Вступ - Релігійні напрями та течії ісламу

Попри єднальну силу Корану іслам не є монолітним. Його внутрішній поділ обумовлений кількома причина-ми. По-перше, в ісламі немає релігійної установи, рішення якої з релігійних питань мали б силу закону подібно до християнських Вселенських соборів. По-друге, єдиної, за-гальновизнаної у мусульманському світі богословської концепції теж немає. По-третє, іслам значно більше, ніж інші релігії, прагне до регулювання всіх аспектів суспільного життя, а відтак час від часу втягується в боротьбу полі-тичних інтересів й амбіцій.

Історія ісламу наповнена конфліктами, в яких химе-рно перепліталися політичні й релігійні чинники, і не завжди можна було визначити, які з них домінували. А якщо до цього додати ще й відсутність в ісламському богослов'ї критеріїв щодо трактування істинності пев-ного положення, що інколи спричиняло численні супе-речки серед мусульман навіть з приводу основополож-них питань віри (наприклад, поняття віри, єдинобожжя, сутності Бога тощо), то стає зрозумілим, чому іслам має кілька течій.

Уже через три десятиліття після смерті Мухаммеда мусульманська громада розкололася на три основні на-прями: сунізм, шиїзм та хариджизм.

Похожие статьи




Вступ - Релігійні напрями та течії ісламу

Предыдущая | Следующая