Структурна доля операцій АППБ "Аваль" з приватними особами в 2001-2004 роках - Банківське обслуговування приватних осіб в АППБ "Аваль"

Ресурси комерційного банку - це сукупність грошових коштів, що знаходяться у його розпорядженні і використовуються ним для виконання активних операцій. Операції, завдяки яким комерційні банки формують свої ресурси, мають назву пасивних.

Згідно з джерелами утворення банківських ресурсів в існуючій банківській практиці ресурси комерційних банків поділяють на власні, залучені та запозичені.

Власний капітал комерційного банку займає невелику питому вагу у сукупному капіталі, при цьому, якщо для суб'єктів підприємницької діяльності норма власного капіталу повинна становити біля 50%, то для комерційних банків загальноприйнята норма може бути не більше 8%. Це обумовлено специфікою банківської діяльності, при якій банк користується, в основному, чужими грошима, а власні кошти служать передусім для страхування інтересів вкладників і кредиторів банку, а також для покриття поточних збитків від банківської діяльності. Інакше кажучи, власний капітал комерційного банку виконує захисну функцію, а функція забезпечення оперативної діяльності для власного банківського капіталу є другорядною.

Залучені кошти комерційного банку - це кошти, які банк залучає на вклади і депозити. Депозит (вклад) - кошти в безготівковій чи готівковій формі, що надаються фізичними чи юридичними особами в управління резиденту, визначеному фінансовою організацією згідно із чинним законодавством України, або нерезиденту на чітко визначений строк та під процент і оформлюються відповідною угодою. Депозитна операція - операція із залучення коштів на вклади (з відкриттям іменованих клієнтських рахунків) та розміщення ощадних (депозитних) сертифікатів(з відкриттям чи без відкриття іменованих клієнтських рахунків).

Практично усі клієнтські рахунки називаються депозитними. Депозитним може бути будь-який відкритий клієнту у банку рахунок, на якому зберігаються його грошові кошти. За формою використання рахунків вони поділяються на :депозити (вклади) до запитання, термінові або строкові депозити, умовні депозити. До запозиченого капіталу комерційного банку належать кошти, отримані від емісії і продажу облігацій, та кредити, отримані у інших банків, в тому числі в Національному банку України.

Залучені та запозичені кошти комерційного банку є платними ресурсами, ціна на які залежить від їх виду, суми, валюти та строку залучення(запозичення). Виключна актуальність дослідження оптимальної структури запозичених та залучених коштів комерційного банку є в тому, що загальна суми плати за залучені та запозичені ресурси визначає банківську собівартість активних операцій, тобто операційний прибуток від розміщення ресурсів в активні операції по отриманню валового доходу банка.

Таблиця 2.1 - Звітний баланс АППБ "Аваль" станом на 01.01.2005 року

[22]

Продовження табл. 2.1

Таблиця 2.2 - Звіт про фінансові результати АППБ "Аваль" за 2004 рік

Таблиця 2.3 - Фінансові результати АППБ "Аваль" за 2001 -2004 роки

Таблиця 2.4 - Динаміка основних агрегатів балансу АППБ "Аваль" у 2001-2004 роках

динаміка залучення коштів приватних осіб та видачі кредитів приватним особам в аппб

Рис. 2.2 Динаміка залучення коштів приватних осіб та видачі кредитів приватним особам в АППБ "Аваль" у 2001 -2004 роках

Аналіз динаміки структурної долі залучених коштів приватних осіб та рівня кредитування приватних осіб в АППБ "Аваль" (рис. 2.1-2.2) показує :

    - в 1998 -2000 роках структурна доля залучених коштів приватних осіб в валюті балансу була в 1,5-2 рази нижче показника для банківської системи України (рис. 2.1); - тільки з 2003 року АППБ "Аваль" розпочав кредитування фізичних осіб, та всього 50% залучених коштів фізичних осіб розташовується в кредити фізичним особам; - темп росту залучення коштів фізичних осіб та кредитування фізичних осіб є нижчим, ніж темп росту валюти балансу, тобто АППБ "Аваль" продовжує політику пріоритетного кредитування юридичних осіб та залучення більш "дешевих" ресурсів у вигляді залишків на розрахункових рахунках юридичних осіб.
рентабельність (чиста прибутковість) статутного капіталу та активів в аппб

Рис. 2.3 Рентабельність (чиста прибутковість) статутного капіталу та активів в АППБ " Аваль" за 2001 - 2004 роки

Похожие статьи




Структурна доля операцій АППБ "Аваль" з приватними особами в 2001-2004 роках - Банківське обслуговування приватних осіб в АППБ "Аваль"

Предыдущая | Следующая