Досвід роботи. Діяльність мережі структурних підрозділів, що обслуговують юнацтво в бібліотеках Сумської області, Н. Фесенко, головний методист Сумської ОУН. ім. Н. Крупської - Революція у бібліотечній справі

Н. Фесенко, головний методист Сумської ОУН. ім. Н. Крупської

Бібліотечні заклади Сумської області працюють над реалізацією обласної цільової комплексної програми "Молодь Сумщини" на 2006-2010 роки. Робота з молодими читачами проводиться за такими основними напрямками, як громадянсько-патріотичне, правове, екологічне виховання, інформаційне сприяння освіті та самоосвіті, морально-духовне формування юної особистості, виховання здорового способу життя.

Інформаційно-бібліографічне обслуговування населення області здійснюють 586 бібліотечних закладів (480 з них обслуговують сільське населення). Це 23 централізовані бібліотечні системи, 3 бібліотеки Лебединського міського відділу культури і туризму та дві обласні бібліотеки - наукова ім. Н. Курупської та бібліотека для дітей ім. М. Островського.

За 2008 рік бібліотечними закладами області скористалися 498,5 тис. користувачів, яким видано 9696,6 тис. прим. документів. Читачі юнацького віку складають 77,6 тис. осіб (15,6 % від загальної кількості).

В області діє 5 структурних підрозділів з обслуговування юнацтва в ЦБС (Глухівська, Тростянецька районні, Конотопська, Роменська, Шосткинська центральні міські бібліотеки), 5 абонементів з обслуговування юнацтва (Лебединська центральна районна бібліотека та 4 - в Сумській міській ЦБС), 17 кафедр та 509 юнацьких груп у бібліотеках-філіях. Кількість читачів в юнацьких групах постійно зменшується, більшість груп нараховують до 50 чоловік.

Юнацькі структурні підрозділи відсутні (крім груп) в Липоводолинській, Роменській, Путивльській та Ямпільській районних ЦБС. Працівники цих підрозділів були скорочені ще в 1995-1997 рр. внаслідок недостатнього фінансування. Функції обслуговування цієї категорії читачів покладені на працівників абонементів та читальних залів. Можливості для відновлення роботи цих структурних підрозділів поки що немає.

Популярністю серед молодих жителів Сумщини користуються Інтернет-центри, які працюють при Сумській ОУНБ, Сумській, Конотопській, Шосткинській центральних міських бібліотеках та Конотопській, Охтирській, Путивльській, Ямпільській центральних районних бібліотеках. Саме молодь є основною категорією користувачів таких центрів.

Важливим напрямком роботи юнацьких структурних підрозділів є популяризація правових знань. Традиційною формою роботи для всіх ЦБС стало проведення тижнів правових знань. Під час одного з цих тижнів працівники Шосткинської міської ЦБС організували правовий лікнеп "На паралельних дорогах прав і обов'язків", трибуну юриста за участю старшого дільничного інспектора В. В. Кондакова та інспектора С. О. Гапонько, які зупинилися на питаннях адміністративного та кримінального права.

У Рік туризму та курортів працівниками юнацького відділу Конотопської центральної міської бібліотеки ім. С. Пономарьова для молоді міста був проведений туристичний калейдоскоп "Сім чудес України". Цей захід став логічним завершенням низки акцій, які протягом останніх років проходили під гаслом "Пізнай Україну".

У Великобубнівській сільській бібліотеці Роменської районної ЦБС для молоді було проведено краєзнавчу годину "Митці рідного краю", в ході якої присутні ознайомилися з матеріалами про великого музиканта і співака Д. Бортнянського. Сюрпризом для присутніх став виступ студентів Сумського вищого училища культури і мистецтв ім. Д. Бортнянського.

