ОРГАНІЗАЦІЯ ПЛОЩІ РОЗСАДНИКА - Організація території лісового розсадника

Розсадник - це ділянка, на якій вирощується і розмножується садивний матеріал деревних і чагарникових порід. Розсадники бувають лісові, агролісомеліоративні, плодові і декоративні.

Основною метою діяльності розсадників є виробництво стандартного садивного матеріалу, тобто такого, що відповідає вимогам чинних стандартів.

Під садивним матеріалом розуміють цілі рослини або їх частини, які призначені для лісорозведення, штучного та комбінованого лісовідновлення, озеленення населених місць, створення лісозахисних насаджень і садів, тощо.

Розрізняють такі види садивного матеріалу:

    1. Насіння; 2. Дичок (лісовий, плодовий); 3. Сіянець; 4. Саджанець (насіннєвого або вегетативного походження; лісовий, декоративний або плодовий; кронований або некронований). 5. Живець (кореневий, листковий, стебловий зелений або здерев'янілий, укорінений або неукорінений).

Сіянець - молода деревна рослина віком 1-3 роки, вирощена з насіння без пересаджування і призначена для садіння на лісо - культурну площу, виробництва декоративних і плодових саджанців.

Саджанець - деревна рослина вирощена шляхом пересаджування сіянця або укорінення живця. Лісові і плодові саджанці

4-річні, декоративні - 3-12-річні та старші.

Дичок - молода деревна рослина природного походження, взята

З-під намету лісу, що використовується як садивний матеріал.

Живець - вегетативна частина рослини (стебла, кореня, листка),

Що використовується для садіння безпосередньо на лісокультурну площу, або отримання садивного матеріалу інших видів (живцевих та щеплених саджанців). Бувають стеблові, листкові, кореневі.

Якість садивного матеріалу характеризується діючими стандартами, якими визначено параметри сіянців, саджанців (висота наземної частини, діаметр кореневої шийки, довжина кореневої системи, тощо).

При визначенні якості плодового і декоративного садивного матеріалу додатково враховуються: характеристика штамба саджанців, форма крони, потужність кореневої системи, тощо.

Розсадники класифікують за профілем основної діяльності, за тривалістю функціонування, за площею (постійні), а також за принципом організації території

За профілем основної діяльності розсадники поділяють на лісові, лісомеліоративні, декоративні та плодові.

У лісових і лісомеліоративних розсадниках вирощують переважно сіянці та саджанці для створення лісових культур і лісомеліоративних насаджень. У декоративних і плодових розсадниках вирощують головним чином великомірний садивний матеріал - саджанці для робіт по озелененню та створенню садів.

За тривалістю функціонування лісові розсадники розділяють на тимчасові (до п'яти років) і постійні, які закладають строком на 25-50 років.

Лісові розсадники, що підпорядковані державним лісгоспам, лісокомбінатам або міжгосподарським лісгоспам, залежно від їх площі ділять на малі (до 5 га), середні (6-15 га) та великі (понад 15 га), а також базисні площею 25 га і більше. У районах інтенсивного лісового господарства економічніші великі розсадники, особливо базисні, які є самостійними підприємствами, що застосовують передову технологію вирощування, садивного матеріалу на основі комплексної механізації й автоматизації технологічних процесів, широкого використання добрив. У таких розсадниках вирощують садивний матеріал усіх видів для задоволення потреб як свого господарства, так і суміжних підприємств та установ.

Похожие статьи




ОРГАНІЗАЦІЯ ПЛОЩІ РОЗСАДНИКА - Організація території лісового розсадника

Предыдущая | Следующая