Агротехнічні заходи - Озеленення та благоустрій дошкільного навчального закладу №5 "Зірочка" в м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області

В цьому підрозділі описано особливості агротехніки вирощування, посадки рослин та догляд за ним.

Влаштування газону. При створені на ділянці газону способом посіву насіння, ділянку під майбутній газон починають готувати із проекту її вертикального планування з урахуванням споруд, дорожньої мережі, рельєфу, зелених насаджень. Визначають місце виїмок і підсипання, об'єми земляних робіт; при проектуванні схилів визначають їх крутизну. В цілому, межі газону повинні мати плавні переходи, щоб відповідати своєрідній формі ділянки. Перенесення проекту на місцевість, визначення рівня горизонтальної поверхні проводять за допомогою геодезичних приладів [9].

Підготовка грунту. Створення чудового газону починається з правильної підготовки грунту. Спочатку потрібно на ділянці видалити усі бур'яни, підготувати грунт для посіву, обробити його засобом для видалення бур'янів. Після обприскування потрібно зачекати кілька тижнів і переконатись в тому, що верхній шар не містить ніяких великих предметів.

Потрібно розпушити грунт на глибину 20-30 см. Оптимальний рівень рН 5,5-6,5. Товщина верхнього шару повинна становити 8-12 см, щоб вода легко просочувала його. Якщо на ділянці спостерігається застій води потрібно спорудити дренажну систему [19, 23]. Перед посівом потрібно розрівняти верхній шар, злегка розкотивши його кілька разів і обережно розпушити грунт.

Посів насіння. Після підготовки та розпушення грунту можна починати посів. При цьому посів потрібно проводити з квітня до початку вересня і підібрати правильну травосуміш насіння. Для рівномірного розподілу насіння треба розділити потрібну кількість на дві рівні порції. Змішати кожну порцію окремо з дрібним білим піском. Засіяти першу порцію поздовжньо, а другу порцію перпендикулярно. Завдяки піску буде чітко видно засіяну територію.

Після посіву обережно треба накрити насіння грунтом товщиною, що у два рази перевищує товщину насіння. Потім потрібно прикоткувати грунт, забезпечуючи більш щільний контакт насіння з нижнім шаром грунту [1].

Полив. Правильний полив забезпечує привабливий і стабільний стан газону. Частота поливу залежить від кількості опадів та випаровування вологи травою. Потрібно поливати інтенсивно щоб вода проникала на 10 см від верхнього шару грунту. Частота поливу: не поливати при регулярному випаданні опадів; раз в 2-3 дні при малих опадах; щодня при сухих погодних умовах; поливати з розбризкувачем; засіяну ділянку поливати обережно.

Внесення добрив. Перше удобрення необхідне для відмінного трав'яного покриття. План удобрення базується на аналізі грунту.

Слід пам'ятати, що різні елементи змиваються протягом року або використовуються рослинами (таблиця 3.1.).

Таблиця 3.1.

Мінеральні добрива під газони кг/га на рік

Новий газон перед посівом

Ігровий газон

Азот (N)

25

Фосфор (P)

30

Калій (K)

100

Новий газон після посіву

Азот (N)

20

Фосфор (P) жовтень

25

Калій (K)

50

Наявний газон

Азот (N) жовтень

240

Фосфор (P) жовтень

35

Калій (K)

80

Скошування газону. Скошування визначає зовнішній вигляд газону. Отже величезне значення має програма скошування в сезоні повинне бути виконане за 10 днів до випадання снігу [19,26].

Перше скошування потрібно проводити коли газонна трава досягла 10 см. Потім після скошування потрібно інтенсивно поливати та підкошувати. Для ігрових майданчиків висота газонного покриття повинна бути 4 см.

Інші заходи по догляду за газоном. Догляд за газоном містить у собі деякі додаткові операції. Час проведення всіх даних операцій наведений у календарі (Додаток Б).

Січень -- додати кальцій при занадто низькому рН.

Квітень -- перше внесення добрив.

Квітень -- початок скошування (двічі в тиждень протягом сезону).

Травень-серпень -- проводити аерацію, підсів.

Квітень-вересень -- поливати при необхідності.

Вересень -- внесення добрив з високим вмістом калію і фосфору та низьким вмістом азоту [19].

Агротехніка вирощування квітів.

Вирощування однорічників. Для вирощування однорічних квіткових рослин використовують такі методи: вирощування розсади, посів насіння у грунт.

Розсаду однорічників вирощують головним чином теплолюбивих рослин (агератум, майори) та холодостійких однорічників з довгим та середнім вегетаційним періодом айстри, левкої, сальвія, флокс. Розсаду вирощують в теплицях та парниках.

