Проблеми існування інтернет-магазинів в Україні, шляхи їх вирішення - Інтернет-торгівля як елемент сучасної ринкової інфраструктури

Повноправному входженню електронної комерції України в світову систему певним чином перешкоджають деякі проблеми. Розглянемо іх та знайдемо можливі шляхи їх вирішення [17, c. 4].

А. Проблема Недостатнього Економічного Потенціалу. За роки української незалежності економіка ще не встигла достатньо зміцнитися. Вона в значній мірі залежить від інших країн. Консервативна структура економіки, низький рівень упровадження інновацій, недостатній рівень іноземних та внутрішніх інвестицій, низький рівень та якість індивідуальних послуг, що надаються населенню, - все це не створює придатного грунту для розвитку електронної торгівлі та інтернет-технологій у цілому.

Як відомо, для успішного розвитку електронної комерції товарами й послугами необхідні три умови:

    1) По-перше, наявність потенційної купівельної аудиторії - критичної маси користувачів Інтернету (починаючи від 10-12% кількості населення країни); 2) По-друге, наявність у населення електронних грошей - грошових засобів на банківських рахунках (картки, що керуються за допомогою найбільш популярних світових платіжних систем); 3) По-третє, дешеві системи доставки товарів покупцям.

Так, в Україні користувачі Інтернету становлять не більше декількох відсотків від кількості населення. В обороті безготівкових грошей участь населення незначна. Кількість власників кредитних карток ще менша кількості активних користувачів

Інтернету. Системи ж доставки матеріальних цінностей або дуже дорогі, або ненадійні (як національні) [28].

Шляхи Вирішення Проблеми. До вирішення цієї проблеми необхідно підходити комплексно. Немає сенсу активно вкладати кошти в розвиток цього сектора, поки не буде оздоровлена та зміцнена економіка України в цілому. Уряду необхідно вживати комплекс заходів для досягнення макроекономічної стабілізації:

    1) оптимізація відносин у податково-бюджетній сфері та реалізація переходу від фіскальної до стимулюючої функції податкової системи, недопущення посилення податкового тиску на суб'єктів ринку. Необхідно розробити систему податкових пільг у галузі розвитку інтернет-технологій та стимулювання інтернет-комерції; 2) активізація інвестиційної діяльності, сприяння зростанню припливу прямих іноземних інвестицій у сектор електронної комерції; активізація взаємодій органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і суб'єктів господарської діяльності з метою поліпшення інвестиційного клімату в Україні; 3) створення сприятливих умов на шляху розвитку малого та середнього бізнесу, спрощення процедури отримання документів дозвільного характеру; застосування пільгових ставок на оренду державного та комунального майна для суб'єктів малого підприємництва незалежно від виду його господарської діяльності.

Б. Недовіра Користувача До Інтернет-ресурсів. Одна з проблем ведення електронного бізнесу - захист інформації. Користувач повинен стежити за тим, щоб on-line-платежі в мережі Інтернету, так само, як і введення інформації про утримувача картки, проходили за захищеним протоколом зв'язку. Не менш важливу роль відіграють ризики, які виникають з переходом до інтернет-шопінгу: ризик крадіжки даних кредитової картки при здійсненні з її допомогою електронної покупки, ризик шахрайства продавця через недостатню захищеність інтернет-покупців.

Шляхи вирішення проблеми:

    1) внесення змін до Закону України "Про захист прав споживачів" щодо загальних вимог до порядку купівлі-продажу товарів та послуг через Інтернет; 2) забезпечення належного рівня захисту прав споживачів, тобто інтернет-покупців, шляхом розроблення плану дій щодо державного ринкового нагляду і захисту прав споживачів на засадах кращого міжнародного досвіду.

В. Недостатній Рівень Державних Гарантій Та Правових Норм.

Закон про комерцію до цих пір не прийнято. Це не сприяє становленню та розвитку електронної комерції в Україні. Відсутність законодавчо врегульованих механізмів реалізації державної політики у сфері внутрішньої торгівлі, зокрема відсутність порядку організації і правил здійснення нових форм торгівлі (інтернет-магазини, телемагазини, мережевий маркетинг тощо) та взаємодії між різними гілками влади (обласними, районними, міськими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування) стримує розвиток галузі внутрішньої торгівлі. Питання правового регулювання електронного обігу грошей - чи не найзлободенніші для українських інтернет-комерсантів.

