Удосконалення методики обліку формування фінансових показників діяльності підприємства - Удосконалення обліку фінансових результатів, як механізму формування та розподілу прибутку

Із запровадженням Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні відбулися суттєві зміни в методиці визначення фінансових результатів. Прийняті положення наближені за своїм змістом до міжнародних стандартів бухгалтерської фінансової звітності.

У світовій практиці фінансовий результат визначають за певним видом діяльності. Фінансовий результат розглядають з позиції, чи отриманий він в результаті звичайної чи надзвичайної діяльності.

Залежно від виду діяльності розрізняють доходи від:

Звичайної діяльності;

Надзвичайної діяльності.

Під звичайною діяльністю розуміють будь-яку діяльність підприємства, а також операції, які її забезпечують або виникають внаслідок здійснення такої діяльності. До надзвичайної діяльності відносять такі операції або події, які не можна віднести до звичайної. Вони виникають внаслідок надзвичайних подій і, як правило, відбуваються не регулярно (стихійне лихо, пожежа та ін). Діяльність, у свою чергу, поділяється на операційну та іншу звичайну діяльність (фінансову і інвестиційну).

Операційна діяльність - це основна статутна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, що не є інвестиційною або фінансовою діяльністю.

Основна діяльність є для сільськогосподарських підприємств це діяльність, пов'язана з виробництвом і реалізацією продукції рослинництва та тваринництва, що є головною метою створення підприємства і забезпечує основну частку його доходу.

Інша операційна діяльність включає реалізацію іноземної валюти, інших оборотних активів операційну оренду активів, отримання доходів або понесених витрат від операційної курсової різниці.

Інша діяльність підприємства поділяється на інвестиційну та фінансову. Інвестиційною діяльністю вважається придбання і реалізація тих необоротних активів, а також тих фінансових інвестицій, які не є складовою частиною еквівалентів грошових коштів. Під фінансовою діяльністю розуміють діяльність, яка призводить до змін розміру власного та позикового капіталу підприємства.

Таким чином, можна стверджувати, що кінцевий фінансовий результат (прибуток чи збиток) підприємства складається із фінансового результату від операцій, які є предметом його основної діяльності, іншої операційної, фінансової та інвестиційної, а також від операцій, які виникають як наслідок надзвичайних подій.

класифікація доходів згідно з п(с)бо 3 та планом рахунків

Рис. 3.5 - Класифікація доходів згідно з П(С)БО 3 та Планом рахунків

Як і будь-яка дефініція, визначення фінансових результатів діяльності не може дати повної характеристики всьому різноманіттю ситуацій, пов'язаних з визначенням фінансових результатів підприємства в процесі його господарської діяльності. Існує певна невідповідність між ознаками видів діяльності, доходів та формування фінансових результатів. Для того, щоб уникнути такої невідповідності у віднесенні операцій до того чи іншого виду діяльності, необхідно чітко розмежувати види діяльності та операції які до них відносяться.

Розглядаючи питання формування фінансових показників діяльності, слід зазначити, що в нормативних документах є певна невідповідність у визначенні класифікаційних ознак видів діяльності. Так, згідно з П(С)БО 3 і Планом рахунків формування показників здійснюється за такими видами діяльності: звичайна, основна, операційна, фінансова, інвестиційна, від надзвичайних подій, інша діяльність.

У П(С)БО 4 відсутні поняття "інша діяльність" і "звичайна діяльність". Проведеним дослідженням визначено, що у понятті "інша діяльність" передбачаються операції, які віднесено до інвестиційної і фінансової діяльності. Така невідповідність є й у визначенні окремих операцій. Так, одержані дивіденди, відсотки, фінансові результати від інвестицій згідно з П(С)БО 3 і Планом рахунків віднесено до фінансової діяльності, а відповідно до П(С)БО 4 - до інвестиційної діяльності. На нашу думку, для того, щоб уникнути плутанини у віднесенні операцій до того чи іншого виду діяльності, необхідно чітко розмежовувати види діяльності та операції які до них відносяться. Така невідповідність має значний негативний вплив на формування фінансових показників діяльності, їх використання при прийнятті управлінських рішень.

Отже, в залежності від предмету діяльності підприємства склад фінансових результатів в межах вказаних вище груп може принципово відрізнятися. Таким чином, виникає необхідність уточнення складу фінансових результатів залежно від предмету діяльності підприємства.

