Система захисту посівів від шкідливих організмів та догляд за посівами - Технологія вирощування кукурудзи в умовах ТОВ "Україна" Калинівського району Вінницької області

Зразу ж після сівби поле необхідно закоткувати. Це покращує контакт насіння з грунтом, підвищує польову схожість кукурудзи і забезпечує дружне проростання насіння бур'янів. Досходове боронування проводять через 5-6 днів після сівби, коли бур'яни проросли і знаходяться у фазі "білої ниточки". Боронують впоперек рядків легкими (ЗБП-0,6) або середніми боронами (БЗСС-1). При проведенні 2-3 до сходових боронувань можна знищити 70-80% проростків бур'янів. Післясходове боронування проводять у фазах 2-3-х і 4-5 листків у кукурудзи. Швидкість руху агрегату 4,5-5,5 км/год.

Інтенсивне боронування (3-4 рази) на чистих мало забур'янених полях дає змогу обійтись без внесення гербіцидів.

Бур'яни знищують також міжрядними обробітками з допомогою культиваторів КРН-4,2; КРН-5,6. Для першого міжрядного розпушування використовують лапи-бритви і стрілчасту лапу. Глибина першого міжрядного обробітку становить 4-5 см. Друге і третє розпушування (6-8 см) проводять з лапами підгортальниками для присипання бур'янів у рядках. При цьому швидкість руху агрегату має бути не менша 8-9 км/год., інакше не буде присипання бур'янів у рядках грунтом. Підгортання стимулює утворення додаткових коренів, знищує бур'яни у захисній зоні рядка. При необхідності кукурудзу підживлюють азотними добривами, коли висота рослин не більше 30-40 см. На сильно забур'янених полях, де не завжди агротехнічними методами досягається очищення посівів від бур'янів, застосовують гербіциди.

Гербіциди суцільної дії можна використовувати для обприскування вегетуючих бур'янів восени після збирання попередника. Можна вносити їх весною по вегетуючих бур'янах за 2 тижні до сівби кукурудзи. До обприскування виключити всі механічні обробки, крім ранньовесняного закриття вологи. Норма внесення - 3-6 літа. Гербіциди грунтової дії вносять перед сівбою і до появи сходів. Ефективні на кукурудзі після сходові гербіциди.

Заходи догляду за посівами кукурудзи гібриду Донор МВ в полі № 3 розглянемо в таблиці 2.5.1.

Таблиця 2.5.1. Заходи догляду за посівами кукурудзи гібриду Донор МВ в полі № 3

Заходи догляду за посівами

Фаза розвитку рослин

Строк проведення робіт

Агрегат

Вимоги

До якості

Досходове боронування

    5місяць, 1 декада

ДТ-75+ ЗБП-0,6, ЗОР-0,7

На глибину 4-6 см

Після сходове боронування

У фазі 4-5 листків

    5місяць, 1 декада

ДТ-75+ ЗБП-0,6, ЗОР-0,7

На глибину 6-8 см

Досходове боронування

    5місяць, 1 декада

ДТ-75+ ЗБП-0,6, ЗОР-0,7

На глибину 4-6 см

Після сходове боронування

У фазі 4-5 листків

    5місяць, 1 декада

ДТ-75+ ЗБП-0,6, ЗОР-0,7

На глибину 6-8 см

Оприскування

Амінною сіллю 2,4Д (0,7-1,2 кг/га) або базаграном (2-4 кг/га)

У фазі 3-5 листків

    5місяць, 1 декада

МТЗ-80+ АВГ-8

І міжрядна культивація

В фазі 6-7 листків

    5місяць, 2 декада

ДТ-75+ КРН-4,2,КРН - 5,6А

На глибину 4-6 см

ІІ міжрядна культивація

В фазі вихід у трубку

Через 12-15 днів

ДТ-75+ КРН-4,2, КРН - 5,6А

На глибину 4-6 см

ІІІ міжрядна культивація

В фазі стеблування

При висоті рослин 50-60 см

ДТ-75+ КРН-4,2, КРН - 5,6А

На глибину 4-6см

Догляд за посівами включає комплекс агротехнічних, біологічних, екологічних, агрофізіологічних та інших заходів, спрямованих на оптимізацію водного і поживного режимів грунту, фотосинтезу, зведення до мінімуму забур'яненості посіву та пошкодження рослин хворобами і шкідниками.

Найдоступнішими, найменш енергоємними та екологічно безпечними є агротехнічні (механічні) заходи догляду. Це насамперед суцільні досходові шарування, до - і післясходові боронування, міжрядні обробітки широкорядних посівів, підкошування травостоїв багато - і однорічних трав. Підкошування іноді застосовують і на посівах коренеплодів (у липні - серпні). Для цього спеціальними пристроями скошують на високому зрізі бур'яни (лободу, щирицю, мишій). Незначне пошкодження листя коренеплодів не має істотного значення, оскільки воно добре відростає за рахунок формування чергової пари листків.

Хімічні заходи боротьби пов'язані із застосуванням хімічних препаратів: проти шкідників - інсектицидів, проти хвороб - фунгіцидів. Головною причиною широкого застосування пестицидів є їх швидка дія, тоді як альтернативні методи вимагають комплексного підходу і не дають швидкого ефекту.

Проте слід мати на увазі шкідливість пестицидів для навколИшнЬого середовища, яка часто зумовлюється їх застосуванням без урахування потенційної шкоди від шкідників чи хвороб, що пов'язується з відсутністю науково-обгрунтованого прогнозу. Тому навіть при значно ширшому застосуванні агротехнічних та біологічних методів захисту рослин, можуть виникнути ситуації для вжиття рішучих заходів, застосовуючи пестициди при епізоотії окремих видів шкідників (метелика лучного, совки люцернової, сарани та ін.).

Похожие статьи




Система захисту посівів від шкідливих організмів та догляд за посівами - Технологія вирощування кукурудзи в умовах ТОВ "Україна" Калинівського району Вінницької області

Предыдущая | Следующая