Металургійна промисловість - Фактори формування та розміщення галузей промисловості України

Металургія -- сукупність галузей промисловості, що спеціалізуються на видобутку, збагаченні, переробці руд чорних і кольорових металів, виробництві чавуну, сталі, кольорових металів і сплавів.

Сировиною для чорної металургії є залізні й марганцеві руди. Як паливо використовується кокс -- результат переробки коксівного вугілля. У технологічному процесі задіяні вода й вогнетривкі глини, природний газ, вапняки (флюси) та електроенергія.

Родовища залізної руди сконцентровані в Криворізькому й Керченському басейнах, Кременчуцькому і Білозерському районах; марганцеві руди добувають у Нікопольському басейні.

Головні підприємства чорної металургії зосереджені в трьох районах: Донбасі (Макіївка, Донецьк, Алчевськ, Харцизьк, Краснодон, Єнакієве, Луганськ, Краматорськ та ін.), Придніпров'ї (Дніпропетровськ, Запоріжжя, Кривий Ріг, Нікополь, Дніпродзержинськ), Приазов'ї (Маріуполь).

Чорна металургія в Україні є дуже матеріаломісткою галуззю, оскільки використовує переважно застаріле спрацьоване обладнання.

Продукція кольорової металургії широко використовується в точному машинобудуванні, літакобудуванні, електроніці, робототехніці та інших галузях. В Україні за браком власної сировини кольорова металургія розвинута недостатньо.

Промисловість паливний електроенергетика

структура галузей металургійної промисловості

Рис. 2.2.2.1. Структура галузей металургійної промисловості.

Виробництво кольорових металів переважно енергоємне, тому підприємства цієї галузі розташовують поблизу джерел електроенергії. В Україні є два райони кольорової металургії: Донецький і Придніпровський. Виробництво алюмінію, титану, магнію зосереджене в Запоріжжі і базується на дешевій енергії Дніпрогесу та довізній сировині. До джерел електроенергії тяжіють Костянтинівський цинковий завод і Артемівський завод із переробки кольорових металів.

Поблизу джерел сировини розміщені Калузький хіміко-металургійний (виготовлення металевого магнію) й Іршанський гірничо-збагачувальний комбінати (збагачення руд титану).

На імпортній сировині працює Миколаївський глиноземний завод (глинозем є сировиною длявиготовлення алюмінію).

Підприємства металургії є основним стаціонарним джерелом забруднення атмосфери. Вони викидають в атмосферу оксиди азоту та сірчистий газ, забруднюють грунти свинцем, цинком, хромом, міддю. Значні земельні площі доводиться вилучати під звалища промислових відходів.

Похожие статьи




Металургійна промисловість - Фактори формування та розміщення галузей промисловості України

Предыдущая | Следующая