Фантастичний світогляд радянських письменників Стругацьких, Письменники брати Стругацькі: життя і творчий шлях - Розкриття пороків сучасної цивілізації у творчості письменників-фантастів П. Буля, братів А. та Б. Стругацьких, Р. Бредбері

Мета даного розділу - розкрити подану тему у творчості радянських, найближчих за духом нам письменників та взаємодію між творчістю та життям авторів для того, щоб дослідити проблему деградації суспільства з боку творчості Стругацьких та виокремити притаманні письменникам риси.

Письменники брати Стругацькі: життя і творчий шлях

Більшість творів, які були написані у часи Радянського союзу, важко зрозуміти молодому читачеві насамперед тому, що серед усіх позитивних рис, була одна, але дуже суттєва вада: людина розглядалася, не як індивідуальність, а як частина колективу. Таким чином був неможливий творчий зріст митців, не існувало свободи творчості. Тому для кращого розуміння ідей та думок, якими керувалися автори роману "Пікнік на узбіччі", треба розглянути деякі факти з біографії талановитих письменників, братів Стругацьких.

Аркадій та Борис Стругацькі - видатні російські радянські письменники, кінодраматурги, лідери радянської наукової фантастики протягом трьох останніх десятиліть та найвідоміші радянські письменники-фантасти за кордоном; класики сучасної наукової фантастики, вплив яких на її розвиток важко переоцінити.

Аркадій Натанович Стругацький(1925-1991р. р.) народився у Батумі, у 1925 році разом із сім'єю переїхав до Ленінграду та незабаром після початку Великої Вітчизняної війни був евакуйований з батьком з блокадного міста. Аркадій жив у м. Ташла біля Калова, де був призваний до армії. Навчався у Актюбінському артилерійському училищі та у 1943 р. його було відкомандировано до Московського воєнного інституту іноземних мов, який він закінчив з дипломом перекладача-японіста. Після демобілізації у 1955р. Стругацький працював у редакції реферативного журналу. Друкуватися почав з 1958 року, а з 1960-го професійно почав працювати письменником. Також відомий як перекладач англійської, американської та японської наукової фантастики, а також класичної японської літератури.

Борис Стругацький народився в Ленінграді у 1993р., туди ж повернувся після евакуації. Він закінчив механіко-математичний факультет ЛГУ з дипломом астронома. Працював у Пулковській обсерваторії. З 1960-го року професійно працює письменником. Борис друкувався, в основному, разом із братом. Лауреат Державної премії РСФСР( у 1986 за сценарій до фільму "Листи мертвої людини". Він керує семінаром молодих фантастів при письменницькій організації.

Відомими брати Стругацькі стали після публікації науково-фантастичних оповідань, які відрізнялися насамперед великою увагою психологічної розробки характерів. Вони увійшли до збірки "Шість сірників.

Основною тезою братів Стругацьких є те, що люди майбутнього мало чим відрізняються від наших сучасників(кращих з них), яка знайшла відображення у програмній назві одного з оповідань - "Майже такі ж". Цей твір зіграв позитивну роль на певному етапі розвитку утопії та відрізнявся статичністю та декларативністю. Він відводив "ідеальним людям" роль озвучення авторських ідей - соціальних, економічних або релігіозних.

Починаючи з другої половини 1960-х років, часу остаточно сформованого відриву від хрущовської "відлиги", творчість Стругацьких змінює тональність і досягає глибини та многозначності. В той же час зростає увага ідеологічних інстанцій до кожної нової їх книги. Вони не були формально зв'язані з дисидентським рухом та не піддавалися на неодноразові провокації зі сторони тих же інстанцій, які штовхали письменників до еміграції. Брати все частіше починають переживати труднощі з публікацією творів на Батьківщині, багато їх книг були знівечені цензурою, а "творча полеміка" з авторами почала носити характер політичного розносу.

Письменники дебютували у 50-60 роках. То був час суспільного под'єму, палких надій та ентузіазму. З однієї сторони, рішення XX та XXII з'їздів партії створили в країні нову духовну атмосферу. З іншої - наука теж вийшла на новий рівень: перші космічні польоти, успіхи у використанні атомної енергії, прогрес електроніки та обчислювальної техніки. Все це навіювало відчуття того, що Всесвіт став доступний людині. Здавалося, що до планет і зірок рукою подати та потрібно ще декілька зусиль - і космос буде підкорений.

Похожие статьи




Фантастичний світогляд радянських письменників Стругацьких, Письменники брати Стругацькі: життя і творчий шлях - Розкриття пороків сучасної цивілізації у творчості письменників-фантастів П. Буля, братів А. та Б. Стругацьких, Р. Бредбері

Предыдущая | Следующая