У роботі з юнаками використовувалися не тільки традиційні форми, але й хронікально-документальна година "Фронтовими дорогами України", трибуна юриста "Закон один для всіх", година слов'янського єднання "На гостини до великого Сіверця", захист професії "Майбутня професія - журналіст" (Шосткинська міська ЦБС), турнір кмітливих "З козаків візьмемо приклад", урок патріотизму "Бойовими стежками народних месників", турнір знавців законів "Чи все в житті стосується тебе?" (Тростянецька ЦБС), заходи дискусійного характеру "Чи вмієш ти сказати "ні"?", "СНІД в Україні: на що сподіватись?", "Українська армія: яка вона?" (Ямпільська ЦБС), прес-досьє "Світ новітніх професій", інформ-бюро "Військова освіта в Україні: стан і перспективи" (Конотопська міська ЦБС).

Працівники юнацьких структурних підрозділів беруть активну участь у проведенні Всеукраїнського тижня дитячої книги. Так, найцікавішими заходами тижня в Шосткинській міській ЦБС були міні-конкурс "Хто автор?", літературний зоряний час "Гімн книзі", свято книги "Мандрівка у світ українських книжок", в Тростянецькій ЦБС - молодіжний коктейль "Розумники і розумниці", гра "Щасливий випадок".

Бібліотечні працівники, які обслуговують молодих користувачів, працюють над виконанням цільових комплексних програм. Формуючи інформаційну культуру юнацтва та молоді, працівники юнацького абонементу центральної бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка Сумської міської ЦБС виконують програму "Школа правових знань", філії № 1 - "Проблеми соціальної адаптації молоді в сучасному суспільстві".

У читальній залі Білопільської центральної бібліотеки ім. О. Олеся організовуються експозиції робіт творчої молоді "Мої перші проби пера", "Захоплюючий світ художнього мистецтва", проводяться вечори-зустрічі з молодими поетами-початківцями. Понад 50 юнаків та дівчат району у 2008 році стали учасниками ІІ відкритого щорічного літературно-мистецького конкурсу для дітей та молоді ім. О. Олеся "...І розітнувсь мій перший спів...". З метою виявлення та підтримки молодих авторів у Липоводолинській центральній бібліотеці ім. Л. Новиченка проводився конкурс читців, присвячений пам'яті відомого літературознавця, нашого земляка Л. М. Новиченка. 32 учасники заходу читали прозові та поетичні твори як відомих авторів, так і власні. Для розкриття творчих талантів молоді, їх підтримки і реалізації при Путивльській центральній бібліотеці працює літературна студія "Ярославна", незмінним керівником якої є відомий поет Анатолій Луговський. Одне із останніх засідань студії було проведено в формі круїз-вікторини "Літературно-музичними стежками Сумщини".

Не залишив байдужими молодих жителів м. Буринь конкурс "Супер-читач року", який організувала для них Буринська центральна бібліотека. Конкурсанти змагалися в таких номінаціях: "Читач-енциклопедист", "Читач-лірик", "Читач-романтик", "Обдарована особистість", "Любитель фантастики і пригод", "Краєзнавець", "Прес-оглядач", "Читач-природознавець". Читачі активно відстоювали коло своїх читацьких захоплень, демонстрували високу ерудицію.

При бібліотечних закладах ЦБС області працює 343 клуби за інтересами. Більшість з них створені для молоді. Так, при Конотопській центральній міській бібліотеці ім. С. Пономарьова працює клуб "Свічадо". У рамках його роботи були проведені засідання на теми: "Крути - смолоскип на шляху в майбутнє", "Сім чудес України", "Батурин - українська голгофа". Одне із засідань клубу "Діалог", який працює при Великописарівській центральній бібліотеці, мало назву "Там, де замикаються залізні двері: підлітки за гратами".

З метою підтримки діяльності молодіжних громадських об'єднань та учнівського самоврядування в Інтернет-центрі Охтирської центральної районної бібліотеки разом з благодійним Фондом "Творчий центр "Каунтерпарт" (Київ), відділом у справах молоді та спорту і відділом освіти проведено круглий стіл "Громадські медіа: перспективи та шляхи розвитку. Їх вплив на формування молодої людини".

