Форми і види інтернет-торгівлі - Інтернет-торгівля як елемент сучасної ринкової інфраструктури

Всесвітньо відомий учений маркетолог Філіп Котлер виділяє чотири основні домени (форми) електронного бізнесу:

    1) міжфірмовий, або "бізнес для бізнесу" (В2В, businesstobusiness), - міжкорпоративні бізнес процеси в Інтернеті; 2) споживчий, або "бізнес для споживача" (В2С, business to consumer), - електрона роздрібна торгівля, яка орієнтована на кінцевого споживача. 3) аукціонний, або "споживач споживач" (С2С, consumer to consumer), - реалізація в Інтернеті торгових систем на принципах аукціону (учасниками можуть бути як домогосподарства, так і фірми); 4) "споживачі для бізнесу" (С2В) - електронна бізнес форма взаємодії споживачів з торговими організаціями, за допомогою якої компанії і підприємства вивчають потреби та поведінку споживачів [20, с. 68-72].

Електронна торгівля - це торгові операції, які здійснюються безпосередньо між підприємствами або між підприємством і споживачем за допомогою інформаційних і телекомунікаційних технологій, спрямовані на досягнення економічних і фінансових цілей суб'єктів. Місцем для діяльності електронної торгівлі може бути будь яка комп'ютерна мережа (Інтернет, Інтранет) [34, c. 350].

Електронна торгівля включає купівлю продаж товарів та послуг, надання інформації, інформаційне обслуговування споживачів до і після факту продажу, електронне бізнес співробітництво, забезпечує підвищення продуктивності всередині бізнес організацій тощо. У країнах Західної Європи вона використовується паралельно з фізичними бізнес процесами, а деякі компанії повністю переводять деякі бізнес функції на електронну основу, чим автоматизують важливі процеси і мінімізують людське втручання в них, що, у свою чергу, значно покращуєякість інформації.

Заміна традиційного механізму торгівлі між підприємством і споживачем є одним з важливих завдань сучасної електронної торгівлі. При цьому передбачається, що споживач попередньо уже вибрав товар, а за допомогою комп'ютерної мережі здійснюється лише операція продажу. Але у майбутньому, з розвитком віртуального ринку, принципи електронної торгівлі проникнуть і в інші сфери торгових відносин між продавцем і споживачем. Вони будуть використовуватись для дослідження потреб та змін уподобань постійних клієнтів, а також для створення та просування нових торгових марок [8, с. 24].

Еволюція форм електронної торгівлі проходила природнім шляхом. Продуктивними силами, які стимулювали їх розвиток, були сучасні досягнення у впровадженні нових інформаційних і комунікаційних технологій, розвиток програмного забезпечення, необхідність у швидкості обміну інформацією та у проведенні бізнес операцій. Спочатку торгові компанії створювали свої web-сайти, які наповнювали рекламними текстами, характеристиками продукції та їх фотографіями. У такий спосіб відбувалося впровадження замовлення та продаж товару за каталогами у середовищі Інтернет. Розміщення електронних каталогів у

Мережі замість публікації на папері і розсилання поштою спрощує їх відновлення, скорочує витрати і час доставки споживачам. З часом форми торгівлі у мережі змінювалися, але електронні каталоги стали основним інструментом розміщення

Інформації і у міжкорпоративній торгівлі. З удосконаленням технічних і програмних можливостей глобальної комп'ютерної мережі Інтернет виникають нові форми електронної торгівлі - інтернет магазин, електронні моли тощо. Доцільно зупинитися на характеристиці зазначених форм торгівлі.

Інтернет магазин - це програмний комплекс, який дозволяє реалізовувати товари чи послуги через електронну мережу Інтернет та автоматизувати управління економічною діяльністю.

Вони можуть бути різні за рівнем складності: простий магазин (він включає у себе прайс лист, іноді з фотографією товару, пошукову систему та картку замовлень); магазин із системою внутрішнього адміністрування та віртуальним кошиком споживача для оформлення замовлень. Основними відмінностями інтернет магазину від традиційного є активна взаємодія між продавцем і споживачем, велика кількість інформації й асортименту продукції та персоналізований підхід до кожного відвідувача. Найбільшим недоліком електронних магазинів слід визначити є те, що не можна торкнутися товарів та оцінити його візуально. Проте, цей недолік з успіхом компенсується великою кількістю інформації, яку не зможе надати за браком часу або компетентності менеджер консультант у традиційному магазині.

