Проблеми та перспективи інтернет-торгівлі в Украіні, Світовий досвід розвитку інтернет-торгівлі у сучасних умовах - Інтернет-торгівля як елемент сучасної ринкової інфраструктури

Світовий досвід розвитку інтернет-торгівлі у сучасних умовах

Історію розвитку Інтернет-послуг не можна назвати тривалою, адже ця галузь в Україні почала розвиватися не так давно. Особливого значення вона набуває в період нестабільної ситуації у країні, адже дозволяє працювати на віртуальному ринку, що значною мірою знижує витрати підприємств малого бізнесу, дає змогу істотно і швидко розширити коло потенційних клієнтів, сприяє формуванню мережевих підприємств, електронних ринків, віртуальних торговельних мереж, завдяки чому зростає кількість працівників, які працюють дистанційно на цих електронних сегментах економіки. В Україні близько 14% населення користуються послугами Інтернет-торгівлі, тоді як, наприклад, у Німеччині, Великобританії, США частка Інтернет-покупців сягає в середньому 75% [33, c. 173]. За даними керівника проекта Vcene. ua Микити Алферова, український ринок e-commerce зараз знаходиться в активній стадії розвитку. Незважаючи на економічні коливання в країні, за останні 5 років ринок виріс на 50-60%. Сьогодні в Україні зареєстровано близько 10000 електронних магазинів, серед яких 70% продають техніку і електроніку [27].
Розбудова інформаційного суспільства в Україні вимагає прискорення процесів інформатизації всіх сфер виробничо-господарської діяльності, пришвидшення темпів створення національної інформаційної інфраструктури ринку електронних послуг, завдяки чому телекомунікації, апаратно-програмне забезпечення, автоматизовані інформаційні системи, глобальна мережа Іnternet, інформація та знання повинні стати основними засобами виробництва. У нинішній час високих технологій і поширення глобальної мережі Інтернет, важко собі уявити життя без всесвітньої мережі. Тому торгівля через Інтернет набуває все більшого і більшого розвитку.

У своєму дослідженні Верстяк А. В. зазначає, що причинами недостатнього розвитку електронної комерції в Україні є ще існуюча до сьогоднішнього дня недовіра українських підприємств і потенційних покупців до можливостей електронної комерції, відсутність нормативно-правової бази, низька поширеність Інтернет-послуг у малих містах України [6, с. 146]. Крім того, є група товарів (одяг, взуття, прикраси), що мало підходять для електронної торгівлі, споживачі рідко готові купити їх без примірки.

У своїх товарних перевагах українські користувачі не особливо відрізняються від країн Євросоюзу чи Росії. Це, в першу чергу, мобільні телефони і комплектуючі, фотоапарати, електронні носії інформації. Ті інтернет-покупці, які раніше отримали позитивний досвід купівлі недорогого товару через мережу Інтернет, наважуються на замовлення в інтернет-магазині ціннішої продукції, наприклад, ноутбука, плазмового телевізора, дорогої відеокамери. Кількість таких покупців поступово збільшується. Це означає, що вже в найближчому майбутньому великі інтернет-магазини складуть конкуренцію реальним магазинам електроніки і побутової техніки. Як приклад, відомий монстр роздрібної торгівлі в Україні - "Фокстрот" - у світовій павутині не входить навіть у десятку найбільших магазинів. А рейтинг найпопулярніших торгових онлайн-ресурсів очолює супермаркет Rozetka [11, c. 24].

Кожного року дослідники виводять топ магазинов по різним показникам. Раніше в топі були тілько магазини техніки, зараз же не тільки. Туди потрапили цілих 3 магазину жіночо-дитячої тематики. Ось топ-20 інтернет-магазинів Україні у 2016 році з обсягу аудиторії, по версії дослідження компанією FactrumGroup [35]:

1. Rozetka. ua

40%

2. Ctrus. ua

12%

3. Allo. ua

10%

4. comfy. ua

10%

5. Modnacasta. ua

10%

6. Mobilluck. com. ua

8%

7. leboutique. com

7%

8. Foxtrot. com. ua

7%

9. Eldorado. com. ua

6%

10. Makeup. com. ua

4%

Інтернет-магазини в Україні мають певні особливості, які відрізняють їх від зарубіжних аналогів. На відміну від США та Європи, де в список провідних онлайн-магазинів часто входять філіали реально існуючих, в Україні найбільшою популярністю користуються повноцінні віртуальні ресурси електронної комерції [14]. Клієнтами інтернет-магазинів є переважно жителі великих міст. На Київ припадає близько 40% всіх покупців. За ним йдуть, Одеса (7%), Харків і Дніпропетровськ (по 6%), Львів (5%). Аудиторія всіх інших міст та регіонів представлена скромно і не перевищує 30%. Така ситуація пояснюється тим, що представництва онлайн-магазинів поки що існують лише у крупних містах. А доставка по Україні впливає на вартість покупки, що автоматично робить інтернет-шопінг менш привабливим [4, 30].

У найближчому майбутньому експерти прогнозують процес структуризації ринку - в категоріях побутової техніки і електроніки з'являться декілька мега-проектів, великих інтернет-супермаркетів, які забезпечать пропозицією масового покупця. В той же час, свого клієнта не втратять і невеликі інтернет-магазини, які спеціалізуються на продажі дефіцитних унікальних товарів, які важко знайти на прилавках стандартних торговельних майданчиків.

Основними завданнями щодо розвитку національної складової мережі Інтернет і забезпечення широкого доступу до неї в Україні є: створення в найкоротші терміни належних економічних, правових, технічних та інших умов для забезпечення широкого доступу громадян в мережі Інтернет, забезпечення конституційних прав людини і громадяни на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформації, свободу думки і слова, вільне вираження своїх поглядів і переконань, забезпечення державної підтримки розвитку інфраструктури надання інформаційних послуг через мережу Інтернет, створення умов для розвитку підприємницької діяльності і конкуренції у сфері використання каналів електронного зв'язку, створення можливостей для задоволення на пільгових умовах потреб у послугах навчальних закладів, наукових установ і організацій, суспільних організацій, установ охорони здоров'я, удосконалення правового регулювання діяльності суб'єктів електронної економічної діяльності, виробництва, використання, поширення та зберігання електронних інформаційних продуктів.

Похожие статьи




Проблеми та перспективи інтернет-торгівлі в Украіні, Світовий досвід розвитку інтернет-торгівлі у сучасних умовах - Інтернет-торгівля як елемент сучасної ринкової інфраструктури

Предыдущая | Следующая