Паливна промисловість та електроенергетика України - Фактори формування та розміщення галузей промисловості України

Паливна промисловість -- комплекс галузей, що займаються видобутком і переробкою різних видів паливно-енергетичної сировини: вугілля, нафти, природного газу, торфу, горючих сланців.

Провідними галузями паливної промисловості України є: вугільна, нафтова, газова.

Вугільна промисловість є найрозвиненішою галуззю паливної промисловості України. Вона представлена видобутком кам'яного і бурого вугілля. До складу галузі входять підприємства з видобутку вугілля (шахти) і збагачувальні фабрики. Частка вугілля в паливно-енергетичному балансі України складає приблизно 69 %, що є одним із найвищих показників у світі. Вугільна промисловість є базою для розвитку електроенергетики, металургії, коксохімії. Основні поклади кам'яного вугілля зосереджені в Донбасі і Львівсько-Волинському басейні.

галузева структура паливної промисловості

Рис. 2.2.1.1. Галузева структура паливної промисловості

Особливу цінність має кам'яне вугілля Донбасу, з якого виготовляють кокс, необхідний для виплавки чавуну. Глибина залягання вугільних шарів тут сягає 1200 м при середніх глибинах залягання 500--750 м, а потужність шарів, що розроблюються, дуже мала -- від 0,5 до 2 м. Через це собівартість видобутку вугілля в Донбасі є значно вищою за світову.

Нафтова промисловість базується як на власній, так і на довізній сировині. Основні родовища нафти зосереджені в Карпатській і Причорноморсько-Кримській нафтогазоносних провінціях, Дніпровсько-Донецькій нафтогазоносній області. Найбільшими родовищами Передкарпаття (майже 60 % видобутку нафти в Україні) є Бориславське (Львівська обл.), Долинське, Битківське (Івано-Франківська обл.).

У Дніпровсько-Донецькій нафтогазоносній області також є великі родовища: нафтові -- Леляківське (Чернігівська обл.), Глинсько-Розбишівське (Полтавська обл.), нафтогазові -- Гнідинцівське (Чернігівська обл.), Качанівське (Сумська обл.), Яблунівське (Полтавська обл.).

У Причорномор'ї поклади нафти виявлені на Керченському півострові та шельфовій зоні Чорного моря.

Оскільки запасів власної нафти в Україні недостатньо, значна її кількість завозиться з-закордону, переважно з Росії.

На власній та довізній сировині в Україні розвивається нафтопереробна промисловість. Найбільші нафтопереробні підприємства розміщені в Лисичанську, Кременчуку, Дрогобичі, Надвірній, Херсоні, Бердянську.

Природний газ є найефективнішим видом традиційного палива. Великі родовища природного газу розташовані в Дніпровсько-Донецькій нафтогазоносній області: Шебелинське, Західно-хрестищенське, Єфремівське (Харківська обл.). Близько 1/5 частини видобутку природного газу України зосереджено в Передкарпатті: Дашавське (Львівська обл.), Косівське, Надвірнянське (Івано-Франківська обл.) родовища.

Значні родовища природного газу відкриті на півдні країни, насамперед у Криму. Основні родовища -- Глібовське, Джанкойське. Зростає видобуток газу з дна Чорного моря.

По території України пролягають численні газопроводи: Шебелинка--Харків, Шебелинка-- Полтава--Київ, Шебелинка--Дніпропетровськ--Кривий Ріг--Одеса--Кишинів, Шебелинка-- Бєлгород--Москва, Дашава--Київ--Москва.

Торф'яна промисловість розвивається на півночі України, у Поліссі (Чернігівська, Рівненська, Львівська, Житомирська, Волинська обл.). Торф як паливо має другорядне значення. Його використовують як місцеве паливо в сільській місцевості, на скляних, порцеляно-фаянсових, харчових підприємствах. Для поліпшення транспортування з нього виготовляють торфобрикети (Чернігівська, Житомирська, Львівська обл.).

Електроенергетика -- базова галузь промисловості, яка виробляє, передає і трансформує електроенергію. Електроенергію в Україні виробляють теплові, гідравлічні, гідроакумулюючі й атомні станції.

Найбільшу частку електроенергії (49,6 %) виробляють теплові електростанції (ТЕС), що працюють на вугіллі, газі й мазуті. Найпотужніші з них розташовані в Донбасі (Старобешівська, Курахівська, Криворізька-2), у Харківській (Зміївська), Київській (Трипільська) і Вінницькій (Ладиженська) областях. Більшість ТЕС поряд з електроенергією виробляють і тепло для опалення міст. Із роботою ТЕС пов'язане значне забруднення навколишнього середовища.

Друге місце за обсягом виробництва електроенергії належить атомній енергетиці. Атомні електростанції (АЕС) будують у районах із дефіцитом паливних ресурсів. На території України працюють Запорізька, Південноукраїнська, Рівненська, Хмельницька АЕС. Вони виробляють 45,2 % електроенергії країни.

На Дніпрі і Дністрі побудовані великі гідроелектростанції. Найбільшими з них є Дніпрогес, Дніпродзержинська, Дніпропетровська, Канівська, Каховська, Київська, Кременчуцька. На гідроенергетику припадає лише 5,2 % загального виробництва електроенергії.

Електроенергія, вироблена електростанціями, передається до споживачів за допомогою ліній електропередач (ЛЕП). Незважаючи на дефіцит палива в Україні останніми роками виробляється надлишок електроенергії. Це дає змогу експортувати її до Білорусі, Польщі та інших країн.

У зв'язку з підвищенням цін на енергоносії (нафту і природний газ) особливо гостро постає проблема реконструкції підприємств та їх переходу на енергозберігаючі технології. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є використання альтернативних видів палива.

Україна має можливості використання сонячної, вітрової та геотермальної енергії. У Криму побудована одна з перших геліоелектричних станцій (біля с. Мисове), стали до ладу вітроелектричні станції (АР Крим, Донецька обл.).

Похожие статьи




Паливна промисловість та електроенергетика України - Фактори формування та розміщення галузей промисловості України

Предыдущая | Следующая