ВСТУП - Революція 1917-1920 років і відродження української преси

Актуальність дослідження. Аналіз української періодики та преси має науково-історичне та джерелознавче значення. Нашими попередниками вже охоплено багато різних аспектів при вивченні українських періодичних видань взагалі, крім того, є поодинокі спроби досліджень за напрямом. У працях відзначено, що РОЗВИТОК вітчизняної культури та преси на початку XX ст. відбувається у складних, часто суперечливих обставинах, коли соціальні, політичні, військові, екологічні катаклізми впливають на людську особистість, змінюють її ціннісні орієнтири, трансформують соціокультурний розвиток.

На рубежі XIX--XX ст. у світі завершується перехід до капіталістичного способу виробництва, створюються могутні монополії, провідні західні держави розподіляють світ на сфери впливу, колонізуючи відсталі в економічному відношенні країни. Науково-технічна революція, започаткована у XIX ст., істотно вплинула на розвиток виробничих сил, сприяла індустріалізації, урбанізації, піднесенню загального освітнього рівня населення та розвитку книговидавництва.

На початку XX ст. українська культура досягла свого розквіту. Це був період, позначений зростанням національної самосвідомості. На цій хвилі розгортається творчість цілої плеяди українських митців, які збагатили вітчизняну духовну скарбницю.

XX ст. для України стало часом великих випробувань, важливих суспільно-політичних подій, що часто призводили до знищення засад національно-культурного буття, були згубними для діячів культури та не сприяли збереженню культурних цінностей. Та, незважаючи на складні катаклізми, українська культура продовжувала плідно розвиватися.

Початок XX ст. для України був відзначений долученням до загальноросійського визвольного руху.

У 1919--1929 рр., вийшло кілька бібліографічних довідників, що містять дані про окремі видання подібного спрямування. Серед них -- праці Л. К. Ільїнського "Список повременных изданий за 1917 г." [] і "Список повременных изданий за 1918 г." []. Однак ці покажчики охоплюють тільки 1917--1918 рр., до того ж вони аж ніяк не повні. Заслуговують на увагу бібліографічні довідники: Н. Співачевська "Бібліографія часописів Поділля (в межах УСРР): Покажчик від р. 1838 до р. 1927" []; "Одеська періодична преса років революції та грома­дянської війни, 1917--1921" []. Однак ці публікації обмежуються описом газетної періодики відповідних регіонів.

Мета і завдання роботи. Основною метою роботи є з'ясування своєрідності історичних подій 1917-1920 рр. та художньої проекції дійсності у пресі.

Реалізація цієї мети передбачила розв'язання таких завдань:

    - визначити і систематизувати наукові підходи літературознавців та істоиків у дослідженні розвитку преси поч. ХХ ст.; - виявити провідні теми та напрямки розвитку преси, - проаналізувати характер художнього втілення дійсності у контексті історичних подій доби в українській пресі;

Об'єктом дослідження є еволюція дійсності повістей М. Хвильового, яка осмислюється на матеріалі творів: "Санаторійна зона", "Мати", "Іван Іванович", незакінченого твору "Вальдшнепи".

Предметом дослідження - є історія національно-демократичної революції 1917-1920рр. і відродження української преси

Методологічну і теоретичну основи дослідження складають досягнення сучасної гуманітарної науки про пресу, специфіку відображення дійсності в пресі. Теоретичною базою роботи є праці, опубліковані останнім часом та бібліографічні праці І. Павлюка "Українські часописи Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя (1917--1939): Анотований покажчик" [], "Періодичні видання Волині, Полісся, Підляшшя та Холмщини (1836--1944): Список" [], "Преса України: Газети 1917--1920 рр.: Бібліографічний покажчик" [], М. Романюка і М. Галушко "Українські часописи Північної Буковини (1870--1940 рр.): Історико-бібліографічне дослідження" [], "Періодика Західної України 20--30-х рр. ХХ ст.: Матеріали до бібліографії" [], О. Дроздовської "Українські часописи повітових міст Галичини (1865--1939 рр.)" та ін.

У цих виданнях преса періоду Української революції представлена переважно часописами окремих регіонів. Звідси висновок: повних системних бібліографічних довідників досліджуваного періоду немає. Цінні відомості щодо становлення і еволюції газетної періодики в Україні 1917--1940 рр. містяться у виданнях енциклопедичного характеру: В. Верстюк, Т. Осташко "Діячі Української Центральної Ради: Бібліографічний довідник" []; "Джерелознавство історії України: Довідник" ], "Довідник з історії України: У 3 т." [], "Енциклопедія Українознавства: Загальна частина: У 3 т." , "Енциклопедія Українознавства: Словникова частина: В 11 т." , "Історія України в особах, ХІХ--ХХ ст." [], "Преса Української РСР, 1917--1966: Статистичний довідник", "Преса Української РСР, 1918--1973: Науково-статистичний довідник" та ін.

Довідкові видання радянської доби висвітлювали українську пресу лише більшовицького періоду. У статті, вміщеній в Українській Радянській Енциклопедії, відзначалося, що під час Української революції органи більшовицької преси вели наступальну боротьбу проти буржуазної преси, яку видавали монархічні та українські буржуазні націоналістичні організації. Водночас замовчується наявність у той період української національно-патріотичної періодики.

Важливим джерелом є спогади безпосередніх учасників подій. Серед авторів мемуарів -- Д. Дорошенко, О. Лотоцький, І. Огієнко, П. Скоропадський та ін.

Похожие статьи




ВСТУП - Революція 1917-1920 років і відродження української преси

Предыдущая | Следующая