виробничої діяльності у вищих навчальних закладах дозволив зробити висновки щодо його недосконалості. Адже в даний час обліковується лише рух запасів, нарахування заробітної плати тощо. Окремо ведеться облік доходів і витрат, проте немає жодного документу, що відображав би усі фактичні витрати на виробництво продукції чи надання послуг. В такому випадку собівартість спотворюється: по одних видах продукції вона є значно заниженою, а по інших досить завищеною, що не дозволяє здійснювати ефективне управління витратами на виготовлення продукції. А для ефективного управління госпрозрахунковою діяльністю вузу необхідна саме така інформація.

Для вдосконалення аналітичного обліку в роботі запропоновано на кожен вид продукції, що виготовляється виробничим підрозділом вузу, відкривати окрему картку аналітичного обліку витрат на виготовлення продукції.

У даному дисертаційному дослідженні також представлено вдосконалену методику формування і розподілу непрямих витрат при здійсненні госпрозрахункової діяльності для підвищення точності обрахунку собівартості наданих послуг, виготовленої продукції та здійснення інших видів госпрозрахункової діяльності. Її зміст полягає у рівномірному розподілі всіх накладних витрат між державним забезпеченням та госпрозрахунковою діяльністю. Накладані витрати, що припадають розподілу між складовими госпрозрахункової діяльності в кінці звітного періоду слід розподіляти пропорційно до частки кожного виду послуги чи виду діяльності у формуванні спеціального фонду згідно із кошторисом ВНЗ відповідно. Для відображення непрямих витрат у дисертації розроблено накопичувальну відомість обліку та розподілу непрямих витрат.

Оскільки вузам згідно чинного законодавста дозволено включати до ціни послуги чи продукції, окрім витрат ще й прибуток, то, відповідно, існує необхідність його обліку. На даний час сума прибутку чи збитків від реалізації виробів виробничих (навчальних) майстерень, надання послуг списується у кінці звітного періоду на субрахунок 432 "Результати виконання кошторису за спеціальним фондом". Такий облік результатів є неприпустимим і суперечить чинному законодавству, порушує принцип відповідності нарахування доходів і витрат. З цією метою для вдосконалення обліку результатів госпрозрахункової діяльності варто відкрити рахунок 45 "Результат здійснення госпрозрахункової діяльності", на якому будуть обліковуватися прибутки (збитки) від здійснення госпрозрахункової діяльності - тобто адміністрація вузу матиме змогу завжди бачити фінансовий результат діяльності, що ведеться установою.

У розділі 3 "Контроль за госпрозрахунковою діяльністю вищих навчальних закладів" розглянуто теоретичні засади організації контролю з його трансформацією на площину госпрозрахункової діяльності вищого навчального закладу, досліджено суть, роль та об'єкти економічного контролю витрат і результатів госпрозрахункової діяльності. Запропоновано вдосконалену методику контролю за перебігом та ефективністю здійснення госпрозрахункової діяльності у вищих навчальних закладах.

Особлива увага приділена поняттям, принципам, функціям та методиці проведення внутрішнього контролю. Це пов'язано, в першу чергу, з тим, що зазначеній проблемі не надавали важливого значення за умов командно-адміністративної системи, оскільки фінансування вищої освіти здійснювалося повністю за бюджетні кошти й основна увага зосереджувалася лише на проведенні відомчої ревізії, яка проводилась міністерствами та іншими органами влади. Виникнення госпрозрахункової діяльності навчального закладу та його функціонування в умовах ринкової економіки вимагають принципово нових підходів до поняття внутрішнього контролю. Його метою насамперед є допомога управлінському персоналу у здійсненні ефективного керівництва вищим навчальним закладом, попередження неефективних витрат, зловживань, крадіжок, прийняття збалансованих та оптимальних рішень, зростання економічного потенціалу навчального закладу та виявлення відхилень від намічених планів і стратегій розвитку.

