Вступ - Конкурентоспроможність продукції підприємства і резерви її підвищення

Проблема підвищення конкурентоспроможності продукції постійно перебуває в центрі уваги ділових кіл у більшості країн світу, тому що вона відображає практично всі боки життя суспільства.

Загострення конкурентної боротьби за збут продукції, за завоювання частки на ринку стимулюють країни на пошук нових можливостей для того, щоб створювати більш економічні товари більш високої якості.

В Україні проблема конкурентоспроможності продукції стоїть набагато гостріше, ніж в розвинутих країнах. Велике значення тут приділяється участі держави в вирішенні даної проблеми. Держава здійснює антимонопольно-конкурентну політику та сприяє розвиткові змагальності у сфері господарювання на основі загальнодержавних програм, що затверджуються Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України. Державна політика у сфері економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності та захисту суб'єктів господарювання і споживачів від недобросовісної конкуренції здійснюється уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Держава підтримує конкуренцію як змагання між суб'єктами господарювання, що забезпечує завдяки їх власним досягненням здобуття ними певних економічних переваг, внаслідок чого споживачі та суб'єкти господарювання отримують можливість вибору необхідного товару і при цьому окремі суб'єкти господарювання не визначають умов реалізації товару на ринку.

Органам державної влади і органам місцевого самоврядування, що регулюють відносини у сфері господарювання, забороняється приймати акти або вчиняти дії, що визначають привілейоване становище суб'єктів господарювання тієї чи іншої форми власності, або ставлять у нерівне становище окремі категорії суб'єктів господарювання чи іншим способом порушують правила конкуренції. У разі порушення цієї вимоги органи державної влади, до повноважень яких належить контроль та нагляд за додержанням антимонопольно-конкурентного законодавства, а також суб'єкти господарювання можуть оспорювати такі акти в установленому законом порядку.

Уповноважені органи державної влади і органи місцевого самоврядування повинні здійснювати аналіз стану ринку і рівня конкуренції на ньому і вживати передбачених законом заходів щодо упорядкування конкуренції суб'єктів господарювання.

Центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності є антимонопольний комітет України.

Виникають також проблеми, пов'язані з вивченням сутності та змісту конкурентоспроможності як економічної категорії, дослідженням факторів, що впливають на неї.

Конкуренція - змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.

Конкурентоспроможність продукції - можливість успішного продажу продукції на конкретному ринку в певний час. Здатність продукції бути виділеною споживачами із сукупності інших конкурентних пропозицій; аналогічних товарів, що пропонуються конкурентами завдяки більш високим споживчим властивостям і технікоекономічним параметрам. Продукція - результат діяльності чи процесів, що виготовляється, здійснюється чи надається для задоволення суспільних потреб; продукція може містити послуги, обладнання, перероблювані матеріали, програмне забезпечення чи їхні комбінації.

Поняття конкурентоспроможності підприємства можна визначити як можливість ефективної господарської діяльності в умовах конкурентного ринку.

Вміння підприємства ефективно використовувати свої потенціали підтверджує виробництво та реалізація конкурентоспроможної продукції. Інакше кажучи, показник конкурентоспроможності будь-якого підприємства відображає результати роботи практично всіх його підрозділів та відображає його реакцію на зміни зовнішніх факторів.

В сучасних умовах кожному підприємству необхідно вірно оцінювати існуючу ринкову ситуацію, щоб пропонувати ефективні засоби конкуренції, які б з одного боку, відповідали б ринковій ситуації, що склалася в Україні, а з іншого - особливостям ринків інших країн. Найбільш складним тут є оцінка рівня конкурентоспроможності продукції підприємства та основних його конкурентів, виявлення шляхів досягнення конкурентних переваг та розробка на цій основі заходів щодо підвищення конкурентної позиції на ринку.

Похожие статьи




Вступ - Конкурентоспроможність продукції підприємства і резерви її підвищення

Предыдущая | Следующая