Так, відповідно до П(С)БО 15 "Дохід" і до Плану рахунків доходи отримані від основної діяльності, називають "Доход від реалізації продукції (робіт, послуг)". Як зазначалося вище, основна діяльність - це операції, що пов'язані з виробництвом та реалізацією продукції (робіт, послуг). Вони є головною метою створення підприємства і забезпечують основну частку його доходу. Так, доход, отриманий від основної діяльності, доцільно називати "Доход від основної діяльності", а рахунок 70 Доходи від реалізації" замінити назвою "Доходи від основної діяльності".

Інформація про інші доходи від операційної діяльності узагальнюється за рахунком 71 "Інший операційний дохід". Облік витрат ведеться на відповідних рахунках 90 "Собівартість реалізації", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут". Інші операційні витрати обліковуються на рахунку 94 "Інші витрати операційної діяльності". За дебетом рахунків відображаються суми визнаних витрат в розрізі статей, встановлених П(С)БО 16 "Витрати", а за кредитом - їх списання на результативний рахунок 791 "Результат операційної діяльності". Структура рахунку дозволяє співставляти загальну суму отриманого доходу з сумою понесених витрат від основної і іншої операційної діяльності.

Така ж невідповідність існує і між фінансовою і інвестиційною діяльністю й отриманими від неї доходами. Тому пропонуємо внести деякі зміни до Плану рахунків. Так рахунок 73 "Інші фінансові доходи" перейменувати у "Доходи від фінансової діяльності" з відповідними субрахунками:

    - Дохід від безоплатно одержаних активів (731); - Дохід від неопераційної курсової різниці (пов'язаний з фінансовою діяльністю) (732); - Дивіденди одержані (733); - Відсотки одержані (734); - Інші доходи від фінансових операцій (735).

Облік фінансових витрат пропонується вести на рахунку 95 "Витрати від фінансової діяльності" з відповідними субрахунками:

    - Відсотки за кредит (951); - Втрати від неопераційних курсових різниць (пов'язані з фінансовою діяльністю) (952); - Інші фінансові витрати (953).

Результат від фінансової діяльності буде узагальнюватися на рахунку 792 "Результат фінансової діяльності".

Рахунок 72 "Дохід від участі в капіталі" призначено для узагальнення інформації про доходи від інвестицій, які здійснено в асоційовані, дочірні або спільні підприємства, облік яких ведеться за методом участі в капіталі. Іншими словами, рахунок призначено для обліку доходів, одержаних від фінансових інвестицій. Тому цей рахунок пропонується перейменувати у "Доходи від інвестиційної діяльності" з відповідними субрахунками:

    - Дохід від інвестицій в асоційовані підприємства (721); - Дохід від спільної діяльності (722); - Дохід від інвестицій в дочірні підприємства (723).

А також для обліку інших витрат інвестиційної діяльності призначити рахунок 74 "Інші доходи" з відповідними субрахунками:

    - Дохід від реалізації фінансових інвестицій (741); - Дохід від реалізації необоротних активів (742); - Дохід від реалізації майнових комплексів(743); - Дохід від неопераційної курсової різниці (пов'язаний з інвестиційною діяльністю) (744); - Інші доходи від інвестиційної діяльності (745).

Облік фінансових витрат пропонується вести на рахунках:

    - 96 "Втрати від інвестиційної діяльності" з субрахунками: втрати від інвестицій в асоційовані підприємства (961); втрати від спільної діяльності (962); втрати від інвестицій в дочірні підприємства (963); - 97 "Інші витрати" з субрахунками: собівартість реалізованих фінансових інвестицій (971); собівартість реалізованих необоротних активів (972); собівартість реалізованих майнових комплексів (973) втрати від неопераційних курсових різниць (пов'язані з інвестиційною діяльністю) (974); уцінка необоротних активів і фінансових інвестицій (975); списання необоротних активів (976) інші витрати інвестиційної діяльності (977).

Результат від здійснення інвестиційної діяльності буде відображатися на рахунку 793 "Результат інвестиційної діяльності".

Запропоновані пропозиції представлені в таблиці 3.4.

Таблиця 3.4

Запропонована класифікація доходів, витрат і фінансових результатів в залежності від видів діяльності

ДОХОДИ

ВИТРАТИ

1

2

1. ОСНОВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Дохід від основної діяльності (рах.70):

    - Дохід від реалізації готової продукції (701); - Дохід від реалізації товарів (702); - Дохід від реалізації робіт та послуг (703) - Вирахування з доходу (704) - Перестрахування (705).

Собівартість реалізації (рах.90):

    - Собівартість реалізованої готової продукції (901); - Собівартість реалізованих товарів (902); - Собівартість реалізованих робіт і послуг (903) - Страхові виплати (904).

