Ефективність відтворення основних фондів, Показники ефективності відтворення основних фондів - Відтворення основного капіталу та сучасні проблеми інвестування

Показники ефективності відтворення основних фондів

Зростання обсягів виробництва і його ефективність перш за все залежать від технічного рівня і повноти використання засобів праці, тобто діючих основних фондів і виробничих потужностей підприємств. Ці процеси сприяють збільшенню обсягу виробництва продукції без додаткових інвестиційних ресурсів, вони також є фактором зниження собівартості продукції за рахунок скорочення питомої амортизації та витрат на обслуговування виробництва, його управління, підвищення фондовіддачі, прибутковості.

Додаткові прибутки можуть спрямовуватися на поліпшення умов праці працівників, їх соціального забезпечення, оплати праці за підвищені якісні показники у вигляді премій тощо.

Система показників, які можуть всебічно характеризувати ефективність відтворення основних фондів, охоплює два їх блоки: показники ефективності відтворення окремих видів і всієї сукупності засобів праці, та показники рівня використання в цілому і окремих видів основних фондів.

Необхідність виокремлення у самостійну групу показників відтворення засобів праці, які характеризують процес їх руху, технологічний стан та структуру, зумовлена тим, що відтворювальні процеси істотно і безпосередньо впливають на ступінь ефективності використання застосовуваних у виробництві машин, устаткування та інших знарядь праці [34, с. 147 - 149].

Коефіцієнт зносу характеризує частку вартості основних фондів, що її списано на витрати виробництва в попередніх періодах, і визначається за формулою:

,(2.2)

Де - сума зносу основних фондів, гр. од.;

- балансова (первісна) вартість основних фондів, гр. од.

Коефіцієнт оновлення основних фондів характеризує інтенсивність уведення в дію нових основних фондів. Він показує частку введених основних фондів за визначений період у загальній вартості основних фондів на кінець звітного періоду.

Коефіцієнт оновлення основних фондів визначається наступним чином:

,(2.3)

Де - вартість введених основних фондів за звітний період, гр. од.;

- балансова вартість основних фондів на кінець звітного періоду, гр. од.

Коефіцієнт вибуття основних фондів показує інтенсивність вибуття основних фондів, тобто ступінь вибуття тих основних фондів, які або морально застаріли, або зношені й непридатні для подальшого використання. Він розраховується за формулою:

,(2.4)

Де - вартість виведених за звітний період основних фондів, гр. од.;

- балансова вартість основних фондів на початок періоду, гр. од.

Позитивною в діяльності підприємства є ситуація, коли вартість введених у дію основних фондів перевищує вартість вибулих [49, с. 259 - 261].

Коефіцієнт вибуття основних фондів можна порівнювати з відносно новим коефіцієнтом амортизації, як розраховується за формулою:

,(2.5)

Де А - амортизаційні відрахування за звітний період, гр. од.

Ступінь напруженості відтворення основних фондів на підприємстві визначається різницею між коефіцієнтами амортизації та вибуття основних фондів:

(2.6)

Практичне застосування цього показника дозволило виявити цікаву закономірність: чим більший знос основних засобів, тим більше амортизаційних коштів вимушене спрямовувати підприємство на фінансове відтворення фактичного зносу основних засобів у формі їх фізичного вибуття [5].

Доцільно на практиці застосовувати новий фінансовий показник - коефіцієнт потенційного відтворення основних фондів, який розраховується за формулою:

,(2.7)

Де ДФІ - довгострокові фінансові інвестиції за період, гр. од.

Даний показник дозволяє визначити ймовірність настання фінансових проблем з відтворенням основних засобів після їх остаточного зносу [3].

Показники, що характеризують рівень ефективності використання основних фондів, об'єднуються в окремі групи за ознаками узагальнення і охоплення елементів засобів праці.

Узагальнюючі показники ефективності використання основних фондів залежать від багатьох техніко-організаційних та економічних факторів і виражають кінцевий результат використання основних фондів. Показник фондовіддачі (випуск продукції на одну грошову одиницю основних фондів) розраховується за формулою:

,(2.8)

Де Р - річний випуск товарної (валової, реалізованої, чистої) продукції, гр. од.;

Фсер - середньорічна вартість основних фондів, гр. од.

Величина, зворотна показнику фондовіддачі, називається фондомісткістю і характеризує величину основних виробничих фондів (за вартістю), яка припадає на кожну грошову одиницю продукції, що випускається [21, с. 88 - 90]:

(2.9)

Фондоозброєність показує величину основних фондів у розрахунку на одного найманого працівника:

,(2.10)

Де п - середньоспискова чисельність працюючих.

Розрізняють дві форми оновлення основних фондів - екстенсивну та інтенсивну. Екстенсивне оновлення характеризує темпи збільшення обсягу (терміну) експлуатації основних фондів. Інтенсивне оновлення передбачає заміну діючих основних фондів новими, більш ефективними. Проте процес виведення з експлуатації спрацьованих основних фондів не можна ототожнювати з інтенсивним оновленням діючих засобів праці.

Похожие статьи




Ефективність відтворення основних фондів, Показники ефективності відтворення основних фондів - Відтворення основного капіталу та сучасні проблеми інвестування

Предыдущая | Следующая