Висновки - Конкурентоспроможність продукції підприємства і резерви її підвищення

Висвітлення проблем конкуренції та аналіз і оцінка рівня конкурентоспроможності дозволило зробити такі висновки. Конкуренція є необхідними та важливим елементом ринкового механізму, але її характер та форми різні на різних ринках і в різних ринкових ситуаціях.

Незважаючи на безліч моделей конкуренції, кожна з них визначається ступенем конкурентоспроможності, тобто здатність фірм впливати на ринок.

Можна виділити основні чотири моделі або типи конкуренції, а саме досконала, монополістична, олігополія, монополія.

При досконалій конкуренції ціна на окремий товар визначається попитом та пропозицією.

Монополістична конкуренція - це ринкова ситуація, коли частина товарів, які задовольняють ту саму потребу, може посісти монопольне становище на ринку завдяки тому, що вони відрізняються кращими технічними параметрами, упаковкою, рівнем сервісу тощо.

При олігополії даний товар виготовляють чи продають усього декілька фірм, що дає їм змогу укладати угоди про фіксацію цін між ними.

Ринкова ситуація, коли на ринку функціонує лише одна фірма, яка пропонує свої товари і здійснює контроль за цінами, призводить до виникнення чистої монополії.

Однією з головних форм конкуренції є цінова конкуренція, де основною зброєю є ціна.

Сутність конкуренції полягає в тому, що на ринку повинна бути така кількість продавців, при якій кожен з них, забезпечуючи частку пропозиції товарів, не може справити тиску на рівень ринкової ціни товару.

Саме від конкурентоспроможності залежить можливість фірми вистояти в конкурентній боротьбі.

Поняття конкурентоспроможності підприємства визначається як можливість ефективної діяльності в умовах конкурентного ринку.

Конкурентоспроможність - це є відносне поняття, так як в межах регіонального ринку підприємство може бути конкурентоспроможним, а в межах світового ринку - ні.

Жорстка боротьба за покупця на внутрішньому та зовнішніх ринках стимулює підприємство до досягнення високого рівня конкурентоспроможності. Великий вплив на доступ до ринку й появу нових конкурентів за допомогою податків, квот, ліцензій тощо здійснює держава.

Для визначення рівня конкурентоспроможності застосовуються різні методичні підходи, які дають можливість теоретично обгрунтувати стратегічні напрямки діяльності фірм та шляхи досягнення ними успіхів у конкурентній боротьбі.

За основу вище згадані методичні підходи до визначення конкурентоспроможності мають принцип порівняння з будь-якою базою.

Дані підходи можна згрупувати на такі, що дають можливість одержати конкретну, чисельно визначену оцінку рівня конкурентоспроможності, і такі, де оцінки не мають конкретного визначення.

Слід підкреслити, що на рівні окремих підприємств більш прийнятними є методи, за якими показник визначається чисельно на основі використання даних статистичної, бухгалтерської та податкової звітності.

Водночас вибір споживача визначатиметься також і притаманними людям нахилами, звичками, способом мислення, матеріальними добробутом. Придбання послуг передбачає часті контакти покупця і продавця. Це створює умови для формування у споживачів "прихильності до марки". Зрозуміло, що обов'язковою передумовою для цього є висока якість продукції, культура обслуговування, асортимент, ціна, імідж, популярність та конкурентоспроможність, особливо за наявності повноцінних замінників.

Похожие статьи




Висновки - Конкурентоспроможність продукції підприємства і резерви її підвищення

Предыдущая | Следующая