Обряди та свята ісламу - Походження ісламу і його віровчення та основні напрями

Намаз (щоденна п'ятиразова молитва). Мусульманин повинен п'ять разів на добу читати молитву: на світанку, ополудні, в другій половині дня, після заходу сонця та на початку ночі.

Існує мусульманське повір'я про те, що під час дивовижної подорожі Мухаммеда на небеса Аллах заповідав йому молитись 50 разів на день, але пізніше скоротив кількість молитов до п'яти. Мабуть, звичай п'ятиразової молитви прийшов до мусульман від зароастрійців. Не випадково на означення слова "молитва" вживають арабське - "салят" та іранське - "намаз". Воно більш поширене не саме в тому регіоні, де до ісламу панував зороастризм - у Середній Азії, Ірані, Афганістані.

Іслам має особливу форму повідомлення віруючих про час намазу. Кличе до молитви служитель мечеті - муедзин. Виходячи на балкон мінарету, він співучим голосом кілька разів зачитує вірші: "Аллах великий! Свідчу, що не має Бога, крім Аллаха. Свідчу, що Мухам мед - посланець Аллаха. Підіймається на молитву, йдуть до спасіння. Молитва корисніша від сну". Останнє речення вимовляється тільки перед ранковим намазом.

Перед намазом обов'язкове омивання обличчя та рук до ліктів, голови та ніг до щиколоток. Ісламу властива сакралізація води, ставлення до неї як до чудодійної сили. Вважається, що вода очищає не тільки від фізичного бруду, а й від моральної нечистоти. Омивання, наприклад, необхідне після спілкування з іновірцями (гяурами).

Намаз здійснюють у будь-якому місці, де застав віруючого азан (заклик до молитви): у полі, біля верстата, у кабінеті. Потрібно, щоб місце було чисте, а той, хто молиться, стояв обличчям до Мекки. Під час намазу промовляють славослов'я Аллаху, деякі сури Корану. Конкретних прохань, звернених до Бога, молитва не містить.

Намаз супроводжують колінопреклоніння, низькі поклони. Це дало привід мусульманським богословам стверджувати корисність намазу як своєрідної гімнастики. Здійснювати його слід на особливому молитовному килимку. У мечеті підлога вкрита великим килимом, перед входом взуття знімають. Голова мусульманина під час намазу повинна бути вкрита - тюбетейкою, фескою, чалмою, беретом.

У великих містах Туреччини, Єгипту, Сирії, Тунісу мало хто молиться стільки разів. Ритм сучасного життя змусив скоротити кількість намазів до двох - ранкового та вечірнього. Однак у селах цей звичай зберігся. Сурово дотримуються його і в країнах, де іслам - державна релігія: в Алжирі, на фабриках, в установах є так звані " зелені куточки", в яких мусульмани творять намаз.

Існують й інші види спілкування мусульманина з Богом: дуа - молитва, що містить якесь конкретне прохання до Аллаха; маулід - подячна або поминальна молитва; нічні молитви під час посту. Полудення молитву в п'ятницю слід здійснювати у мечеті; їй передує проповідь - хутба, яка трактує релігійні, моральні питання, проблеми політики.

Хаджж (паломництво до священних місць ісламу). Кожен повнолітній мусульманин. Якщо він не хворий і має кошти, повинен здійснити хоча б раз за життя хаджж - відвідати Мекку, священне місто ісламу. Після того він отримує право на поважний титул "хаджжи". Літня чи хвора людина може відправити замість себе кого-небудь іншого, забезпечивши фінансово його мандрівку. Прочани збираються в центрі міста, біля Заповідної мечеті. У дворі її, крім Кааби, знаходиться священне джерело Замзам. Тут хаджжи слухають проповіді, творять молитви, обходять сім разів навколо Кааби.. Кожен намагається поцілувати чорний камінь чи хоча б торкнутися до нього рукою і багато ін. Потім всі повертаються до меккської мечеті, обходять Каабу, пагорби Сафа і Марва. Хаджж закінчено.

Багато прочан відвідують й Мдину, щоб поклонитися гробниці Мухаммеда. Додому вони повертаються у зеленій чалмі, арабській бурмусі або білій довгополій туніці. Цей одяг символізує вчинення хаджу. Коли прочанин переступає рідний поріг, у домі ріжуть жертовного барана, влаштовують святкову зустріч. Оскільки не всім мусульманам доступний хаджж, було прийнято кульмінаційну частину паломництва - здійснювати за місцем проживання, де застане правовірного десятий день зу-ль-хаджжа. У жертву приносять якусь худобу. Готують м'ясні страви, влаштовують багатолюдні трапези.

В ісламі багато свят та пам'ятних дат відзначають у нічний час. Це ніч присуду долі, ніч зачаття Пророка, ніч народження Пророка, ніч вознесіння Пророка на небо, ніч одкровення Мухам меду його пророцької місії. Місяці, на які припадає більшість нічних свят й пам'ятних дат - раджаб, ша-бан, рамазан, -- вважають священними.

Закят (сплата податку). До п'яти стовпів ісламу належить звичай збирання грошей у заможних членів мусульманської громади для роздачі їх бідним чи на користь мусульманського духовенства. В Корані це називається - "очищення" (закят). Вважається, що у такий спосіб заможний очищається перед Аллахом за володіння надмірним багатством. Добровільне пожертвування - садак.

Суннат (обряд обрізання). В ісламі існує обряд обрізання. Хлопчик має бути підданий йому від семи днів до 15 років. Але найчастіше обрізання роблять у 7-8 років, приурочуючи його до початку шкільних занять.

Обрізанню передує підстригання волосся, перевірка на знання головних молитов. Хлопчика одягають у святковий костюм через плече, на якій написано "машалах" ("це те, що побажав Аллах"). Його садовлять верхи на коня, верблюда, у візок, в таксі й везуть до фахівця, який здійснює цю процедуру. Обрізання - велике сімейне свято.

Ніках (шлюб). Дуже важливий обряд у житті мусульманина. Молодят вінчає один із служителів ісламу. Найчастіше він читає четверту суру Корану, де викладено головні положення ісламу про місце, права та обов'язки жінки в сім'ї й суспільстві.

А також багато інших обрядів......

Похожие статьи




Обряди та свята ісламу - Походження ісламу і його віровчення та основні напрями

Предыдущая | Следующая