Абсурд бездуховного існування людей у романі-попередження "451 градус за Фаренгейтом" - Розкриття пороків сучасної цивілізації у творчості письменників-фантастів П. Буля, братів А. та Б. Стругацьких, Р. Бредбері

А. Мейер про роман Рея Бредбері "451 градус за Фариншейтом": "Персонажі Р. Бредбері - одинаки, які кидаються у безнадійний бій, намагаючись не стільки перемогти, скільки установити свою людську гідність". Любов до людини, ненависть до всього ворожого їй - до того, що заважає людині бути гідною цього гордого імені, - це і є сила творчості Р. Бредбері. Ця нероздільна "любов-ненависть"і допомогла йому створити роман, який приніс автору всесвітню славу.

Професія головного героя Гая Монтера - пожежник, але його зброєю стає не шланг з водою, а вогнемет з керосином. Він не тушить, а розпалює пожежі, в яких горять книги, те, що може спонукати людину до мислення. Дійсно, так вже траплялося: те, що призначене рятувати людей, допомагати їм, робити їх життя щасливіше, раптом обертається проти них, починає давити, погрожувати, та врешті-решт вбивати. Щось подібне відбувається зараз з західною культурою (та що там говорити, і з нашою, звичайно, теж), яка переходить в якусь масову культуру, яка не має нічого спільного із справжнім мистецтвом. Але ж і ті самі пожарники впевнені, що сенс їх професії завжди був в тому, щоб спалювати енциклопедії, романи, підручники, разом з їх власниками та домами.

Зображене суспільство вбиває не тільки книги та людей, воно вбиває насамперед їх душі...

Найстрашніше те, що таких, як Мілдред, істот з людською оболонкою та повністю порожніх всередині, тисячі. Коли залишки її душі прокидаються, Мілдред, навіть чітко не усвідомлюючи, що вона робить, намагається покінчити з собою, а її подруги, такі ж нещасні жертви масової культури, плачуть, почувши декілька строчок з вірша. Але цей порив триває лише мить. Вони вже не живуть, а тільки існують, подібно до зомбі, так, як і банда диких підлітків в автомобілях, які, побачивши людину на дорозі, вирішують збити її для розваги. Це, мабуть, заслуга вчителів, які вчили їх знищувати книги.

Але Бредбері продовжує традицію попередників та показує шлях героя від його запрограмованого існування до першого подиху, пориву жити та дати змогу жити й іншим людям. Слова Х. Рамоса є епіграфом до роману: "Якщо тобі дадуть лінований папір, пиши впоперек". Не тільки героя, але й читача жахливо вражає епізод, де жінка спалює свою бібліотеку разом із собою. Недарма в романі цитуються слова заживо спаленого єретика: "Ми запалимо сьогодні в Англії таку свічку, яку, я вірю, їм ніколи не загасити".

Сімнадцятирічна Клариса штовхає на шлях істини головного героя. Її інтересує не те, яким чином щось робиться, а для чого і чому. Її смерть примушує Гая переосмислити свою позицію серед людей та вибрати боротьбу.

Коли ж Монтер біжить з міста, його зустрічають бродяги поряд з вогнищами. Вони інтелігенти, вчителі та письменники, кожен з яких носить в своїй пам'яті якийсь великий твір або частину твору минулого. Вони вірять у те, що прийде час, коли всі скарби людської думки, врятовані від знищення, знову відродяться завдяки цій живій бібліотеці. Суспільство, яке спалює книги, не має права на існування. Атомна війна стирає з лиця Землі це мертве місто, а вогнемет вбиває руками Монтега брандмейстера Бітті, прибічника існуючих порядків.

Твір наповнений оптимізмом автора, його вірою у перемогу розуму та духовного початку людини, в те, що всі створені нею дива будуть передані від покоління до покоління. Бредбері переконує, що людство може здолати будь-які труднощі, що воно при цьому не тільки виживе, але й може стати щасливим.

Висновки до Розділу III

Рей Бредбері, на відміну від попередніх розглянутих нами письменників, не отримав вищої освіти та є представником того самого західного суспільства, яке піддавалось безжалісній критиці у творчості багатьох авторів. Але він також незадоволений від того, що він бачить навколо. Масове суспільство, на його погляд, душить індивідуальність, та перетворює людей на роботів.

Його основною рисою є емоції та добро. Він пропонує вирішення проблеми занепаду цивілізації через читання книг та відродження духовності людей. В його романі немає прихованого змісту, як у Стругацьких, або чітких раціональних подій Булля. Особливість Бредбері - це емоційний окрас твору та живі, яскраві описи.

Похожие статьи




Абсурд бездуховного існування людей у романі-попередження "451 градус за Фаренгейтом" - Розкриття пороків сучасної цивілізації у творчості письменників-фантастів П. Буля, братів А. та Б. Стругацьких, Р. Бредбері

Предыдущая | Следующая