Контроль зі сторони бухгалтерії повинен існувати не ізольовано, а доповнювати та взаємодіяти з іншими структурними підрозділами навчального закладу. Для раціонального та повного контролю за госпрозрахунковою діяльністю вищого навчального закладу в дисертації запропоновано реструктуризувати планово-економічний відділ, що існує практично у кожному навчальному закладі, на відділ прогнозування і контролю. Такий підрозділ повинен бути незалежним від бухгалтерської служби, об'єктивно оцінювати ефективність здійснення того чи іншого виду діяльності і підпорядковуватися виключно керівникові навчального закладу. Метою даного підрозділу повинно стати не проведення перевірок з метою покарання, а дослідження сильних і слабких сторін у діяльності вузу, а, особливо, при здійсненні госпрозрахункової діяльності закладу, яка забезпечує вагому частку власних грошових надходжень вузу. При чому, такий відділ повинен повністю себе виправдовувати, тобто витрати на його утримання не повинні перевищувати результатів його діяльності.

У дисертаційному дослідженні визначено основні завдання даної служби:

    - проведення попереднього, поточного та заключного контролю; - визначення ефективності кожного виду госпрозрахункової діяльності; - контроль за дотриманням кошторису установи по кожній послузі (виду діяльності); - контроль за ефективністю використання трудових, матеріальних, фінансових та інших видів ресурсів; - оптимізація витрат при здійсненні госпрозрахункової діяльності; - виявлення відхилень між фактичними і запланованими показниками та їх винуватців з метою недопущення подібних явищ у майбутньому; - контроль за оптимальним розподілом непрямих витрат; - виявлення непродуктивних витрат з метою їх усунення при подальшому здійсненні госпрозрахункової діяльності; - пошук резервів зниження собівартості видів госпрозрахункової діяльності; - розробка методичної обгрунтованості рішень, які приймаються керівництвом вузу; - вивчення економічної політики вузів-конкурентів; - дослідження ринку освітніх послуг і розробка ефективної політики, принципів, прийомів, які дозволять утвердити свою нішу на цьому ринку.

Добре налагоджена система внутрішнього контролю суттєво впливає на добробут вузу та його становище на ринку освітніх послуг.

При розгляді питання організації внутрішнього контролю варто визначити, що ж саме слід контролювати. Звісно, що основним об'єктом контролю виступають усі витрати, які формують собівартість платних послуг, продукції та інших видів госпрозрахункової діяльності.

Вивчення госпрозрахункової діяльності окремих вузів дозволило встановити, що найбільша питома вага належить витратам на оплату праці, величина яких коливається від 80% - 82 % (разом з нарахуваннями) в залежності від виду послуги, продукції чи виду діяльності. Близько 10 % припадає на витрати по придбанню предметів і матеріалів, майже 3 % - це витрати на оплату комунальних послуг та енергоносіїв, а решту 5 - 7 % складають витрати по придбанню невиробничого обладнання, витрати на відрядження, на капітальний ремонт, будівництво тощо. Отже, при здійсненні внутрішнього контролю основну увагу приділено саме витратам на оплату праці та витратам по придбанню матеріальних ресурсів, оскільки вони становлять основу собівартості платних послуг, продукції та інших видів госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів.

ВИСНОВКИ

У дисертаційному дослідженні здійснено теоретичне узагальнення і надані практичні рекомендації щодо удосконалення системи обліку та контролю госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів з метою ефективного управління цією діяльністю. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети і завдань дослідження, а також дають змогу зробити наступні узагальнюючі висновки:

