Основні фактори, що впливають на конкурентоспроможність продукції підприємства - Конкурентоспроможність продукції підприємства і резерви її підвищення

Конкурентна спроможність продукції фірми залежить від трьох основних факторів:

    А) структури стратегічного потенціалу; Б) можливостей розширення ресурсів фірми; В) особливостей (структури) галузі і національної економіки в цілому.

Розглянемо ці фактори. Вплив на конкурентну перевагу продукції фірми структури стратегічного потенціалу фірми. Слід сказати, що не всі складові стратегічного потенціалу рівнозначні за своїм впливом на рівень конкурентної переваги. Ця нерівнозначність, з одного боку, обумовлена неоднаковістю глибини наслідків, які виникають в разі наявності (або відсутності) у фірми тих чи інших можливостей. З другого боку, нерівнозначність впливу елементів стратегічного потенціалу обумовлена розбіжностями в ступені забезпеченості кожного з них відповідними ресурсами.

Звідси витікає, що однією з найважливіших цілей стратегічного управління є раціональний розподіл обмежених ресурсів фірми між елементами стратегічного потенціалу. Науковці Азарян О. М., Данніков О. В., Попова Л. А., Куденко Н. В., Ткач В. вважають, що необхідно визначати, куди вигідніше направляти ресурси, в розвиток яких "КОМПЕТЕНЦІЙ" фірми, щоб забезпечити високий рівень конкурентної переваги [14;15;26]. Складність вирішення цієї проблеми поглиблюється виникаючою неможливістю оцінити достовірно "стратегічну корисність" тих або інших напрямків використання ресурсів.

Вплив на конкурентну перевагу особливостей галузі, до якої відноситься фірма, а також умов, що складаються в національній економіці країни базування фірми. Існує п'ять сил, що визначають конкуренцію:

    А) суперництво серед конкуруючих продавців; Б) конкуренція з боку товарів-замінників; В) загроза появлення нових конкурентів; Г) економічні можливості; Д) торгові здібності покупців.

В умовах же початкового етапу формування ринку, коли ще значна частина підприємств є державною власністю, коли переважає психологія утриманства серед керівників підприємств, які сподіваються на державні субсидії очікують "вказівок згори", коли відсутні навики виживання в умовах жорсткої конкуренції, коли на основі рівня концентрації, що історично склався і спеціалізації виробництва - промисловість та й інші галузі національної економіки монополізовані, до вказаних п'яти сил, які визначають конкуренцію, слід додати шосту - наявність об'єктивної можливості появи в крані, де переважає психологія патерналізму (переконання в тому, що держава зобов'язана забезпечити всіх членів суспільства всім необхідним для життя) та егалітаризму (поняття соціальної справедливості як розподілу порівну між всіма членами суспільства всіх матеріальних та інших благ), достатньо могутнього конкурентного середовища. Чим сильніше в економічному мисленні людей розвинені ці погляди, тим слабкіше дія решти п'яти сил конкуренції.

Таким чином, конкурентна стратегія фірми повинна враховувати вплив розглянутих факторів. Це означає, що для виживання в умовах ринку фірма повинна:

    А) формувати найбільш кращу з точки зору результативності своєї діяльності структуру стратегічного потенціалу; Б) раціоналізувати забезпеченість елементів стратегічного потенціалу необхідними ресурсами; В) адаптуватися до умов національної економіки країни базування.

Конкурентна перевага підприємства - перевага, висока компетентність фірми в якійсь області діяльності або у випуску товару в порівнянні з конкуруючими фірмами. Фактор конкурентної переваги - конкретний компонент зовнішнього або внутрішнього середовища фірми, по якому вона перевершує конкуруючі фірми.

Фактори конкурентної переваги фірми можна розділити на фактори макросередовища (країни), інфраструктури регіону і мікросередовища фірми.

Розглянемо ці фактори докладніше. Від рівня політичних, технічних, соціально-економічних і інших факторів розвитку регіону і країни залежить ефективність функціонування підприємства, тому що воно є компонентом регіону (країни) як глобальної стосовно неї системи. Одні фактори макросередовища, наприклад, податкова система, зовнішньоекономічна політика й інші, впливають на ефективність функціонування підприємства прямо, інші - побічно. Для визначення складу стратегічних факторів конкурентної переваги підприємства призведемо класифікацію факторів макросередовища таблиця 1.1.

Таблиця 1.1 Сфери і фактори макросередовища підприємства

Сфера макросередовища

Фактори (показники) макросередовища

1. Міжнародна

    1.1. Кількість "гарячих точок" у світі, де відбуваються якісь воєнні конфлікти. 1.2. Чисельність воєнних та інших осіб, як задіяні в "гарячих точках" в даний час. 1.3. Кількість міжнародних симпозіумів, конференцій, виставок, кінофестивалів, конкурсів та інших заходів вищої категорії, які проводяться в даний момент в країні і в світі в області освіти, культури, науково-технічного прогресу. 1.4. Тенденції змін тривалості життя населення в цілому в світовому суспільстві. 1.5. Рівень інтеграції.

