Хрущак малий чорний - Tribolium destructor Uytt., Хрущак великий борошняний - Tenebrio molitor L. - Комплекс шкідників зерна і системи захисту від нього в умовах зберігання

Систематичне положення: ряд жуки, або твердокрилі, родина чорнотілки (Tenebrionidae).

Поширений в багатьох регіонах. Ушкоджує борошно, крупу, сушені фрукти і овочі, а також трикотажні вироби.

Жук завдовжки 5,1-5,5 мм, чорний; членики вусиків поступово товщають до вершини. Личинка завдовжки до 12 мм, світло-коричнева.

Вид теплолюбний, розмножується при температурі 14-30°С; оптимальні умови розвитку: температура 25-28°С і вологість харчового субстрата біля 15%. В цих умовах розвиток покоління завершується за 1,5-2 місяці. Самки відкладають до 1000 яєць. Жуки живуть до 3 років. Пошкоджені ними продукти набувають специфічний, різкий, неприємний запах і стають непридатні для вживання в їжу. Чутливі до холоду. При температурі 0°С жуки гинуть через 19 діб, при -5°С - через 5 діб. Мешкаючи переважно в опалювальних приміщеннях, хрущак дає протягом року три-чотири покоління.

Хрущак великий борошняний - Tenebrio molitor L.

Систематичне положення: ряд жуки, або твердокрилі, родина чорнотілки (Tenebrionidae).

Поширений повсюдно. Ушкоджує зародки насіння зернових культур, борошно, крупи, сухофрукти і інші продукти при зберіганні.

Жук завдовжки 12-16 мм, чорно-бурий, з подовженим приплюснутим тілом; надкрила з борозенками; останній членик вусика напівкруглий. Личинка завдовжки до 30 мм, жовто-бура, з твердими покривами тіла. Зимують личинки. Весною вони обертаються в лялечку на харчовому субстраті, в щілинах зерносховищ, швах мішків і інших місцях. Розвиток лялечки триває 2-3 тижні. Жуки активні в сутінковий і нічний час доби, добре літають, реагують на світлом. Після додаткового живлення самки відкладають до 550 яєць на харчовий субстрат або поверхню мішків. Ембріональний розвиток при температурі 19-21°С триває 10-19 днів. Личинки всеїдні проте віддають перевагу борошну і висівкам підвищеної вологості. Вони розвиваються повільно (6-8 місяців і більш), можуть довгий час обходитися без їжі. Найсприятливіша температура для розвитку хрущака 20-25°С. З всіх фаз розвитку до пониження температури найбільш адаптовані личинки. При температурі 0°С вони можуть зберігати життєздатність протягом декількох місяців, при -5°С витримують не більше 80 діб, при -15°С гинуть через 16 днів. В рік дає одне покоління. В опалювальних приміщеннях розвивається безперервно.

Похожие статьи




Хрущак малий чорний - Tribolium destructor Uytt., Хрущак великий борошняний - Tenebrio molitor L. - Комплекс шкідників зерна і системи захисту від нього в умовах зберігання

Предыдущая | Следующая