Перед висадкою у відкритий грунт розсаду спочатку загартовують -- регулярно провітрюють парники, зменшують полив.

Різні види однорічників, в залежності від будови кореневої системи, по різному переносять пересадку. Добре приживаються айстри, чорнобривці.

Слабко приживаються при пересадці: левкой, петунія та цинія.

При посіві однорічників у грунт вони починають цвісти трохи пізніше від висадженої розсади, але рослини сформуються сильнішими, здоровими та більш стійкими до захворювань і дають значно більше квіток [1, 30].

Вирощування дворічників. Для вирощування дворічників використовують грядки. Рослини одержані від висіяного на грядки насіння відзначаються стійкістю проти несприятливих умов.

Перед посівом насіння грунт ретельно планують і вирівнюють.

Для одержання дружніх життєздатних сходів застосовують передпосівну обробку насіння попередньою дією високих та низьких температур (загартовування). З цією метою насіння вміщують в полотняний мішечок і замочують при кімнатній температурі протягом 12 годин. Після цього замочене насіння випаровують 12 годин при температурі 0-10С. Таке попереднє закалювання проводять протягом 4-6 днів. В цей час насіння починає накльовуватись і його можна висівати у вологий грунт.

Вирощування багаторічників. Багаторічники -- незамінний матеріал для ранньовесняного оформлення садів, скверів та садиб.

Особливість багаторічних квіткових рослин полягає в тому, що вони починають цвісти рано весною і до осені, часто й до перших приморозків. Багаторічні декоративні рослини вважаються більш витривалими, вони краще переносять коливання кліматичних умов й похолодання [1, 30].

Багаторічні декоративні рослини ростуть на одній ділянці кілька років, а тому грунт для них потрібно готувати особливо ретельно. Висаджують багаторічні рослини весною, або рано восени для того щоб до настання осінніх приморозків вони добре вкоренилися. Рослини, що починають квітувати весною доцільно висаджувати у серпні-вересні, а рослини ранньовесняного квітування -- весною.

Влаштування квітників. При влаштуванні квітника потрібно спочатку підібрати рослини для садіння. Також потрібно вибрати місце для створення квітника.

Грунт -- це перше на що потрібно звернути увагу. Грунт на ділянці повинен бути родючим і багатим на поживні речовини, чистим без сміття і решток від будівництва. Грунт потрібно обробляти на глибину не менше 25-30 см ретельно розбиваючи грудки.

Також важливо враховувати освітленість ділянки, де буде влаштовуватись квітник. Особливо ретельно потрібно підібрати посадковий матеріал для затінених місць. Краще в затінених місцях будуть рости однорічники -- настурція, лобелія; дворічники -- бегонія, незабудки, багаторічники -- барвінок, бегонія, нарцис. При бідному грунті однорічні рослини -- портулак, морфотека; багаторічники -- гіпсофіла, очитки, бурячок, іберіс [1].

Посадку багаторічників проводять в два терміни -- навесні та восени. Цибулькові висаджують тільки восени так як вони з осені укорінюються; глибина посадки у різних рослин різна.

Кореневищні багаторічники висаджують восени, глибина посадки повинна бути на рівні кореневої шийки.

Для кращого і довготривалого квітування рослин потрібен інтенсивний полив.

Рослини повинні висаджуватись з урахуванням їх розмірів, кольору, порядку квітування [1].

Догляд за квітниками. Для кращого росту і розвитку квітників, потрібний догляд за ними. Треба регулярно вносити поживні речовини. Органічні добрива торф, перегній, курячий послід. Також потрібно вносити мінеральні добрива азот, фосфор, калій. Прополювання квітників теж дуже важливо -- це потрібно робити протягом всього періоду вегетації.

Посадка дерев та чагарників. Посадкові роботи проводять у відповідності з проектно-кошторисною документацією по спеціальним кресленням, складених на основі генерального плану і дендрологічного проекту.

Посадки ведуться у відповідності з планами і зведеними графіками робіт узгодженими із строками введення об'єктів.

При створенні груп насаджень в садах, парках, житлових районах використовують стандартні саджанці дерев і чагарників у віці 4-12 років.

Кущі -- 4-10 років

Дерева -- 6-12 років.

Підготовка території. Для того щоб розпочати посадку дерев та чагарників потрібно зробити ряд робіт на ділянці (Додаток В).

Спочатку треба очистити територію де будуть всадитись дерева від сміття, каміння, коріння інших предметів.

Перед садінням дерев та чагарників потрібно перекопати те місце де буде посаджене дерево на глибину 35-45 см, потрібно це робити для покращення аерації грунту верхнього шару і розрихлення нижнього.