2. Політична

    2.1. Стабільність демократичних перетворень в країні. 2.2. Ймовірність повернення до колишньої політичної системи. 1.2. Кількість страйків з чисельністю приймаючих участь більше 100 чоловік, які проводяться в країні в даний день. 1.3. Кримінальна обстановка в країні.

Кількість політичних фракцій в законодавчій владі.

3. Економічна

    2.2 Питома вага конкурентноспроможної на зовнішньому ринку промислової продукції фірм країни. 2.3 Питома вага конкурентноспроможної на внутрішньому ринку промислової продукції фірм країни.
    3.3. Тенденції змін зовнішньоекономічних зв'язків. 3.4. Дефіцит бюджету країни (%). 3.5. Середньорічні темпи інфляції. 3.6. Питома вага приватної власності в сукупній власності країни. 3.7. Наявність "стратегії переходу країни на ринкові відносини і їх розвиток", опублікованої у відкритій пресі. 3.8. Наявність федеральних методичних документів, які регламентують процес прийняття і реалізації управлінського рішення (з функціонально-вартісного аналізу, прогнозування, нормування, оптимізації, економічного обгрунтування та інших питань). 3.9. Питома вага сировинних ресурсів в експорті країни. 3.10. Показники податкової системи і зовнішньоекономічної діяльності. 3.11. Структура розподілу доходів населення. 3.12. Рівень розвитку фінансової системи країни.

4. Соціально-демографічна

    4.1. Місце країни в світі за тривалістю життя. 4.2. Місце країни в світі за життєвим рівнем населення. 4.3. Тривалість життя (чоловіків, жінок). 4.4. Смертність дітей у віці до одного року. 4.5. Народжуваність і смертність населення країни. 4.6. Структура населення країни за статтю, віком, зайнятості, за освітою, питомою вагою службовців, пенсіонерів, школярів, студентів, працюючих жінок,

Щільність населення по регіонам тощо.

    4.7. Міграція населення. 4.8. Перспективність міст. 4.9. Структура населення по доходу та ін.

5. Правова

5.1. Наявність федеральних правових актів (указів президента, постанов уряду, держстандартів тощо) по стандартизації, метрології, захисту прав споживачів, антимонопольній політиці, сертифікації товарів і послуг, управлінню якістю і конкурентоспроможністю товарів, охороні природного середовища, підприємництва, цінним паперам, фінансам і т. п.

6. Екологічна

    6.1. Параметри екосистеми країни. 6.2. Кількість міст і питома вага чисельності їх населення, які не відповідають вимогам з екологічності. 6.3. Витрати в бюджеті країни (в %) на підтримання екосистеми країни.

7. Природно-

Кліматична

    7.1. Оцінка основних природних ресурсів країни і її місце в світовому товаристві. 7.2. Добування із надр природних ресурсів (інтенсивність по відношенню до загальних запасів і ступінь добування). 7.3. Характеристика кліматичних факторів країни. 7.4. Дефіцитність окремих видів ресурсів по регіонам країни. 7.5. Ступінь використання вторинних ресурсів.

8. Науково-технічна

8.1. Питома вага винаходів і патентів країни в фонді світового товариства.

    8.2. Питома вага докторів наук, професорів в чисельності працюючих країни. 8.3. Вартість основних виробничих фондів країни, що приходяться на одного вченого (фондоозброєність праці вченого). 8.4. Рівень автоматизації виробництва в машинобудуванні країни. 8.5. Експертна оцінка місячної заробітної плати вченого, конструктора, викладача вузу, в доларах США. 8.6. Показники зносу основних виробничих фондів в галузях народного господарства країни. 8.7. Характеристика системи інформації країни.

9. Культурна

    9.1. Середній рівень освіти населення країни. 9.2. Забезпеченість населення країни об'єктами культури:

Театрами,

Кінотеатрами,

Бібліотеками,

Палацами спорту, комплексами та іншими об'єктами культури.

    9.3. Ставлення людей до оточуючого світу. 9.4. Довгострокові тенденції розвитку в області культурних цінностей.

Для формування факторів конкурентної переваги продукції підприємства необхідно виконати величезну роботу, яка включає: внутрішню і міжнародну сегментацію ринка по даній групі споживачів; визначення і аналіз факторів і рівня конкурентоспроможності продукції підприємства і конкуруючих підприємств; визначення факторів і рівня конкурентної переваги продукції підприємства по конкретним регіонам і країнам на поточний момент; прогнозування факторів конкурентоспроможності продукції підприємства і конкуруючих підприємств по обраним ринкам і строкам; прогнозування стратегічних факторів конкурентної переваги підприємства по тим же ринкам і строкам; попередню оцінку ресурсних можливостей підприємства для реалізації конкурентних переваг підприємства, деякі з яких можуть бути перехідними або стабільними, інші - новими, що потребують значних інвестицій.

Одночасно зовнішнє середовище характеризується: взаємопов'язаністю факторів (рівнем сили, з якою зміна одного фактора впливає на інші фактори); складністю зовнішнього середовища (числом факторів, на які підприємства повинні реагувати); рухомістю середовища (швидкістю, з якою відбуваються зміни в оточенні); невизначеністю середовища (функцією кількості інформації, яку має організація з приводу конкретного фактора, а також функцією впевненості в цій інформації).

