Шкідливість сегетальної рослинності у посівах сої, гербокритичний період - Чисельність та видовий склад бур'янового компоненту агрофітоценозу сої за різних систем землеробства

Соя на початку вегетації росте відносно повільно і бур'яни конкурують з нею за споживання вологи, поживних речовин, використання світла. Це обумовлює її низьку конкурентоспроможність у порівнянні з бур'янами. Втрати врожаю від бур'янів можуть становити від 30 до 50%. Тому інтегрована боротьба з бур'янами має першочергове значення для успішного вирощування сої. Критичним періодом для контролю бур'янів є фаза з 1 по 3 справжніх листків культури. Шкідливість бур'янів для сої залежить від їх видового складу, умов вологозабезпеченості, скоростиглості сорту, потужності посіву, потенційної забур'яненості орного шару, техніки і прийомів догляду за посівами сої [16].

Таблиця 1.5 - Шкідливість бур'янів у посівах сої [17,19,20]

Вид бур'яну

Втрати врожаю сої від бур'янів (%)

1 шт/м2

5 шт/м2

25 шт/м2

Дводольні бур'яни

Нетреба звичайна

15

41

65

Паслін чорний

14

40

64

Види щириць

12

36

62

Амброзія полинолиста

10

33

59

Канатник Теофраста

6

23

51

Гірчиця польова

5

20

49

Гірчак розлогий

4

15

41

Гірчак березковидний

4

15

41

Однодольні бур'яни

Мишій сизий

1

5

20

Мишій гігантський

3

12

36

Мишій зелений

2

8

29

Мишій кільчастий

1

5

20

Просо куряче

3

12

36

Види пальчатки

1

4

15

Багаторічні бур'яни

Осот рожевий

5

20

49

Осот жовтий

5

20

49

Пирій повзучий

4

18

45

Хвощ польовий

3

12

36

Сить їстівна

2

7

29

Найбільш тривалий і найпроблематичніший період контролювання бур'янів - це бур'янова синузія в культурі. Критичний період для сої є від посіву культури до сходів та від появи першого трійчастого листка до закладання генеративних органів [21,23].

Більшість дослідників стверджують, що гербокритичний період у сої настає на 25-30-й день вегетації культури, а закінчується на 45-50-й день [24].

Рослини сої на початкових етапах повільно ростуть, тому сильно пригнічуються бур'янами. У зв'язку із цим контроль бур'янів до змикання міжряддя є одним із важливих елементів у системі отримання високих урожаїв насіння. Забур'янення посівів сої значною мірою впливає на баланс азоту у грунті. Також через високий ступінь забур'янення зростає у 3-6 разів коефіцієнт водоспоживання [21,22,23].

Характер і ступінь забур'яненості посівів сої визначається потенційними запасами насіння і вегетативних органів розмноження бур'янів у грунті, погодними умовами весною та на початку літа. У Лісостепу в агроценозах проблемними бур'янами є осоти рожевий (Cirsium arvense L.) та жовтий (Sonchus arvensis L.), лобода біла (Chenopodium album L.), гірчиця польова (Sinapis arvensis L.), щириця звичайна (Amaranthus retroflexus L.), щириця жминдовидна (Amaranthus blitoides L.), редька дика (Raphanus raphanistrum L.), ромашка непахуча (Matricaria inodora L.), талабан польовий (Thlaspi arvense L.), берізка польова (Convolvulus arvensis L.). Однодольні (злакові бур'яни) будуть представлені у посівах просом курячим (Echinochloa crus-galli L.), мишієм сизим (Setaria glauca L.). У зоні Степу і на зрошуваних землях найбільш злісними будуть осоти, гірчак бepeзкoвидний (Polygonum convоlvulus L.), хрінниця крупковидна (Cardaria draba (L.) Desv.), лобода біла, щириці звичайна і біла (Amaranthus albus L.), пасльон чорний (Solanum nigrum L.), дурман звичайний (Datura stramonium L.), амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.), просо куряче та інші. Змішана засміченість різними видами бур'янів буде відмічатися у всіх регіонах країни, що вимагатиме застосування радикальних заходів їх контролю [17,18,19,20].

Похожие статьи




Шкідливість сегетальної рослинності у посівах сої, гербокритичний період - Чисельність та видовий склад бур'янового компоненту агрофітоценозу сої за різних систем землеробства

Предыдущая | Следующая