Підготовка рослин. Рослини з грудкою землі, можна не садити на протязі декількох тижнів, якщо поливати його водою.

Рослини з оголеним корінням. Якщо на рослині є засохле листя його потрібно видалити. Якщо коріння підсохло їх потрібно занурити у воду. Пошкоджене коріння потрібно обрізати секатором після чого обробити місця обрізки садовим варом, щоб не заразити рослини хворобами [10].

Посадка рослин з оголеним корінням. Перед посадкою рослин, потрібно приготувати грунтосуміш, вибравши день, коли грунт достатньо сухий і розсипчастий. Потрібно взяти 1 частину грунту з верхнього шару і 1 частину вологого торфу або компосту.

Місце посадки потрібно намітити кілками, щоб витримати потрібну відстань між рослинами. Потім потрібно викопати яму під кожне дерево чи чагарник. Яма повинна бути достатньо глибока і достатньо широка для рівномірного розподілення коренів. Після укладки рослини в ямку потрібно підсипати грунтосуміш одночасно струшувати рослини зверху-вниз підсипаючи грунтосуміш. Потім притоптавши ногою не дуже сильно. Коли посадка завершена, потрібно зробити невеликий вал з грунту який буде утримувати воду при поливі [26].

Посадка рослин з грудкою землі. Потрібно викопати яму такої глибини і ширини, щоб ком землі був з усієї сторони вкритий шаром грунтосуміші. Простір між грудкою і стінами ямки потрібно засипати грунтом після чого руками притоптати. Потім потрібно рослину полити.

Догляд за деревами і чагарниками.

Полив -- в перші два роки після посадки рослини потребують інтенсивного поливу. Посаджені дерева потребують більшого поливу. Під кожний малий чагарник потрібно виливати 5 л води, а великий -- 20 л. Для невеликих дерев 10 л, а для великих -- 30-40 л води. Поливати краще лійкою або шлангом поближче до основи рослини.

Мульчування -- це шар розпушеного органічного матеріалу розсипаний навколо рослини. Мульчування робиться для: зберігання вологи в грунті; зменшення бур'янів; зимою грунт менше промерзає. Для мульчування підходить вологий торф, садовий компост, біогумус. Мульчування проводять в кінці квітня на початку травня. Шар мульчі потрібно насипати товщиною 5-8 см [18]. Особливо краще реагують на мульчування рододендрон, азалія, камелія.

Обрізка рослин. При обрізці рослин потрібно видаляти хворі і відмерлі пагони. Також крони дерев і чагарників потребують формування різних типів крон. Також обрізка робиться для регулювання кількості і якості цвітіння. Формування геометричної крони використовується для фігурної обрізки чагарників для створення живоплотів використовується в основному техніка стрижки садовими ножицями чи електричними машинками [25].

Підживлення рослин. Сьогодні немає чітко встановлених норм внесення добрив під декоративні дерева і чагарники. Тому потрібно вносити компост, торф або гній, прикопуючи його неглибоко. У тільки посадженої рослини коренева система ще не вспіла достатньо розростись тому в грунт корисно буде внести повільно діюче удобрення.

Краще за все добавити в грунтосуміш кісткове борошно. В деяких випадках коренева підкормка буває неефективна. В такому випадку проводять листову підкормку яка заключається в обприскуванні листя розчином поживних речовин, при вприскуванні їх листям поживні речовини легко розносяться по всій рослині. Листяну підкормку проводять не пізніше кінця липня [25].

Захист дерев та чагарників від шкідників та хвороб. Листя і пагони деревних рослин можуть бути ураженими шкідниками і хворобами, але як правило це не призводить до тяжких наслідків. Отвори утворені довгоносиками, жуками і гусеницями практично не шкодить рослинам, а більшість захворювань скоріше спотворюють їх, чим пошкоджують. Крім цього є декілька з них які потребують серйозного відношення: початок бактеріального опіку, молочного блиску, скручування листків. А зміна забарвлення листя пояснюється поганими умовами росту, а не шкідниками і захворюваннями [25].

Висновок. Озеленення та благоустрій дитячого навчального закладу №5 "Зірочка", дитячих зон відпочинку дуже важливе для фізичного і психологічного здоров'я дітей, тому що вони не пристосовані до нинішнього забрудненого середовища.

При створенні зелених насаджень на території дошкільного навчального закладу №5 "Зірочка" ми запроектували висаджувати різноманітні види насаджень дерев, чагарників, квіткових рослин та газонів.

Похожие статьи




Агротехнічні заходи - Озеленення та благоустрій дошкільного навчального закладу №5 "Зірочка" в м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області

Предыдущая | Следующая