    1. Вищі навчальні заклади, функціонуючи в умовах ринкової економіки, виступають виробниками та постачальниками науково-технічної продукції, нематеріальних активів, платних послуг, базуючись на засадах господарського розрахунку. У відповідь на це з'являються нові вимоги до системи бухгалтерського обліку, яка б надавала повну та неупереджену інформацію про діяльність вищого навчального закладу, про стан його справ не лише для зовнішніх користувачів, але й для управлінського персоналу. Тому, враховуючи цю важливу потребу, у дисертації розглянуто концептуальні засади організації бухгалтерського обліку госпрозрахункової діяльності у вищих навчальних закладах. 2. На вимогу виконання принципів бухгалтерського обліку: історичної (фактичної) собівартості, нарахування та відповідності доходів і витрат слід вести облік процесу здійснення кожного виду госпрозрахункової діяльності вищого навчального закладу. В існуючій практиці ведення обліку існує лише факт нарахування та одержання коштів за платні послуги. Для вдосконалення діючої системи обліку у ВНЗ існує необхідність відкриття рахунків 26 "Госпрозрахункова діяльність" та 45 "Результат здійснення госпрозрахункової діяльності" з метою забезпечення управлінського персоналу вузу повною, достовірною та об'єктивною інформацією про собівартість наданих платних освітніх послуг, виконаних науково-дослідних робіт, створених нематеріальних активів та інших видів платних послуг, а також фінансового результату їх надання. 3. Дисертаційна робота містить методику обліку основних видів госпрозрахункової діяльності, зокрема: платних освітніх послуг, науково-дослідних робіт та наукових послуг, створення нематеріальних активів, виробничої діяльності, житлово-побутових послуг, послуг з оренди приміщень, та інших. Розроблено формули обрахунку собівартості та фінансових результатів. Подано схеми синтетичного обліку витрат та кореспонденцію рахунків за операціями з приводу здійснення найважливіших видів госпрозрахункової діяльності. 4. Для підвищення точності обрахунку собівартості наданих послуг та виготовленої продукції у дисертаційному дослідженні подано практичні рекомендації щодо вдосконалення методики обліку і розподілу непрямих витрат, оскільки це дозволить ефективніше виявляти ці витрати за місцями їх виникнення та відповідно впливати на їх зниження. Її зміст полягає у рівномірному розподілі всіх накладних витрат між державним забезпеченням та госпрозрахунковою діяльністю. Накладані витрати, що припадають розподілу між складовими госпрозрахункової діяльності в кінці звітного періоду (місяця, кварталу), логічно розподіляти пропорційно до частки кожного виду послуги чи виду діяльності у формуванні спеціального фонду згідно кошторису ВНЗ. Для відображення непрямих витрат у дисертації розроблено накопичувальну відомість обліку та розподілу непрямих витрат. 5. Ефективна система обліку немислима без добре налагодженої документації. Тому, з метою вдосконалення документального оформлення витрат для здійснення госпрозрахункової діяльності, у дисертації логічно подано удосконалені форми існуючих документів та запропоновано нові первинні і зведенні документи, а саме: картка аналітичного обліку витрат, звітна калькуляція, нагромаджувальні відомості по рахунках 26, 826 та відомість розподілу непрямих витрат по рахунку 826, котрі дозволять апарату управління вищого навчального закладу мати в наявності оперативну облікову інформацію про витрати на кожен вид послуг та продукції. Подано схеми документообігів кожного виду госпрозрахункової діяльності. 6. Рентабельне функціонування вищого навчального закладу в сучасних умовах господарювання немислиме без добре налагодженої системи управління, а останнє, у свою чергу, вимагає існування системи внутрішнього контролю. Утім, здійснення контролю для успішного управління вузом передбачає не тільки пошук помилок, випадків шахрайства та зловживань, а також запобігання умов, які викликали протизаконні дії; критичний аналіз усіх видів госпрозрахункової діяльності з метою дослідження ефективності їх здійснення; представлення вищому керівництву повної та достовірної інформації про стан справ для прийняття ефективних управлінських рішень. 7. Система внутрішнього контролю вимагає відповідної структурної організації, тому й доведено необхідність створення відділу прогнозування і контролю, визначено його основні завдання, структурну підпорядкованість керівнику вищого навчального закладу та повну незалежність від інших структурних підрозділів, зокрема бухгалтерії. Працівники даного відділу, внутрішні контролери, - це експерти в галузі адміністрування знаходять шляхи вдосконалення діяльності системи і виконання процедур, у своїй роботі ідентифікують порушення базових принципів управління. 8. Суттєво змінюється мета системи внутрішнього контролю у порівнянні з командно-адміністративною економікою, на перший план виходить надання допомоги для ефективного управління в умовах високої конкуренції на ринку освітніх послуг та покращення економічної ситуації у навчальному закладі; контроль, поряд з плануванням, обліком та аналізом є необхідною складовою успішного управління вузом та охоплює не лише господарські факти, що відображені в обліку, але діяльність всіх структурних підрозділів, посадових осіб, та процеси, що відбуваються у навчальному закладі.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