Основними функціями електронного магазину є:

    1) Надання якомога повнішої інформації про представлені товари і послуги; 2) прийом та обробка замовлень; 3) персоналізація відвідувачів; проведення платежів (за умови підключення до платіжної системи); 4) збір і аналіз статистичної інформації.

До найвідоміших світових інтернет магазинів належать Amazon (www. amazon. com) і BestBuy (www. bestbuy. com), українських - Azbooka (www. azbooka. com. ua), Bambook (www. bambook. com. ua) та ін.,російських - Megashop (www. megashop. ru), Dostavka (www. dostavka. ru) та ін [5, с. 110].

За останні роки інтернет-торгівля стала чинником глобального значення. Спостерігається стрімке її зростання в світі. В мережі Інтернет функціонує багато електронних магазинів і торгових майданчиків. Найбільш популярні магазини торгують книгами, одягом, програмними продуктами, комп'ютерною технікою і т. п. Створюються галузеві торгові майданчики (метал, цінні папери).

Разом з традиційними секторами торгівлі "бізнес-бізнес" і "бізнес-споживач" в даний час на ринку послуг інтернет-торгівлі можна виділити сегменти pc-commerce, m-commerce, t-commerce. Основні форми інтернет-торгівлі реалізуються з використанням персональних комп'ютерів і мережі Інтернет: Інтернет-магазини, електронні торгові майданчики, електронні аукціони і Інтернет-біржі [22, c. 73].

Уже давно набули поширення системи інтерактивного кабельного і супутникового телебачення (t-commerce), за допомогою яких користувачі не тільки можуть дивитися відеофільми, але і замовляти різні товари і послуги. Ці системи, за оцінкою більшості фахівців, надійніші, оскільки на відміну від інтернет-магазинів реалізуються в замкнутих мережах без прямого доступу покупців до глобальних інформаційних мереж [25, c. 120].

Основним моментом електронної торгівлі є просування товару в мережі Інтернет.

Просування товару, представляє собою цілий комплекс заходів, спрямованих на реалізацію товару (послуги). Воно включає в себе виробництво та використання інформації, рекламні заходи, індивідуальні консультації покупців та ін.

Способи просування товару (послуги) в мережі Інтернет включають в себе:

    1) банерну рекламу; 2) офлайнову рекламу; 3) просування за допомогою реєстрації в пошукових системах і каталогах [7, c. 34-35].

Для функціонування Інтернет-магазину необхідно мати як мінімум такі програмно-апаратні компоненти:

1. Web-вітрина - оформлений web-дизайнерськими засобами прайс-лист торгової компанії з можливістю прийому замовлень. Даний тип системи щонайкраще підходить для підприємств малого та середнього бізнесу. Web-вітрини не мають інтерактивних інтерфейсів управління і не пов'язані безпосередньо з бізнес-додатками компанії. Обмін даними з web-вітриною проводиться менеджерами вручну, за допомогою передачі файлів.

Електронна вітрина належить до простих організаційних форм електронної роздрібної торгівлі в системі В2С. Вона може мати самостійний характер або виступати складовою Інтернет-магазину. Електронна вітрина являє собою спеціалізований Web-сайт, який містить інформацію про перелік товарів, які пропонуються покупцям, та порядок розміщення замовлення на такі товари. Мета Web-вітрини у даному разі полягає у зборі попередніх замовлень для їх виконання у реальному режимі [12, c. 93].

Схематично Web-вітрина зображена на рис. 1.1.

інтернет-вітрина самостійна

Рис. 1.1. Інтернет-вітрина самостійна

Судячи з рис. 1. 1, Інтернет-вітрина є лише інструментом (засобом) для залучення покупців. Вона не може забезпечити повний цикл купівлі-продажу товару. Це завдання виконує Інтернет-магазин [32, c. 55].

Інтернет-магазин - це спеціалізований Web-сайт, який забезпечує повний цикл купівлі-пролажу товарів через Інтернет в інтерактивному режимі з використанням електронного каталогу. Отже, Інтернет-магазин забезпечує виконання таких операцій: ознайомлення, вибір товару, оформлення замовлення, проведення взаєморозрахунків, відстежування виконання замовлення.

Для функціонування Інтернет-магазину необхідно мати як мінімум такі програмно-апаратні компоненти:

Інтернет-вітрину (фронт-офіс) на Web-сервері;

Електронні каталоги;

Електронну платіжну систему;

Інформаційну систему, інтегровану у фронт-офіс, тобто бек-офіс (склад, бухгалтерія, відділ доставки та ін.).

