Розвиток і сфери застосування електронної комерції. Учасники електронного ринку - Електронна комерція. Інтернет в бізнесі

Електронний ринок є сукупністю його учасників, продуктів та процесів їх взаємодії, що характеризуються певними закономірностями в умовах розвинутої структури інформаційних комунікаційних технологій та систем.

До учасників електронного ринку відносяться продавці, покупці та посередники, а також організації, що забезпечують інфраструктуру та правила ринку.

Продуктами називаються товари і послуги, заради яких продавці і покупці виходять на ринок.

Взаємодія учасників ринку з приводу купівлі-продажу продуктів та інших видів ринкової діяльності представлена процесами, що можуть включати розробку нових продуктів, виробництво, дослідження ринку, пошук, замовлення, поставку і споживання продукту, зокрема:

    - комерційні операції: замовлення, одержання товару, його оплата; - обслуговування та підтримка продукту; - маркетинг, продаж, сприяння продажу; - спільна розробка продукту; - розподілене спільне виробництво; - використання послуг; - загальні закупівлі; - бізнес-адміністрування (надання дозволів, ліцензій, концесій, збір податків); - транспорт і постачання; - автоматична торгівля електронними товарами; - бухгалтерський облік; - вирішення комерційних суперечок.

Продавці представлені підприємствами різного масштабу, що розташовані у різних географічних регіонах і знаходяться на різних стадіях впровадження інструментів електронного бізнесу.

Усі підприємства, що працюють на сучасному ринку, можна поділити на 3 групи стосовно електронного бізнесу:

    - Традиційні (brick-and-mortar), які діють на реальному фізичному ринку і не звертаються до електронного бізнесу, якщо до цього їх не змушують певні обставини; - Змішані (click-and-brick), які певну частку своєї діяльності здійснюють через мережу Internet; - Повністю електронні (click-only), які існують лише в мережі Internet.

Покупці на електронному ринку дещо відрізняються від покупців на традиційних фізичних ринках. Оскільки доступ до Internet пов'язаний із придбанням обладнання та наявністю певного рівня освіти, користувачі мережі характеризуються вищим рівнем доходів та освіти, ніж середній покупець на реальному ринку.

За даними досліджень компаній Media Metrix и McKinsey on-line покупці умовно поділяються на такі категорії:

    - "любителі поторгуватися" складають до 8 % користувачів Internet. Вони постійно шукають, де можна купити товари за дешевшими цінами. Близько половини усіх on-line покупців відносяться саме до цієї категорії. - "любителі бути на зв'язку" менш схильні здійснювати покупки в мережі, надаючи перевагу участі у таких заходах як чат або розсилка поздоровлень. Такий тип покупців найчастіше звертає увагу на знайомі у "реальному режимі" торгові марки та об'єднує близько 35 % користувачів. - "обивателі" та "любителі активного відпочинку" користуються мережею Internet з метою одержання інформації. "Обивателі" найчастіше відвідують сайти фінансових оглядів та новин, а "любителі активного відпочинку" надають перевагу спортивним та розважальним сайтам. Ці дві категорії формують значний трафік. Завданням продавців у цьому випадку є перетворення трафiку у покупку. - "прихильники принципу полегшення життя" укладають понад половину усіх on-line угод. їх основний принцип - купувати безпосередньо "з рук в руки" та економити при цьому час. - "любителі прогулянок" (або серфери) складають лише близько 10 % користувачів, проте переглядають у 4 рази більше Web-сторінок, ніж інші користувачі. На їхню частку приходиться близько 35 % сумарного часу, який проходять усі користувачі on-line. їх приваблюють сайти, які постійно удосконалюються та оновлюються.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

    1. Що розуміють під електронною комерцією (ЕК)? 2. Що таке електронний бізнес (ЕБ)? 3. Які основні відмінності електронної торгівлі від традиційної? 4. Які бізнес-операції відносяться до сфери електронної комерції? 5. Які види електронної взаємодії застосовуються у електронній комерції? 6. Які сфери (категорії) електронної комерції існують? 7. Які бiзнес-моделі електронної комерції не належать до сфери В2В? 8. Які функції характерні для сфери (категорії) В2С? 9. Які основні проблеми розвитку електронної комерції в Україні у секторі В2С? 10. Які основні завдання щодо розвитку національної складової мережі Internet на сучасному етапі?

Література: [1, c. 5-13; 2, с. 7-18; 5, с. 4-10]

Похожие статьи




Розвиток і сфери застосування електронної комерції. Учасники електронного ринку - Електронна комерція. Інтернет в бізнесі

Предыдущая | Следующая