3.2. Свинарство - Тваринництво України, його регіональні особливості

Свинарство - друга за значенням і кількістю продуктивної худоби галузь тваринництва. Воно розміщене в усіх природно-економічних зонах. Розміщення галузі визначається станом і характером кормової бази.

Свинарство розвивається переважно в районах інтенсивного землеробства, в районах вирощування картоплі, цукрового буряку, фуражного зернового господарства, а також у районах переробки сільськогосподарської продукції, харчової промисловості, де для відгодівлі свиней використовують відходи відповідного виробництва. Поголів'я свиней в усіх категоріях господарств за період 2000-2009 рр. скоротилося майже вдвічі, у тому числі в суспільному секторі - в 3,5 рази. Найбільша концентрація поголів'я свиней у Поліссі і Лісостепу, особливо в Рівненській, Черкаській, Київській, Хмельницькій, Вінницькій областях. У Поліській та Лісостеповій зонах галузь має м'ясо-сальний напрям, у Степу - сальний. На поліссі і в західних районах України структура місцевих кормів дає змогу спеціалізуватись на виробництві беконної і м'ясної свинини. У приміських АПК переважає м'ясний напрям. Основні породи свиней - велика біла, що найбільше поширена в Поліссі, Лісостепу і на півночі Степової зони; українська біла степова - у Степу, а також степова ряба, миргородська, довговуха біла ті ін.

На внутрішньому та зовнішньому ринках найбільшим є попит на беконну свинину, тому цьому типу відгодівлі свиней необхідно надати пріоритетного значення.

Найбільші м'ясокомбінати розташовані в Харкові, Полтаві, Одесі, Києві, Вінниці, Дніпропетровську, містах Донбасу. Потужності м'ясопереробних підприємств використовуються в середньому на 22-23%. Тому в 2009 р. галузь продуктувала лише 394 тис. т м'яса ( в тому числі субпродукти першої категорії) і 155 тис. т ковбасних виробів, що становлять відповідно 14,2 і 17,2% від рівня 2000 р.

Таблиця 3.1Виробництво продукції тваринництва за регіонами у 2009 році [ 3 ]

Мал. 3.1 Доля кожного економічного регіона за виробництвом м'яса всіх видів [ 3 ]

Мал.3.2 Виробництво м'яса всіх видів (у забійній вазі) за економічними районами у 2009 році, тис. т [ 3 ]

На даній діаграмі можно побачити, що найбільша кількість голів виробництва м'яса за 2009 р. спостерігається у Центральному економічному районі. А найменша кількість у Подольському економічному районі.

Похожие статьи




3.2. Свинарство - Тваринництво України, його регіональні особливості

Предыдущая | Следующая