Планування заходів хімічної меліорації грунтів - Агрогенетична характеристика та окультурювання грунтів господарства

За даними матеріалів агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення, проведеної Тернопільським центром "Облдержродючість" протягом останніх п'яти років, в області нараховується більше 130 тис. га кислих земель. Дослідження показують тенденцію до зростання кислотності грунтів. А вона негативно впливає на продуктивність сільськогосподарських культур, недобір урожаю може становити до 40%. Щороку безповоротно грунт втрачає близько 9 кг/га кальцію і магнію.

Внаслідок підкислення грунту ущільнюється орний та підорний шар, зменшується пористість, порушується водно-повітряний режим, розвиваються ерозійні процеси. Кислотність негативно впливає на ефективність дії гербіцидів, особливо триазинової групи, які при менше рН5 взагалі перестають діяти.

Використання значної кількості мінеральних добрив, зокрема азотних, які переважно є фізіологічно кислими, веде до підкислення грунтів. Різке зменшення внесення органічних добрив, а в більшості господарств їх повна відсутність, призвели до зниження буферної здатності через зменшення надходження зовні гумусових речовин, які є одним з основних регуляторів коливання кислотності. Тому використання добрив варто вважати основним чинником зміни кислотності.

Кислі грунти характеризуються збідненим вмістом кальцію і магнію та наявністю окислів алюмінію і заліза, які перетворюють рухомі форми поживних речовин грунту у важкодоступні для рослин.

Крім того, вапнування створює сприятливі умови для активізації корисних мікробіологічних процесів, сприяє зростанню кількості доступних форм поживних елементів. Кількість засвоюваного азоту зростає в перший рік після вапнування, а фосфору і калію -- в наступні роки. Тому на провапнованих грунтах можливо на 15-20% знизити дози азоту і фосфору.

Сприяє підвищенню кислотності грунтів і вимивання карбонатів з орного шару атмосферними опадами та грунтовою вологою. Співвідношення між втратами кальцію з інфільтраційними водами і виносом урожаєм становить 4:1. Внаслідок таких явищ рослини відчувають дефіцит карбонатів.

Знижують вміст карбонатів у грунтах і ерозійні процеси, які інтенсивно проявляються на схилах під час сильних дощів, особливо на площах з просапними культурами та з порушеними технологіями обробітку грунту.

Вапнування проводять у відповідності з рекомендаціями і картограмами, враховуючи біологічні особливості сільськогосподарських культур, які будуть вирощуватися в даній сівозміні.

Норма вапна встановлюється в залежності від потреб рослин до кислотності грунту.

При внесенні вапна в грунті воно перетворюється і дисоціює:

CaCO3 + H2O + CO2 = Ca(HCO3)2

Ca(HCO3)2 + 2H2O = Ca(OH)2 + 2H2O + 2CO2

Ca(OH)2 = Ca2 + 2OH.

Кальцій взаємодіє з грунтовим вбирним комплексом:

[ГВК]H+ + Ca2+ + 2OH>[ГВК]Ca2+ + 2H2O.

Гідрокарбонат кальцію Ca(HCO3)2 взаємодіє з органічними і мінеральними кислотами грунту, а також з грунтовим вбирним комплексом:

[ГВК]H+ + Ca2 +>[ГВК]Ca2+ + 2H+.

Д. М.Прянишников вважав, що основним у багатосторонній дії вапна на грунт є ліквідація підвищеної кислотності грунту. Внесений кальцій сприяє гуміфікації рослиних решток, коагуляції гумусу та утворює малорозчинні гумати кальцію.

Критеріями для встановлення необхідності вапнування найчастіше служить рН сольової витяжки та ступінь насичення грунту основами. Грунти за потребою у вапнуванні поділяють на такі групи:

    § дуже сильно кислі: рН (KCI) < 4 - потребують негайного вапнування; § дуже кислі: рн (kci) 4,1-4,5 - потребують негайного вапнування; § середньо кислі: рн (kci) 4,6-5 - висока потреба у вапнуванні; § слабо кислі: рн (kci) 5,1-5,5 - досить висока потреба у вапнуванні; § близькі до нейтральних: рн (kci) 5,6-6 - вапнують при потребі; § грунти з рн (kci) >6,5 не потребують вапнування.

Доза вапна, необхідна для нейтралізації надмірної кислотності в орному шарі грунту, розраховують, розраховують за формою:

Д=0,05*Hr*h*dv,

Де Д - доза CaCO3, т/га;

Hr - гідролітична кислотність грунту, мг-екв/100 г грунту;

H - глибина шару грунту, см;

Dv - щільність грунту, г/см3.

На території ТОВ "Олбіс" вапнування проводять при потребі.

За допомогою формули, можна розрахувати дози вапна, необхідного грунтам в ТОВ "Олбіс", (Таблиця 2.5)

Похожие статьи




Планування заходів хімічної меліорації грунтів - Агрогенетична характеристика та окультурювання грунтів господарства

Предыдущая | Следующая