У наукових фахових виданнях:

    1. Вацик Н. І. Вища освіта України в контексті Болонського процесу // Вісник Львівської державної фінансової академії: збірник наукових статей. Економічні науки / Головний редактор Буряк П. Ю. - Львів: Львівська державна фінансова академія, 2006. - № 10 - С.418 - 424. 2. Вацик Н. Необхідність і зміст контролю при здійсненні госпрозрахункової діяльності вищими навчальними закладами // Галицький економічний вісник. - 2006.- № 3. - С. 154 - 159. 3. Вацик Н. І. Госпрозрахункова діяльність вищих навчальних закладів: необхідність вдосконалення методики її обліку // Обліково-аналітичні системи суб'єктів господарської діяльності в Україні. Науковий збірник (Формування ринкової економіки в Україні. - Спецвип.15 (частина 2)) / За ред. В. Є. Швеця.-Львів: Інтереко, 2005. - С.290-294. 4. Вацик Н. І. До питання про фінансування закладів вищої освіти // Галицький економічний вісник. - 2004.- № 3. - С. 72 - 78. 5. Вацик Н. І. Ефективність системи вищої освіти та її внесок в економічне зростання суспільства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 195: В 4т. Том ІІ. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. - С.521-528. 6. Вацик Н. І. Особливості організації обліку госпрозрахункової діяльності закладів вищої освіти та її нормативне забезпечення // Галицький економічний вісник. - 2004.- № 2. - С. 99 - 104.

В інших наукових виданнях

    7. Вацик Н. Економічний механізм системи вищої освіти // Матеріали восьмої наукової конференції Тернопільського державного технічного університету ім. І. Пулюя (Тернопіль, 11-12 травня 2004р.). - Тернопіль: ТДТУ, 2004. - С.214 8. Вацик Н. Особливості оподаткування доходів від здійснення госпрозрахункової діяльності ВНЗ // Матеріали десятої наукової конференції Тернопільського державного технічного університету ім. І. Пулюя (Тернопіль, 17-18 травня 2006р.). - Тернопіль: ТДТУ, 2006. - С.228 9. Вацик Н. І. Болонський процес: за і проти // Тези доповідей ІV міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспіратів та молодих вчених. Частина 1. / Відп. ред. З. В. Гуцайлюк. - Тернопіль, 2006. - С.14 - 16. 10. Вацик Н. І. Контроль як необхідна складова управління госпрозрахунковою діяльністю вищого навчального закладу // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції "Сучасний стан та проблеми інноваційного розвитку держави". Тези доп. (6 - 7 жовт. 2006 р.) / Відп. ред. М. І. Карлін. - Луцьк: РВВ "Вежа" Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006. - С. 94 - 97. 11. Вацик Н. І. Концептуальні засади організації госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів // Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, Львів, 21-22 жовтня 2005р. - Львів: ЛНУ ім. І. Франка, 2005. - С.51-53. 12. Вацик Н. І. Організація обліку платних послуг у вищих навчальних закладах // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (27 - 28 травня 2004р) "Облік, аналіз і аудит у сучасному бізнесі". - Львів: ПП "Компакт-ЛВ", 2004. - С. 54 - 57. 13. Вацик Н. І. Організація та управління фінансами вищої школи // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції "Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання".Тези доповідей. (3-5 червня 2005р.) / Відп. ред. Р. А. Слав'юк. - Луцьк: РВВ "Вежа" Волин. держ. ун-ту ім. Л. Українки, 2005. - С.712-714. 14. Вацик Н. І. Роль освіти в економічному зростання суспільства // Тези доповідей. ХІІ Всеукраїнська науково-методична конференція "Проблеми економічної кібернетики". 3-5 жовтня 2007р. м. Львів, 2007 - С.165-166.

АНОТАЦІЯ

Вацик Н. І. Облік і контроль госпрозрахункової діяльності закладів вищої освіти. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 - Бухгалтерський облік, аналіз і аудит (за видами економічної діяльності).

