Іслам в Україні - Походження ісламу і його віровчення та основні напрями

Перші відомості про іслам, мусульманський світ наші предки отримували під час торгівельних подорожей і військових походів. Арабські купці діставалися до Києва, подорожуючи на північний захід, але постійної арабської колонії у Києві не було. Цей етап ознайомлення Русі-України з ісламом має своєрідну кульмінацію. Йдеться про вибір віри великим київським князем Володимиром (Х ст.). Згідно з літописними відомостями, у полі зору Володимира були іслам, християнство та іудаїзм. Володимир почав "випробування віри" через особливі посольства. За допомогою одного з цих посольств і відбулося ознайомлення київського владики з ісламом на землях Булгарстану (Поволжя). Надалі ж мусульмани, які з'являлися час від часу еа інших землях, зустрічалися вже з християнізованою Руссю. Першими мусульманами на її теренах були представники народів, які кочували від Призов'я до Дону.

У ХІ ст. на службі в Київського князя була кіннота з мусульман - печенігів. Першу мечеть в Україні було зведено в м. Остеню за велінням князя Костянтина Острозького (ХVІ ст.) для татар-мусульман, що були у нього на службі. Після прийняття ісламу Золотою Ордою в 20-х роках ХVІ ст. у Києві протягом 40 років постійно перебувала група мусульман-ординців.

Поява ісламу в Криму пов'язана з приходом монголотатар у 1223 р., там був утворений улус (намісництво) Золотої Орди.. Осілий тюркський етнос іслам прийняв дещо пізніше. Після завершення золотоординського періоду Кримський улус виокремився в самостійне державне утворення, на основі якого і виникло незалежне татарське ханство.

У 1475 р. почався новий період в історії ханства. Турки-османи, вторгнувшись в Кримський півострів, підпорядкували собі кримсько-татарську державу. Правителі Криму стали підвладними Стамбулу, який вимагав неухильного дотримання законів шаріату. Під впливом ісламу сформувалися національна культура кримсько-татарського народу, його побутові й сімейні традиції, мова, спосіб життя, система виховання дітей.

Крим як один з форпостів мусульманської цивілізації відіграв помітну роль у поширенні ісламу на південноукраїнських землях. Однак ознайомлення українців з основними ідеями ісламу, з мусульманським способом життя відбувалося в гострих збройних конфліктах. Коли вони згасали, налагоджувалися торгівля, спільне використання природних угідь, татар приймали козаками в Запорозьку Січ, а деякі козаки роками жили в Криму.

Політичні діячі України в пошуках виходу зі скрутних політичних ситуацій часом звертали погляди на південь, до сусідів-мусульман. У лютому 1648 р. у Бахчисараї було укладено союз між українським гетьманом Богданом Хмельницьким і Кримським ханом Ісламом_ГІреєм ІІІ. А в 1654 р. Хмельницький розмірковував про встановлення державного протекторату Туреччини над Україною, Прихильником Турецької орієнтації був гетьман Петро Дорошенко (1627 - 1698).

Особливо делікатним є питання щодо українців-мусульман. Літературні джерела свідчать про осідання Українців з числа полонених в Туреччині. Вони, прийнявши іслам, ставали домоправителями, ковалями, садівниками. Частина невільників залишилася в Криму. Адаптувалися в мусульманському середовищі й ті, хто поселявся з метою заробітку, аргати.

Мусульманські громади в різний час існували в Хаджибеї (Одеса), Аза неї(Азов), Акермані (Білгород-Дністровський), Ачи-Калс (Очаків), Кам'янці-Подольському.

У 20 - 30-х роках ХХ ст. в Україні під тиском радянської влади було закрито мечеті, мусульманські школи - мектеби і медресе, майже весь мусульманський актив було репресовано. У 1944р. з Криму було виселено майже 189 тис. татар.

Нормалізація життя мусульманських громад почалася в Україні з проголошенням незалежності.

Нині іслам в Україні репрезентований трьома Духовними управліннями - ДУМК, ДУМУ, ДЦНМГУ. Духовне управління мусульман Криму (ДУМК)

Кадіат (Духовне управління) мусульман Криму створено у 1991 р. зі статусом Мухтасібату - канонічно самостійної адміністративної одиниці, очолюваної імамом-мухтасібом. Першим муфтієм Криму було обрано хаджі Сеїджаліля Ібрагімова. Кадіат об'єднує віруючих переважно з кримських татар сунітського напряму.

У релігійному аспекті ДУМК визнає авторитет муфтія. Головною метою вважає втілення в життя вимог Корану, поширення вчення Пророка Мухаммеда, створення умов для виконання мусульманами їх нього обов'язку перед Аллахом.

Духовне управління мусульман України (ДУМУ). Створено 9 вересня 1992 р. на чолі з громадянином Лівану Шейхом Ахмедом Та мімом. Видає газету "Мінарет" російською й арабською мовами та окремі сторінки іншими мовами. У 1994 р. засновано Київський ісламський університет, який має п'ять факультетів, де навчаються студенти різних національностей.

ДУМУ має науково-дослідний центр, який підготував 25 брошур та посібників з ісламу російською мовою, а також підручники арабською та англійською мовами для дітей шкільного віку.

Головна мета - об'єднання навколо себе всіх мусульман України, пропаганда та поширення ісламу, втілення вимог Корану та ін.

Духовний центр незалежних мусульманських громад України (ДЦНМГУ). Очолює його Рашид Брагін. Центр знаходиться у Донецьку, має представництво у Києві - "Ісламський культурний центр". У Києві виходить газета "Аль-Баян", яка, окрім суто мусульманської тематики, висвітлює й етноісторичні питання життя татар.

Нині іслам - найпоширеніша після християнства релігія в світі. Мусульмани живуть у більш ніж як 120 країнах, в 35 становлять 95 - 99 відсотків населення, у 28 - іслам є державною релігією (Іран, Пакистан та ін.).

Похожие статьи




Іслам в Україні - Походження ісламу і його віровчення та основні напрями

Предыдущая | Следующая