Адміністративні витрати (рах.92)

Витрати на збут (рах.93)

Інша операційна діяльність

Інший операційний дохід (рах.71)

    - Дохід від реалізації іноземної валюти (711); - Дохід від реалізації інших оборотних активів (712); - Дохід від операційної оренди активів (713); - Дохід від операційної курсової різниці (714); - Одержані штрафи, пені, неустойки (715) - Відшкодування раніше списаних активів (716) - Дохід від списання кредиторської заборгованості (717) - Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів (718) - Інші доходи від операційної діяльності (719).

Інші витрати операційної діяльності (рах.94)

    - Витрати на дослідження і розробки (941) - Собівартість реалізованої іноземної валюти (942); - Собівартість реалізованих виробничих запасів (943); - Сумнівні та безнадійні борги (944); - Втрати від операційної курсової різниці (945); - Втрати від знецінення запасів (946); - Нестачі і втрати від псування цінностей (947) - Визнані штрафи, пені, неустойки (948) - інші витрати операційної діяльності (949).

Результат операційної діяльності (рах. 791)

Продовження табл.3.4

1

2

2. ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Доходи від фінансової діяльності (рах. 73)

    - Дохід від безоплатно одержаних активів (721) - Дохід від неопераційної курсової різниці (пов'язаний з фінансовою діяльністю) (732); - Дивіденди одержані (733); - Відсотки одержані (734); - Інші доходи від фінансових операцій (735).

Витрати від фінансової діяльності (рах. 95)

    - Відсотки за кредит (951); - Втрати від неопераційних курсових різниць (пов'язані з фінансовою діяльністю) (952); - Інші фінансові витрати (953).

Результат фінансової діяльності (рах.792)

3. ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Дохід від інвестиційної діяльності (рах.72)

    - Дохід від інвестицій в асоційовані підприємства (721); - Дохід від спільної діяльності (722); - Дохід від інвестицій в дочірні підприємства (723).

Інші доходи (рах.74)

    - Дохід від реалізації фінансових інвестицій (741); - Дохід від реалізації необоротних активів (742); - Дохід від реалізації майнових комплексів (743); - Дохід від неопераційної курсової різниці (пов'язаний з інвестиційною діяльністю) (744); - Інші доходи від інвестиційної діяльності (745).

Втрати від інвестиційної діяльності (рах.96)

    - Втрати від інвестицій в асоційовані підприємства (961); - Втрати від спільної діяльності (962); - Втрати від інвестицій в дочірні підприємства (963).

Інші витрати (рах 97)

    - Собівартість реалізованих фінансових інвестицій (971); - Собівартість реалізованих необоротних активів (972); - Собівартість реалізованих майнових комплексів (973) - Втрати від неопераційних курсових різниць (пов'язані з інвестиційною діяльністю) (974); - Уцінка необоротних активів і фінансових інвестицій (975); - Списання необоротних активів (976) - Інші витрати інвестиційної діяльності (977).

Результат інвестиційної діяльності (рах. 793)

4. НАДЗВИЧАЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Надзвичайні доходи (рах. 75)

    - Відшкодування збитків від надзвичайних подій (751); - Інші надзвичайні доходи (752).

Надзвичайні витрати (рах. 99)

    - Втрати від стихійного лиха (991); - Втрати від техногенних аварій(992); - Інші надзвичайні витрати (993).

Результат надзвичайних подій (рах. 794)

На основі цих пропозицій формується єдиний підхід для складання і подання всіх форм звітності щодо використання понять "операційної", "інвестиційної", "фінансової" діяльності підприємства і "надзвичайних подій", з безпосередньою відповідністю їх з рекомендаціями щодо структури рахунків обліку фінансових результатів діяльності. Так трансформований Звіт про фінансові результати наведено у додатку В.

Проведені дослідження з удосконалення обліку і відображення у звітності інформації про результати діяльності підтверджують необхідність запровадження єдиних класифікаційних ознак і більшої конкретики обліку доходів, витрат, що потребує зміни у формі звіту про фінансові результати і методичних засадах формування інформації за показниками Звіту в системі рахунків бухгалтерського обліку. Такий підхід виправданий з економічної точки зору, оскільки співставлення показників доходів та витрат за джерелами та напрямками їх утворення дає можливість виявити найбільш прибуткові господарські операції.

Похожие статьи




Удосконалення методики обліку формування фінансових показників діяльності підприємства - Удосконалення обліку фінансових результатів, як механізму формування та розподілу прибутку

Предыдущая | Следующая