У дисертаційному дослідженні обгрунтовано необхідність нових підходів щодо методики обліку і контролю госпрозрахункової діяльності закладів вищої освіти. Як відомо, госпрозрахунковій діяльності належить 2/3 у формуванні спеціального фонду кошторису вузів. У відповідь на це з'являються нові вимоги до системи бухгалтерського обліку. Дане дослідження містить розроблені практичні рекомендації щодо вдосконалення методики обліку найважливіших видів госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів державної форми власності.

Добре налагоджена система обліку є хорошою базою для здійснення контролю, що в єдності забезпечують ефективне управління госпрозрахунковою діяльністю вузу. Тому, у роботі подано рекомендації щодо вдосконалення методики внутрішнього контролю та розширення меж його дії.

Ключові слова: вищий навчальний заклад, госпрозрахункова діяльність, виробнича діяльність, платні послуги, витрати, контроль.

АННОТАЦИЯ

Вацик Н. І. Учет и контроль хозрасчетной деятельности высших учебных заведений. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.00.09 - Бухгалтерский учет, анализ и аудит (по видам экономической деятельности).

В диссертационном исследовании обосновано необходимость новых подходов относительно методики учета и контроля хозрасчетной деятельности высших учебных заведений. Это предопределено, в первую очередь, дефицитом бюджетного обеспечения и появлением новых альтернативных источников финансового обеспечения высших учебных заведений, среди которых значительное место принадлежит хозрасчетной деятельности. Как известно, хозрасчетная деятельность является источником формирования собственных поступлений высших учебных заведений, которые формируют специальный фонд сметы вузов, и составляет 2/3 общих расходов на содержание учебного заведения. В ответ на это появляются новые требования к системе бухгалтерского учета, которая предоставляла бы полную и необходимую информацию относительно всех затрат по осуществлению хозрасчетной деятельности высшего учебного заведения, о формировании себестоимости платных услуг, научно-исследовальных работ, продукции, а также о действительном состоянии дел не только для внешних пользователей, но и для управленческого персонала.

Хорошо организованая система учета есть хорошей базой для осуществления контроля, что в единстве обеспечивают эффективное управление хозрасчетной деятельностью вуза.

Данное исследование содержит разработанные практические рекомендации относительно совершенствования методики учета хозрасчетной деятельности высших учебных заведений государственной формы собственности в системе управления вузом с целью повышения эффективности его деятельности в современных условиях ведения хозяйства. Предложена методика синтетического и аналитического учета расходов и результатов осуществления хозрасчетной деятельности высших учебных заведений; методика формирования и распределения непрямых расходов, которые имеют место при осуществлении хозрасчетной деятельности ВУЗа. В работе поданы схемы синтетического учета расходов с учетом новых счетов и схемы документооборота при учете основных видов хозрасчетной деятельности. Приведены рекомендации относительно совершенствования методики внутреннего контроля и расширения границ его действия; предложена схема осуществления внутреннего контроля хозрасчетной деятельности высшего учебного заведения.

Ключевые слова: высшее учебное заведение, хозрасчетная деятельность, производственная деятельность, платные услуги, расходы, контроль.

ANNOTATION

Vatsyk N. I. Accounting and control of self-financing activity of higher educational establishments. - Manuscript.

Dissertation for obtaining of scientific degree of Candidate of the Economic Sciences in major 08.00.09 - Accounting, Analysis and Audit.

The dissertation motivates the necessity of new approaches to methodology of accounting and control of self-financing activity at establishments of higher education. As it known, the self-financing activity is the source of forming of 2/3 a special fund of EHE's. In answer to this appear the new demands to accounting.

The present research contains worked out practical recommendation how to improve the methodology of self-financing activity accounting at establishments of higher education of state form.

There were given recommendations in improvement of methodology of internal control and expansion of limits of its action; there was proposed a scheme of realizing of internal control over EHE's self-financing activity.

Key words: institution of higher education, self-financing activity, production activity, paying services, control.

Підп. до друку 07.10.2008. Формат 60х90/16. Папір офсетний.

Ум. Друк. арк.0,9. Наклад 100пр. Зам. 123

СМП "ТАЙП"

Вул. Чернівецька 44б, м. Тернопіль, 46000, Україна

Тел/факс (0352) 52-75-00

Похожие статьи




Облік і контроль госпрозрахункової діяльності закладів вищої світи

Предыдущая | Следующая