Інтернет-вітрина магазину має активний зміст. Вона може бути статичною на базі звичайних HTML-файлів або динамічною - з відображенням інформації з бази даних.

Інтернет-вітрина містить інформацію про назву, профіль, статус магазину, асортимент товарів, засоби платежів, знижки, порядку доставки товару, гарантії та Електронні каталоги являють собою довідники з пошуку товарів, послуг такими характеристиками: найменування; призначення; ціна; виробники; конкурентоспроможність тощо. Це, по суті, Web-сайт систематизованих товарів з доступною системою навігації.

2. Інтернет-магазин - повнофункціональна система ведення Інтернет-торгівлі з індивідуальними бізнес-схемами взаємодії зі споживачами. Інтернет-магазин містить, крім web-вітрини, всю необхідну бізнес-логіку для управління процесом Інтернет-торгівлі (бек-офіс). Гнучкість налаштувань бек-офісів Інтернет-магазинів і можливість швидкої розробки індивідуального web-дизайну дозволяють використовувати Інтернет-магазин для організації торгівлі широким спектром товарів і послуг компаніям середнього та великого бізнесу.

Блок-схема Інтернет-магазину може бути подана таким чином (рис 1. 2) [32, c. 64].

блок-схема інтернет-магазину

Рис. 1.2. Блок-схема Інтернет-магазину

Залежно від асортименту, рівня електронних технологій, статусу, способу створення Інтернет-магазини можуть бути класифіковані у різних варіантах:

    1) магазини універсальні, спеціалізовані і вузькоспеціалізовані; 2) магазини самостійні, підрозділ традиційного магазину; 3) магазин - власний, корпоративний, орендований [38, c. 15].

Торговельний майданчик (торговельні ряди) являє частину Інтернет-торгівлі, де здійснюють купівлю-продаж одночасно численні покупці і продавці, використовуючи єдині служби, програми, апарати, каталоги та інші ресурси.

Існують три варіанти участі продавця в електронному торговельному ряду:

    1) перший - розміщення прайс-листка продавця в каталозі торговельного майданчика з розбивкою на окремі групи товарів; 2) другий - пов'язаний з участю в торговельному ряді невеликого Інтернет-магазину і його поданням на сайті торговельного майданчика як цілісного об'єкта; 3) третій - передбачає оренду тематичного розділу каталогу, при цьому лише орендар має право представляти товари даної тематики або даного асортименту. 3. Торгова Інтернет-система (ТІС) - складна і потужна система ведення торговельних операцій через Інтернет, в якій повністю інтегровані торгові процеси offline і системи online бізнесу компанії. Досягається це шляхом інтеграції зовнішнього Інтернет-магазину в бізнес-додатки, які є в компанії, з системами складського обліку, торгово-обліковими і бухгалтерськими системами, а для великих корпорацій - з ERP-системами, тобто ТІС є Інтернет-магазин, бек-офіс якого повністю (в режимі реального часу) інтегрований в торговий бізнес-процес компанії. 4. Інтернет-аукціон - порівняно молода, але разом з тим перспективна організаційна форма у сфері електронної роздрібної торгівлі. Суть Інтернет-аукціону полягає в організації процесу роздрібної купівлі-продажу на базі сучасних інформаційних технології! у публічній атмосфері з установленням кінцевої ціни на конкурентних засадах. Аукціонні торги проводяться за допомогою спеціального програмного забезпечення, що встановлюється на свиті організатора аукціону, тобто аукціонної фірми [40, c. 28-29]

Як продавці на аукціонних торгах виступають власники, виробники товарів, постачальники або їх представники. Покупцями можуть бути будь-які фізичні чи юридичні особи.

Об'єктами аукціонних торгів уважаються: об'єкти інтелектуальної власності, художнього та декоративного мистецтва, елітні вироби, колекційні речі, селекційні сорти, антикваріат.

Залежно від технології проведення торгів аукціони можуть бути одночасних пропозицій, закритих пропозицій, очні і заочні, на підвищення стартової ціни (англійський) або на пониження ціни (голландський).

Схематично структура аукціону подана на рис. 1.3.

складові елементи електронного аукціону

Рис. 1.3. Складові елементи електронного аукціону

Переваги електронного аукціону полягають у тому, що ця форма забезпечує динамічність, масштабність, конфіденційність, конкурентність у процесі електронної торгівлі.

Похожие статьи




Форми і види інтернет-торгівлі - Інтернет-торгівля як елемент сучасної ринкової інфраструктури

Предыдущая | Следующая