Борошноїд сурінамський - Oryzaephilus surinamensis L., Міль коморна - Nemapogon granellus L. - Комплекс шкідників зерна і системи захисту від нього в умовах зберігання

Систематичне положення: ряд жуки, або твердококрилі, родина плоскотілки (Cucujidae).

Поширений в південних регіонах. Пошкоджує борошно, крупи, сухофрукти і зерно з підвищеною вологістю.

Жук завдовжки 3-3,5 мм, червоно-бурий; передньоспинка з двома поздовжніми жолобками і шістьма зубцями з боків. Личинка завдовжки до 4 мм, кремова, з двома темними плямами на грудних сегментах.

Зимують жуки і личинки. Вид теплолюбний. В оптимальних умовах (при температурі 31-37°С і відносній вологості повітря біля 65%) покоління розвивається за 25 днів. При температурі нижче 16°С борошноїд припиняє розвиток і при температурі 0°С гине протягом 22 днів. Самка відкладає 100-300 яєць (максимально - 600) на харчовий субстрат. Личинки харчуються цим субстратом. Протягом року розвивається два - п'ять поколінь.

Міль коморна - Nemapogon granellus L.

Систематичне положення: ряд лускокрилі, родина справжня міль (Tineidae).

Найбільш шкідлива в південних регіонах. Ушкоджує зерно, сухофрукти, інші продукти рослинного походження, що зберігається.

Метелик в розмаху крил до 15 мм; передні крила сріблисто-сірі з темно-коричневими цяточками і плямами; задні - сірі, вузькі. Гусениця завдовжки до 10 мм, жовтувато-кремова, з коричневою або бурою головою.

Зимують гусениці в шовковистих кокона, частково - лялечки в щілинах підлоги, стін і інших місцях. Весною обертаються в лялечку, і через 10-15 днів вилітають метелики. Після спаровування самки відкладають до 160 яєць., розміщуючи їх по 1-2 на харчові субстрати. Ембріональний розвиток триває 10-14 днів. Для гусениць характерне те, що вони скріпляють павутиною зерна один з одним, утворюючи грудки в поверхневому (до 10 см) шарі зернового насипу. Обертаються в лялечку гусениці в нещільному коконі в зерновій масі або зовні неї. Протягом року розвиваються два-три покоління.

Похожие статьи




Борошноїд сурінамський - Oryzaephilus surinamensis L., Міль коморна - Nemapogon granellus L. - Комплекс шкідників зерна і системи захисту від нього в умовах зберігання

Предыдущая | Следующая