Галузева структура промисловості України, Чинники розміщення галузей - Фактори формування та розміщення галузей промисловості України

Сучасна промисловість складається з безлічі самостійних галузей виробництва, кожна з яких включає велику групу споріднених підприємств і виробничих об'єднань, розташованих в окремих випадках на значній відстані один від одного.

Галузева структура промисловості характеризується складом галузей, їх кількісними співвідношеннями, що виражають певні виробничі взаємозв'язки між ними.

До найважливіших факторів, що визначають зміни в галузевій структурі промисловості відносяться:

    1) науково-технічний прогрес і ступінь впровадження його результатів у виробництві; 2) рівень суспільного поділу праці, розвиток спеціалізації і кооперування виробництва; 3) суспільно-історичні умови, в яких відбувається розвиток промисловості; 4) природні ресурси країни; 5) зростання матеріальних потреб населення.

Промисловість України представлена всіма галузями, що існують (мал. 2.1). Основними показниками розвитку галузі промисловості є частка галузі в загальному обсязі промислового виробництва, темпи розвитку, валовий прибуток, вартість знарядь праці або виробничого потенціалу, кількість працівників у галузі та ін.

За призначенням продукції промислових підприємств найчисленнішу групу становлять галузі, що виробляють засоби виробництва. Це галузі важкої промисловості, або базові галузі. До них належать металургійна промисловість, хімічна, лісова та машинобудування. Іншу групу утворюють галузі, що виробляють предмети споживання. Це насамперед харчова і легка промисловість. Співвідношення обсягів виробництва між двома групами на користь першої групи.

Про це свідчать і такі дані: з усіх промислових підприємств 64 % належать базовим галузям, а 36 % - тим, що виробляють предмети споживання.

За характером виробництва галузі промисловості поділяють на добувні та переробні. Добувні об'єднують ті галузі, які видобувають сировину та паливо. Такими галузями є паливна промисловість, а саме: нафтова, газова, вугільна, а також гірничохімічна. Переробні галузі - це галузі, підприємства яких переробляють сировину і матеріали. Провідне місце серед обробних галузей промисловості належить металургії, харчовій промисловості, машинобудуванню, хімічній та нафтохімічній галузям, лісовій. Більшість з них утворюють міжгалузеві комплекси (пригадайте їхні назви).

У галузевій структурі промисловості України провідне місце традиційно займає важка промисловість (73,7% у 2000 р.). }ї значне переважання над виробництвом товарів народного споживання постійно приводило до проблем із забезпечення населення продукцією легкої і харчової промисловості.

За останні роки в усіх галузях промисловості відбулося значне скорочення виробництва продукції, найбільше - у машинобудуванні хімічній, легкій промисловості. За умови здійснення ринкових перетворень Україна зможе поступово збільшити випуск конкурентоспроможненої продукції; для цього вона має як значні природні ресурси так І висококваліфіковані кадри. Вже зараз багато промислових виробів (метал, літаки ракетоносії, тканини, швейні вироби, продовольчі товари користуються великим попитом на світовому ринку.

Нині галузева структура промисловості України є неефективною, оскільки не задовольняє повною мірою ні потреб економіки, ні потреб населення. Промисловість України продовжує орієнтуватися на природні сировинні ресурси, тому більшість її галузей є занадто енергоємними і матеріаломісткими, тобто споживають значні обсяги енергії і сировини. Така залежність промисловості від енергії і ресурсів потребує здійснення в ній суттєвих змін.

Мал. 2.1. Галузі промисловості

Мал. 2.2. Частка (%) галузей промисловості в загальному обсязі промислового виробництва, 2007р.

Чинники розміщення галузей

На розміщення підприємств окремих галузей впливають різні чинники, зокрема:

    А) природні (рельєф, водні ресурси); Б) техніко-економічні (енергетичний, сировинний, транспортний, споживчий, економіко-географічне положення); В) демосоціальні (трудові ресурси, споживчий, соціальна інфраструктура).

Ці фактори тісно пов'язані між собою і своєрідно впливають на розміщення підприємств різних галузей, залежно від технологічних особливостей виробництва.

Основним чинником розміщення промислових підприємств донедавна був економічний, тобто прагнення максимальних обсягів виробництва при мінімумі затрат. Тепер провідними стають чинники соціально-економічні (робочі місця, задоволення попиту на товари народного споживання) та соціально-екологічні (збереження чистого довкілля).

На території України промисловість розміщена нерівномірно. Основними елементами її територіальної структури є промислові пункти, центри, вузли, агломерації і райони.

Похожие статьи




Галузева структура промисловості України, Чинники розміщення галузей - Фактори формування та розміщення галузей промисловості України

Предыдущая | Следующая