По перерахованим факторам і характеристикам макросередовища кожному підприємству самостійно дуже складно сформулювати стратегічні фактори конкурентної переваги. З метою економії часу та коштів за рахунок використання ефекту масштабу доцільним є створення на національному та регіональному рівні центрів з вивчення конкурентних переваг країни (регіону). Фірма самостійно не в змозі займатися розробкою факторів конкурентної переваги в макросередовищі.

Фактори інфраструктури регіону. До галузей інфраструктури регіону відносяться: ринкова інфраструктура; моніторинг оточуючого природного середовища; охорона здоров'я; наука і освіта; культура; торгівля; громадське харчування; транспорт і зв'язок; приміське сільське господарство; будівництво; житлово-комунальне господарство; побутове обслуговування; промисловість.

Рівень розвитку, стабільність і ефективність функціонування підприємств і установ всіх перерахованих галузей інфраструктури регіону, де розташоване підприємство, впливає на стійкість її роботи, перш за все через соціально-психологічні фактори, тобто через ступінь задоволення фізіологічних, соціальних та духовних потреб населення, через морально-психологічний клімат в колективі, здоров'я населення.

Дуже важко кількісно виміряти ступінь взаємного впливу факторів інфраструктури регіону, де розташоване підприємство, так як цей вплив носить складний характер. Логічний ланцюг тут наступний: чим вище рівень розвитку, стабільність та ефективність роботи галузей інфраструктури регіону, тим вище буде морально-психологічний клімат в колективі (нема затримок на транспорті, в магазинах), вище кваліфікаційний рівень працівників (висока якість освіти), краще здоров'я робітників (добре працюють всі галузі регіону). Чим вище ці показники, тим вище віддача підприємства.

Фактори конкурентних переваг регіону доцільно формулювати регіональним Центрам по вивченню конкурентних переваг. Інформація і рекомендації, розроблені цими Центрами, повинні бути відкритими для підприємств. Фінансування робіт повинно здійснюватися з місцевого бюджету, за рахунок податків підприємств. Підприємству, як правило, недоцільно самостійно розробляти заходи по реалізації факторів конкурентної переваги регіону, однак кожне підприємство повинно мати цю інформацію і враховувати її при формуванні стратегії підприємства.

Розглянуті фактори макросередовища і інфраструктури регіону впливають на стійкість і ефективність функціонування підприємства непрямо, ними підприємство не може управляти. Звісно, чим більша питома вага підприємства в обсягу виробництва регіону або країни, тим більше підприємство буде впливати на цю форму зовнішнього середовища і, навпаки, зовнішнє середовище буде більше впливати на підприємство.

Безпосередній прямий вплив на роботу підприємства здійснюють її конкуренти, а також підприємства, організації та установи, які поставляють підприємству ресурси, інформацію, купують у неї продукцію, надають фінансові та інші прямі послуги таблиця 1.2.

Таблиця 1.2 Фактори і показники мікросередовища фірми

Фактори мікросередовища

Показники (операції ) мікросередовища

1. Конкуренти фірми та її постачальників

1.1. Аналіз якості, цін і конкурентоспроможності

Товарів конкурентів.

    1.2. Аналіз організаційно-технічного рівня виробництва основних конкурентів. 1.3. Прогнозування конкурентоспроможності і питомої ваги товарів основних конкурентів. 1.4. Прогнозування ринкової стратегії основних конкурентів.

2. Контактні

Аудиторії

2.1. Аналіз ставлення до фірми і її товару фінансових

Кіл регіону (країни), засобів масової інформації, державних і муніципальних установ, громадської групи підтримки, суспільних організацій тощо.

2.2. Розробка заходів з покращення відносин з контактною аудиторією.

3. Маркетингові посередники

    3.1. Аналіз структури і стратегії торгових посередників і уточнення спільно з ними стратегії маркетингу просування товарів. 3.2. Налагоджування контактів з агентствами з надання маркетингових послуг (рекламні агентства, консалтингові фірми, фірми маркетингових досліджень та ін.). 3.3. Встановлення зв'язків з кредитно-фінансовими установами.

4. Законодавство з податкової системи і зовнішньоеконо-мічної діяльності

    4.1. Формування банку даних з податкової системи і зовнішньоекономічної діяльності. 4.2. Аналіз впливу ставок податків, податкових мит, квот, ліцензій та інших показників на ефективність роботи фірми. 4.3. Підготовка пропозиції по вдосконаленню законодавства з податкової системи і зовнішньоекономічної діяльності.

Заходи з реалізації факторів конкурентної переваги в області мікросередовища підприємства повинен розробляти її персонал.

Таким чином, зробивши висновок можна сказати, що на конкурентоспроможність продукції підприємства впливають фактори макросередовища, регіону, та мікросередовища.

Похожие статьи




Основні фактори, що впливають на конкурентоспроможність продукції підприємства - Конкурентоспроможність продукції підприємства і резерви її підвищення

Предыдущая | Следующая