Шляхи Вирішення Проблеми. Українське законодавство зробило великі кроки у напрямі врегулювання відносин у сфері електронного документообігу. Першим кроком було прийняття у травні 2001 року Закону "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", яким визначено загальні засади функціонування платіжних систем у нашій країні, поняття та загальний порядок проведення переказу грошей в межах України, а також встановлено відповідальність суб'єктів переказу.

Наступною значною подією було прийняття законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", та "Про електронний цифровий підпис".

Г. Технологічна Відсталість Доставки Товарів Та Рівня Надання Послуг.

Швидкість роботи українських сайтів та зручність використання у багатьох випадках залишають бажати кращого. Причиною цього негативного фактора є застарілість та низька якість устаткування, яке використовує компанія в своїй роботі. Також досить важливим фактором є недосконалість програмного забезпечення.

Шляхи Вирішення Проблеми. Розвиток сфери інтернет-торгівлі потребує запровадження останніх технічних розробок, проте це вимагає значних витрат власників інтернет-магазинів та інтернет-аукціонів. Необхідно створити програму підтримки технологічного оснащення суб'єктів ринку інтернет-торгівлі, яка буде включати заходи з надання довгострокових пільгових кредитів під технологічне переоснащення. Таким чином, інтернет - магазини отримають можливість покращити власний бізнес, а в цілому для галузі це допоможе підвищенню конкурентоспроможності цього сектора на світовій арені.

Д. Низький Рівень Розвитку Інфраструктури Доставки Товарів По Україні.

Транспортна інфраструктура України потребує значних капіталовкладень для її переоснащення та розширення. Стан автомобільних і залізничних шляхів здебільшого випадків перебувають в аварійному стані, що аж ніяк не стимулює розвиток економіки України. Розвиток бізнесу потребує постійного розширення географії сервісу, проте низький рівень модернізації транспортної інфраструктури України значно ускладнює можливість доставки товарів до від даленої місцевості. Шляхи Вирішення Проблеми:

    1) необхідний подальший розвиток інфраструктури за рахунок збільшення мережі автомобільних доріг, залізничних шляхів, повітряних сполучень, у першу чергу за напрямками міжнародних транспортних коридорів, підвищення якості та безпеки національної транспортної мережі. Інтернет-магазинам це допоможе покращити і підвищити якість та швидкість доставки товарів і послуг. 2) необхідно вдосконалити тарифну політику у сферах надання загальнодоступних телекомунікаційних послуг, універсальних послуг поштового зв'язку, створити державну кур'єрську службу. Вартість послуг доставки по Україні повинна відповідати рівню її собівартості (нульової рентабельності).

Отже, підсумовуючи можна сказати, що розвиток електронного бізнесу в Україні значною мірою буде залежати від політики держави у цій сфері діяльності, а саме: в першу чергу, від залучення інвестицій у цей сектор, підвищення рівня транспортної інфраструктури, інвестування технічного переснащення та встановлення нормативно-правової бази [1, c. 25].

Найвідомішими Інтернет-магазинами, які користуються попитом, можна назвати "Мобитрейд", Tornadо, Rozetka (здійснюють продаж мобільних телефонів, комп'ютерної техніки), служби АП-hotels, Hotels. ua (онлайнове бронювання готелів і апартаментів), "Комод" (магазин подарунків), "Квітка" (служба доставки квітів), компанії "Експрес", "Миротел", "NetAssіst" (телекомунікаційний бізнес), SaGo, Bookshop (поширення книг, касет і DVD), "Контакт" (салон торгових меблів), "Секунда'' (продаж годинників), Asta (Інтернет-вітрина салону жіночого класичного одягу) [3].

Електронна комерція сприяє тісним торговельно-економічним зв'язкам усіх країн світу. Щоб не бути "індустріальним додатком" світової економіки, слід розвивати новітні ІКТ та їх застосування в різноманітних сферах господарської діяльності. Питання розвитку електронної комерції має зайняти провідне місце у системі основних пріоритетів держави. Розвиток і впровадження електронної комерції потрібно розглядати як засіб забезпечення конкурентоспроможності національної економіки [2, c. 135].

Похожие статьи




Проблеми існування інтернет-магазинів в Україні, шляхи їх вирішення - Інтернет-торгівля як елемент сучасної ринкової інфраструктури

Предыдущая | Следующая