МЕТОДИ ЗБЕРІГАННЯ НАСІННЯ І ПІДГОТОВКИ ЇХ ДО ПОСІВУ - Організація території лісового розсадника

Зберігання насіння має велике значення для забезпечення високої технічної грунтової схожості. Для зберігання шишок будують холодні, добре провітрювані склади. Свіжезібрані шишки сосни і ялини сортують, просушують і розсипають шаром товщиною не більш 1,5 м.

Насіння сосни та ялини перед засипанням на зберігання просушують і доводять його вологість до 8-9 %, потім його засипають у скляні закупорені банки чи металеві посудини, поміщають у насіннєсховищах чи інших сухих прохолодних місцях, температура в яких повинна бути 0 + 5 °С.

Насіння більшості листяних порід (вільхи, берези, ільмових, яблуні, груші та інших дерев і чагарників) зберігають у скляних посудинах, а клена, ясена до стратифікації зберігають у дерев'яних ящиках шаром до 20 см.

Насіння осики, тополь та верб швидко втрачає схожість, тому його висівають відразу після збору. При необхідності зберігають у скляній чи металевій тарі, що герметично закривається, на дно якої поміщають вологопоглинаючу речовину (хлористий кальцій).

Зберігання жолудів можливе при температурі від 0 до +3 °С. До закладки на зимове зберігання жолуді поміщають у кошики, дерев'яні ящики "зі щілинами чи розсипають на підлогу в сараях чи під навісом. Невелику кількість жолудів можна зберігати в льохах чи овочесховищ - щах. Для цього жолуді змішують з чистим свіжим (злегка зволоженим) піском в пропорції 1 частина насінюг і 2 частини піску. Насипають їх у яшики і ставлять у підвал, де підтримується температура від +2 до +5°. Великі партії жолудів зберігають у ямах чи у снігу.

Для прискорення проростання насіння і одержання дружних сходів роблять Його передпосівний обробіток різними способами. До них відносяться намочування, скарифікація, гідротермічний вплив, стратифікація, дезінфекція і дезинсекція, снігування.

Намочування насіння проводять у воді кімнатної температури. Для цього в мішки з нещільної тканини насипають насіння на 2/3 об'єму і занурюють у воду на певний час. Рекомендують насіння сосни намочувати протягом 8-16 годин, в'яза і берези - 4, акації жовтої - 6-8 годин. Після намочування насіння підсушують до стану сипкості, розсипаючи його тонким шаром у провітрюваному приміщенні і періодично перемішуючи.

Гідротермічний вплив гарячою водою проводять з метою розм'якшення важкопрониклої для води оболонки насіння гледичії й акації білої. Насіння заливають водою з температурою 80°, ретельно перемішують і залишають на 12 годин. Гідротермічний вплив значно збільшує відсоток проростання насіння.

Стратифікація насіння застосовується для створення умов проходження насінням стадії розвитку, аналогічної яровизації. Вона застосовується при підготовці до посіву насіння із тривалим спокоєм, а найчастіше - з коротким насінним спокоєм для скорочення термінів між часом посіву і появою сходів, а також для одержання дружних сходів.

Як субстрат використовують річковий чи добре промитий пісок, а також торф'яну крихту, роздрібнену і просіяну через дрібне сито. На одну частину насіння беруть 3 частини субстрату, зволоженого до 50-60 відсотків повної вологоємності. При цьому свіжий пісок при стисканні в руці не повинен виділяти воду. Торф'яну крихту зволожують доти, поки - при стисканні в руці з неї не буде виділятися вода у вигляді крапельок. Стратифікацію насіння проводять у ящиках, траншеях і під снігом. Ящики для стратифікації можуть бути довжиною 60 см, шириною 40 і висотою 30 см з отворами діаметром 0,5-1,0 см у дні для стікання зайвої вологи і бічних стінках для аерації. Ящики зверху накривають металевими сітками чи дошками з отворами для повітря і поміщають у підвал з температурою 2-8°С. Через кожних 2-3 тижні суміш насіння із субстратом ретельно перемішують, видаляють насіння, що загнило, і при необхідності зволожують.

Значну кількість насіння стратифікують у траншеях. Траншеї бувають літні для підготовки насіння до осіннього посіву і зимові для підготовки насіння протягом осені, зими і весни до весняного посіву.

Завжди варто стежити за температурою і вологістю субстрату в траншеї.

Стратифікація під снігом застосовується при підготовці до посіву насіння сосни, ялини, модрини, клена гостролистого, акації жовтої й інших порід. Насіння висипають у марлеві мішечки шаром 1,5-2,0 см, що укладають під сніг ближче до землі. Зверху насипають і утрамбовують шар снігу, а на нього кладуть лапник чи опилки. Дістають насіння в день посіву і висушують до сипучого стану.

Дезінфекція і дезінсекція насіння проводиться хімічними речовинами для захисту насіння від грибкових захворювань і ушкоджень ентомошкідниками.

Таблиця 4.2.1

Агротехніка вирощування сіянців

Порода

Спосіб зберігання насіння і спосіб підготовки грунту

Строк висіву

Норма висіву насіння, г/м. п

Глибина висівання

Дуб звичайний

Збереження жолудів у траншеях за методом Лотоцького. Грунт обробляють за системою чорного пару

Весна

125

7

Ялина звичайна

Насіння зберігають в насіннесховищі в герметично закритих скляних бутлях. Грунт обробляють за системою чорного пару

Весна

1,8

0,5 - 1,5

Модрина європейська

Насіння зберігають в насіннесховищі в герметично закритих скляних бутлях. Грунт обробляють за системою чорного пару

Весна

1,3

0,5 - 1,5

Похожие статьи




МЕТОДИ ЗБЕРІГАННЯ НАСІННЯ І ПІДГОТОВКИ ЇХ ДО ПОСІВУ - Організація території лісового розсадника

Предыдущая | Следующая