Знижка на відсутність контролю (DLOC) - Застосування знижок та надбавок при оцінці бізнесу

Теоретично знижка на відсутність контролю може бути застосована до усіх неконтрольних інтересів незалежно від їх ліквідності. При чому, рівень контрольності залежить не лише від розміру оцінюваної частки, а й від розподілу акцій (паїв) між іншими учасниками господарського товариства. Наведемо приклад із нашої оціночної практики. Акції промислового підприємства у формі закритого акціонерного товариства розподілилися наступним чином:

    - 58,5% - акціонер А; - 33,5% - акціонер Б, генеральний директор підприємства; - 8% - розпорошені між дрібними акціонерами, які не приймають участь в управлінні підприємством.

Здавалося б, при оцінці частки акціонера Б, яка за розміром не є контрольною, має бути застосована знижка на неконтрольність. Проте, насправді власник частки, він же генеральний директор, зумів фактично перебрати на себе усі повноваження з управління підприємством, закривши доступ до нього представникам акціонера А. В той же час, недостатність частки акціонера А для організації кворуму на загальних зборах товариства позбавили його можливості обрати іншого генерального директора. У даному випадку, закономірним є рішення про недоцільність застосування знижки на відсутність контролю при оцінці 33,5%-го пакету акцій. Тепер, припустимо, що 8%-вий пакет акцій цього ж товариства належить одному власнику і існує необхідність його оцінки. У випадку придбання пакету акціонером А він (акціонер) забезпечить собі кворум на загальних зборах і відновить контроль над підприємством. Таким чином, у цьому випадку знижка на неконтрольність оцінюваного пакету має бути прийнята на мінімальному рівні.

Найбільш точним методом визначення розміру знижки на відсутність контролю є статистичний метод, що базується на аналізі емпіричних даних про угоди з продажу часткових інтересів, аналогічних оцінюваному. У закордонній практиці усереднені значення знижок за неконтрольність публікуються у щорічному огляді злиттів компаній - "Mergerstat Review". Аналогічна статистика для українських підприємств поки що не ведеться, тому вітчизняні оцінювачі змушені або користуватися даними закордонних джерел, або визначати розмір знижки експертним шляхом, базуючись на власному досвіді та знанні вартості кожного з елементів контролю. Крім того, у якості орієнтиру при визначенні розміру знижки можуть бути використані нормативні коефіцієнти властивостей пакетів акцій, встановлені Наказом Фонду державного майна України №105 від 23.01.2004 "Про затвердження Порядку визначення початкової вартості пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, що підлягають продажу на конкурсах".Загалом, в залежності від характеристик оцінюваного часткового інтересу і бізнесу взагалі, знижка на відсутність контролю може складати до 40%.

Похожие статьи




Знижка на відсутність контролю (DLOC) - Застосування знижок та надбавок при оцінці бізнесу

Предыдущая | Следующая