Основне і оперативне обстеження посівів, Основне обстеження посівів - Забур'яненість. Гербологічний моніторинг

Основне обстеження посівів

Основне обстеження посівів на забур'яненість є головним етапом гербологічного моніторингу орних земель. Воно повинно проводитись щорічно на всіх посівах сільськогосподарських культур. Матеріали основного обстеження дають змогу:

    - Скласти план заходів боротьби з бур'янами в період основного обробітку грунту; - За потреби зробити уточнення в розміщенні культур на полях сівозміни на наступний рік; - Скласти прогноз забур'яненості полів у наступному році й на його основі розробити план заходів захисту посівів від бур'янів; - Сформувати необхідний асортимент гербіцидів; - Зробити аналіз ефективності заходів боротьби з бур'янами, які були проведені в поточному році.

Задля зниження трудомісткості, придатності матеріалів обстеження для прогнозування та точності відображення зв'язку між забур'яненістю і втратами урожаю кращим мірилом рівня забур'яненості посіву буде питома вага бур'янів у загальній масі культурних і бур'янистих рослин. Для цього запропонована відповідна шкала рівнів забур'яненості(табл.1.1)

Основне обстеження посівів культур суцільного посіву й низькорослих просапних культур краще проводити перед їх збиранням, а високорослих просапних культур - після закінчення робіт по догляду за посівами. Кращим часом для обстеження посівів більшості сільськогосподарських культур є період з третьої декади червня по другу декаду липня.

Таблиця 1.1

Шкала рівнів забур'яненості

Бал забур'яненості

Рівень забур'яненості

Питома вага бур'янів у загальній масі агрофітоценозу(%)

1

Дуже слабка

До 1

2

Слабка

1-5

3

Середня

6-15

4

Сильна

16-45

5

Дуже сильна

Більше 45

Під час обстеження планують маршрут так, щоб, проходячи кожне поле по діагоналі, не робити холостих проходів. Залежно від розміру поля або його частини, якщо тут посіяно дві чи більше культур, у 10-30 точках окомірно визначають рівень забур'яненості за вищезгаданою шкалою. Спочатку, до набуття необхідних навичок, можна проводити зважування маси культурних та бур'янистих рослин за допомогою кишенькових ваг. По мірі проходження на полю записують всі бур'яни, які трапляються на шляху. Для зручності аналізу видового складу бур'янів на полі доцільно при записі всі види розділити на три групи та записувати їх окремо:ярі;зимуючі, озимі і дворічні;багаторічні.

Закінчивши обстеження поля, всі бур'яни відразу ж ділять на три групи:домінуючі, субдомінуючі та ін. До перших відносять ті види, маса яких серед всіх бур'янів складає понад 10%,других - коливається в межах 3-10%. Біля запасів тих бур'янів, які віднесені до домінуючих, ставлять букву "д", субдомінуючих - "с".

Виходячи з того, які бур'яни займають домінуюче чи субдомінуюче положення за масою, визначають тип забур'яненості поля. Вказуючи складний тип забур'яненості, на перше місце в назві ставиться та група бур'янів. яка переважає над іншими. Одночасно, при обстеженні, виходячи з очікуваного рівня урожайності, відмічається стану посіву (відмінний, добрий, задовільний, поганий, дуже поганий).Вказується також зріджений чи полеглий посів, чи мають місце ураження хворобами та пошкодження шкідниками.

Усі записи роблять в попередньо заготовлених бланках-відомостях. Відомості обстеження полів на забур'яненість, поряд з іншою агрономічною документацією, повинні зберігатись протягом багатьох років. Це потрібно для того, щоб, складаючи прогноз забур'яненості, можна було використати інформацію за кілька років.

Головне завдання основного обстеження полів на забур'яненість полягає в складанні прогнозу бур'янів у наступному році. При складанні прогнозу враховуються чотири основні моменти :

    - Рівень забур'яненості та видовий склад бур'янів на полі в попередньому, а ще краще за кілька попередніх років; - Біологічні й технологічні особливості культури, яка буде висіватися на даному полі в наступному році; - Комплекс прийомів оброблення грунту, проведений на полі в період основної підготовки грунту; - Погодні умови восени, взимку, навесні взагалі й особливо в періоди, які передують часу сівби на конкретному полі.

Кількість сходів бур'янів значною мірою залежить від потенційної і фактичної забур'яненості грунту, але можливості формування біомаси, а значить і прояв бур'янами шкідливості, визначаються, головним чином, за біологічними і технологічними особливостями культури, специфікою її реагування на конкретний вид бур'янистої рослини. Навіть великі запаси насіння в грунті з різним ступенем вірогідності реалізуються у фактичну забур'яненість, яка виражається у біомасі бур'янів, у посівах конкретних сільськогосподарських культур. [1

Похожие статьи




Основне і оперативне обстеження посівів, Основне обстеження посівів - Забур'яненість. Гербологічний моніторинг

Предыдущая | Следующая