Вступ - Забезпечення якості продукції на промисловому підприємстві на засадах сучасних принципів управління якістю, та їх вплив на конкурентоспроможність на прикладі ПАТ "Київський завод шампанських вин "Столичний""

Успішне функціонування харчового підприємства цілком залежить від конкурентоспроможності, визначальним фактором якої є якість продукції. Аналіз роботи багатьох підприємств показує, що випуск високоякісної продукції дозволяє отримати потрійну вигоду у вигляді більш низьких виробничих витрат, більш високих чистих доходів від реалізації продукції, більшої частки ринку. Високоякісна продукція приносить приблизно на 40% більше прибутку на інвестований капітал, ніж продукція низької якості.

В сучасних умовах харчове підприємство може забезпечити свою конкурентоспроможність, якщо якість його продукції співпадає з очікуваннями споживачів, або перевищує їх. Кожний виріб або послуга є носієм різних властивостей, що відображають його корисність і відповідають певним потребам людини.

Проблема забезпечення якості продукції була актуальною для людства у будь-які періоди розвитку, але особливої актуальності вона набуває на сучасному етапі у світлі фінансової та економічної кризи, яка сколихнула весь світ, не обминаючи і Україну. Забезпечення належного рівня якості продукції сприятиме конкурентноздатності вітчизняних підприємств і є головною умовою їх виживання на внутрішньому і зовнішньому ринку. Вирішення проблеми підвищення рівня якості і конкурентоспроможності продукції вітчизняних підприємств має велике соціально-економічне значення, яке виявляється у наступному:

    ? високоякісна і конкурентноздатна продукція завжди повніше і краще задовольняє суспільно-соціальні потреби в ній, ніж та у якої більша кількість продукції гіршого гатунку. Це означає, що підвищення якості продукції у кінцевому підсумку еквівалентне збільшенню її виробництва з меншими загальними витратами, що підвищує рівень дохідності підприємства від реалізації продукції. А це веде до покращення фінансового стану, стимулювання розвитку, на основі чого і забезпечується належний рівень конкурентоспроможності підприємства; ? підвищення якості продукції є специфічною формою прояву закону економії робочого часу. Загальна сума витрат суспільної праці на виготовлення і використання продукції вищої якості, навіть якщо її виготовлення і пов'язано з додатковими витратами, істотно зменшується. Всіляке зменшення витрат праці означає зростання її продуктивності, що в умовах кризи є життєвою необхідністю; ? високоякісна і конкурентноздатна продукція забезпечує постійну фінансову стабільність підприємства, і можливість отримання максимального прибутку; ? підвищення якості і конкурентоспроможності продукції впливає не тільки на результативність господарювання, але і на формування позитивного іміджу підприємства; ? якість продукції формується під вагомим впливом сучасних досягнень розвитку НТП. Підвищення якості засобів і предметів праці створює сприятливі умови для підвищення якості готової продукції. Тобто на кризовому етапі розвитку саме інноваційна політика і впровадження науково-технічних розробок стають одним з шляхів виходу підприємства з кризи.

Актуальність проблеми забезпечення якості продукції, як необхідної умови підвищення конкурентоспроможності підприємства. Недостатнє висвітлення у науковій літературі питання взаємозалежності якості та конкурентоспроможності продукції підприємства визначили тему моєї курсової.

Метою курсової роботи є дослідження теоретичних і практичних аспектів забезпечення якості продукції на промисловому підприємстві на засадах сучасних принципів управління якістю, та їх вплив на конкурентоспроможність на прикладі ПАТ Київський завод шампанських вин "Столичний".

Похожие статьи




Вступ - Забезпечення якості продукції на промисловому підприємстві на засадах сучасних принципів управління якістю, та їх вплив на конкурентоспроможність на прикладі ПАТ "Київський завод шампанських вин "Столичний""

Предыдущая | Следующая