ВИБІР МІСЦЯ ПІД РОЗСАДНИК - Організація території лісового розсадника

Правильний вибір місця під розсадник забезпечує в подальшому велику якість садивного матеріалу, що на ньому вирощується. Розсадник закладається звичайно поблизу населеного пункту, за можливістю у центрі об'єктів заліснення там де є нормальне водопостачання, та добрі під'їзні шляхи. Територія розсадника повинна бути рівна. При організації території розсадника необхідно передбачити найбільш доцільне розміщення виробничих та службових частин посівного відділення, шкілок, маточної плантації, маточного саду, дендрарію, садиби, доріг на ін.

Під розсадник вибирають родючі грунти різних типів, за винятком глибоких піщаних, заболочених, дуже оглеєних, важких глинистих, солонців і солончаків. Щільність грунту має не перевищувати 10--15 кг/см2, а його об'ємна маса на глибині до 80 см -- 1,45--1,50 см3/г. Для маточних насаджень і саджанців оптимальні умови в зоні розміщення основної маси коріння створюються при поступовому ущільненні підгрунтя до 20--ЗО кг/см2, а рН в шарі О--150 см становить 5,5--8. Грунти з надмірним вмістом карбонатів під розсадник непридатні, а кислі -- вапнують. Кращими грунтами для розсадника є окультурені, легко - і середньосуглинисті грунти, а також супіщані дерново-підзолисті, чорноземні, каштанові, сірі лісові грунти. Підгрунтя має бути добре аерованим, водопроникним, з достатньою вологоємкістю, багате на поживні речовини. При виборі місця враховують глибину залягання грунтових вод, їх рухливість та хімічний склад. В умовах Полісся грунтові води повинні залягати на глибині 1,5-2 м, в інших зонах -- 2-2,5 м, а в шкілках сіянців і саджанців та в маточниках ягідників -- відповідно 1-1,5 і 1,5-2 м. Не можна відводити під розсадник площі, де навесні тривалий час застоюються талі води. Ділянки, забур'янені свинороєм і пирієм, заражені дротяником і хрущем, можна використовувати під розсадник лише після належного окультурення -- знищення бур'янів і шкідників, збагачення елементами живлення. Більш родючі і зволожені ділянки відводять під шкілки і маточник клонових підщеп. Для плодового розсадника найбільш сприятливим рельєфом є рівні місця або схили крутизною до 2-3°. Маточно-сортові і маточно-насіннєві сади можна закладати і на схилах крутизною до 8-10°. Кращими експозиціями схилів у південних районах є північні та північно-західні, а в західних і північних -- південні та південно-західні. Понижені ділянки рельєфу, особливо улоговини і невеликі западини, для розсадника непридатні, тому що тут здебільшого високий рівень грунтових вод, підгрунтя може бути оглеєним або надто ущільненим чи засоленим, скупчуються холодні маси повітря, часто бувають приморозки, взимку однорічки підмерзають, влітку більш поширені грибні захворювання. Місце під розсадник доцільно вибирати поблизу річок, ставків, озер, водоймищ.

Оцінюючи місце під розсадник, враховують і кліматичні фактори, зокрема температурний режим протягом вегетаційного періоду, суму біологічно активних температур, середньодобові температури та їх коливання, середні та абсолютні мінімуми температур повітря, кількість безморозних днів, весняні і осінні приморозки, опади та їх розподіл, сніговий покрив, відносну вологість повітря, дефіцит вологості, силу і напрям панівних вітрів, а також температурний режим грунту, його промерзання.

Похожие статьи




ВИБІР МІСЦЯ ПІД РОЗСАДНИК - Організація території лісового розсадника

Предыдущая | Следующая