У бібліотеках області значна увага приділяється обслуговуванню молодих громадян з обмеженими можливостями. Філія № 17 Сумської міської ЦБС спеціалізується на обслуговуванні цієї категорії користувачів. Для них працює Інтернет-центр за спеціальними програмами для людей з обмеженнями зору і слуху. Молоді інваліди можуть провести час і за комп'ютером з розвиваючими іграми, який користується серед них популярністю. Для цієї категорії користувачів разом з Сумським обласним громадським об'єднанням "Координаційна рада громадських організацій інвалідів", громадським спортивним клубом інвалідів "Фенікс", Сумською міською громадською організацією дітей-інвалідів та молоді з ДЦП "Наша родина" був організований чудовий вечір-спілкування "Повір у себе - ти живеш". Нікого не залишила байдужим виставка робіт молодих інвалідів "Струни душі", організована відділенями територіального центру "Берегиня".

Для вивчення і задоволення потреб молоді в бібліотеках постійно проводяться соціологічні дослідження різноманітної тематики. Протягом трьох місяців в Путивльській центральній бібліотеці велося дослідження "Я обираю життя", в ході якого вивчалося ставлення молоді до здорового способу життя.

В ЦБС області трудяться 1045 бібліотечних працівників (254 з них мають вищу бібліотечну освіту, 542 - базову бібліотечну). Обслуговування населення в сільській місцевості здійснюють 505 бібліотечних працівників (31 з них має вищу бібліотечну освіту, 291 - базову бібліотечну). Працівники юнацьких структурних підрозділів центральних бібліотек працюють на повні ставки, мають вищу спеціальну або базову спеціальну освіту і значний досвід роботи. Так, з трьох працівників юнацького відділу Шосткинської міської ЦБС (обслуговують 2600 користувачів) два мають вищу спеціальну освіту і стаж роботи відповідно 33 і 28 років; один - середню спеціальну освіту і стаж роботи 18 років. Якщо говорити про бібліотекарів сільських бібліотек, які ведуть обслуговування читачів юнацьких груп, то 216 з них мають повний посадовий оклад, 289 - працюють неповний робочий день. В останні роки кількість бібліотечних працівників, які не мали повного окладу, постійно зменшувалася, але у зв'язку зі складною економічною ситуацією в деяких ЦБС знову починає збільшуватися.

Для бібліотечних працівників, які займаються обслуговуванням юнацтва, систематично проводяться заняття з підвищення кваліфікації. У 2006 р. на базі Путивльської та Великописарівської центральних бібліотек був проведений обласний семінар-практикум завідувачів юнацьких структурних підрозділів центральних бібліотек "Бібліотека - місце адаптації молоді в сучасному світі". Питанню обслуговування молодих читачів постійно приділяється увага при проведенні творчих лабораторій та майстер-класів для директорів ЦБС. Заняття з підвищення кваліфікації фахівців, які обслуговують юнацтво, проводяться і в ЦБС. Так, для працівників Шосткинської міської ЦБС було проведено семінарське заняття на тему "Бібліотека і молодь: нові часи, нові вимоги", для працівників Краснопільської ЦБС - "Бібліотека - територія толерантності".

В обслуговуванні користувачів юнацького віку не всі проблеми вирішені. Молодь буває незадоволена оснащенням бібліотек, репертуаром періодичних видань та книг (особливо в сільській місцевості). Не завжди існує можливість створити комфортні умови для спілкування молоді (в приміщеннях 267 сільських книгозбірень відсутнє опалення). Але бібліотечні працівники прикладають усі зусилля для покращення ситуації і бачать для цього реальні можливості.

Похожие статьи




Досвід роботи. Діяльність мережі структурних підрозділів, що обслуговують юнацтво в бібліотеках Сумської області, Н. Фесенко, головний методист Сумської ОУН. ім. Н. Крупської - Революція у бібліотечній справі

Предыдущая | Следующая