Огнівка борошняна - Pyralis farinalis L., Борошняний кліщ - Acarus siro L. - Комплекс шкідників зерна і системи захисту від нього в умовах зберігання

Систематичне положення: ряд лускокрилі, родина справжні огнівки (Pyralidae).

Поширена повсюдно. Ушкоджує переважно борошно, висівки, бите зерно і інші продукти рослинного походження.

Метелик в розмаху крил до 28 мм; передні крила посередині з широкою попелясто-жовтою смугою, решта комахи лілово-коричневого кольору, задні - темно-сірі із звивистими лініями. Гусениця завдовжки до 20 мм, жовтувато-біла, в рідких коротких волосках.

Зимують гусениці в коконах на стінах складів, а тарі, інших затишних місцях. Самка відкладає до 250 яєць, розміщуючи їх групами на продукти або тару. Ембріональний розвиток триває 3-10 днів. Гусениці тримаються разом і за допомогою павутини утворюють з харчового субстрата грудки, усередині яких живуть. Така продукція, забруднена екскрементами, личинковими шкурами і павутиною, непридатна в їжу. Тривалість розвитку гусениць в літній період складає 45-50 днів. Залялькування відбувається там же, де розвивалися гусениці. В опалювальних приміщеннях розмножується безперервно. Дає декілька поколінь в рік.

Борошняний кліщ - Acarus siro L.

Систематичне положення: клас павукоподібні, ряд акариформні кліщі, родина борошняні кліщі (Acaridae).

Поширений повсюдно. Ушкоджує насіння злаків, трав, льону, соняшнику, фураж, сушені фрукти і овочі, сирий, борошняні продукти і т. д.

Самка завдовжки 0,35-0,67 мм, з овальним, майже безбарвним тілом, виразно розділеним поперечною борозенкою між другою і третьою парою ніг; передній кінець тіла і ноги більш темного забарвлення. Самець завдовжки 0,3-0,4 мм, з копулятивними присосками у анального отвору і на лапках останньої пари ніг. Личинка з трьома, німфи з чотирма парами ніг. Яйце овальне, біле.

Борошняний кліщ мешкає в полі під скиртами, норах гризунів і в сховищах. Самка відкладає 20-30 яєць (максимально - 200) на поживний субстрат. Личинка при оптимальних температурах (20-22°С) народжується через 4-5 днів, потім після линьки перетворюється в протонімфу, яка незалежно від температури і вологості переходить у фазу гіпопуса, активного або пасивного. У пасивного гіпопуса ротовий апарат редукований. За сприятливих умов гіпопуси линяють і перетворюються в тритонімфу, а остання - в імаго. Гіпопуси, а також інші стадії розвитку кліща можуть розноситися гризунами і іншими дрібними ссавцях, птахами і комахами. Борошняний кліщ розвивається в зерні і насінні вологістю не більш 13%. За оптимальних умов (температура 20-22°С і вологість зерна 16-17%, борошна 12-13%) розвиток генерації триває близько 15 днів, при 11-13°С - 37-48 днів. Масове розмноження кліщів на зерні, що зберігається, особливо бітом, приводить його до самозігрівання, пліснявінню і псуванню, схожість насіння знижується, якість продуктів різко погіршується. Особливо небезпечний борошняний кліщ для насінного зерна, оскільки в першу чергу ушкоджує зародок. Борошняний кліщ може викликати алергенні захворювання.

Разом з борошняним кліщем шкодять подовжений кліщ (Tyrophagus реtrescentiae Schrnk.), темноногий кліщ (Aleuroglyphus ovatus Troup.), кліщ Родіонова (Caloglyphys rodionovi Zachv.) і інші сімейства борошняних.

Похожие статьи




Огнівка борошняна - Pyralis farinalis L., Борошняний кліщ - Acarus siro L. - Комплекс шкідників зерна і системи захисту від нього в умовах зберігання

Предыдущая | Следующая