Основні напрямки поліпшення використання основних фондів - Аналіз використання основних фондів на запорізькому АТ "МОТОР СІЧ"

Важко переоцінити значення ефективного використання ОФ. Вирішення цього завдання означає збільшення виробництва необхідної суспільству продукції, підвищення віддачі створеного виробничого потенціалу і більш повне задоволення потреб населення, поліпшення балансу обладнання в країні, зниження собівартості продукції, зростання рентабельності виробництва, нагромаджень підприємства.

Більш повне використання ОФ призводить також до зменшення потреб у введенні нових виробничих потужностей при зміні обсягу виробництва, а, отже, до кращого використання прибутку підприємства (збільшення частки відрахувань від прибутку до фонду споживання, напрямку більшої частини фонду накопичення на механізацію та автоматизацію технологічних процесів і т. п.).

Ефективне використання ОФ означає також прискорення їхньої оборотності, що в значній мірі сприяє вирішенню проблеми скорочення ОФ.

Нарешті, ефективне використання ОФ тісно пов'язане з іншого ключовим завданням сучасного періоду економічної реформи - підвищення якості продукції, що випускається, бо в умовах ринкової конкуренції швидше реалізується і користується великим попитом високоякісна продукція.

У даній роботі було розглянуто підприємство "Мотор Січ". Виявлено ряд проблем використання ОФ, такі як велика частка пасивної частини ОФ, зменшення фондовіддачі та інші.

Успішне функціонування ОФ залежить від того, наскільки повно реалізуються екстенсивні та інтенсивні фактори поліпшення їх використання.

Ефективність використання основних засобів пов'язана з управлінськими рішеннями щодо постійного оновлення основних засобів (у 2011 р. коефіцієнт оновлення - 19%, низький рівень), підвищення продуктивності (що можливо за рахунок покращення матеріальної зацікавленості персоналу). Таким чином, розвиток потенціалу АТ "Мотор Січ" залежить від інноваційного оновлення основних засобів. Даний "сценарій" можливий, наприклад, за умови створення інноваційного фонду накопичення амортизаційних відрахувань на рівні підприємства, облік якого потрібно вести на окремому рахунку додаткового капіталу.

Важливий шлях підвищення ефективності використання ОФ - зменшення кількості зайвого устаткування та швидке залучення у виробництво невстановленого устаткування. Омертвляння великої кількості засобів праці знижує можливості приросту виробництва, веде до прямих втрат уречевленої праці внаслідок їх фізичного та морального зносу, бо після тривалого зберігання обладнання часто приходить в непридатність.

Інтенсивне поліпшення використання ОФ передбачає підвищення ступеня завантаження устаткування за одиницю часу. Це може бути досягнуто при модернізації діючих машин і механізмів, встановлення оптимального режиму їх роботи. Робота при оптимальному режимі технологічного процесу забезпечує збільшення випуску продукції без зміни складу ОФ, без зростання чисельності працюючих і при зниженні витрат матеріальних ресурсів на одиницю продукції.

Інтенсивність використання ОФ підвищується також шляхом технічного вдосконалення знарядь праці і вдосконалення технології виробництва, ліквідації "вузьких" місць у виробничому процесі, скорочення термінів досягнення проектної продуктивності техніки, удосконалення наукової організації праці, виробництва і управління, використання швидкісних методів роботи, підвищення кваліфікації та професійного майстерності працюючих.

Розвиток техніки і пов'язана з цим інтенсифікація процесів не обмежені. Тому не обмежені і можливості інтенсивного підвищення використання ОФ.

Отже, ефективне використання нематеріальних активів АТ "Мотор Січ" зумовить впровадження прогресивних технологій з метою економії матеріалів; зниження трудомісткості авіабудівної продукції, а також реконструкція ТЕК-3; впровадження енергозберігаючих технологій та альтернативних джерел енергії.

Істотним напрямком підвищення ефективності використання ОФ є вдосконалення їх структури. Оскільки збільшення випуску продукції досягається тільки у провідних цінах, то важливо підвищувати їх частку в загальній вартості ОФ. Збільшення ОФ допоміжного виробництва веде до зростання фондомісткості продукції, так як безпосереднього збільшення випуску продукції при цьому не відбувається. Але без пропорційного розвитку допоміжного виробництва основні цехи не можуть функціонувати з повною віддачею. Тому пошук оптимальної виробничої структури ОФ на підприємстві - важливий напрям поліпшення їх використання.

У сучасних умовах на підвищення ефективності використання ОФ все більший вплив мають такі фактори, як оперативне управління використанням, обслуговуванням та ремонтом обладнання, оптимізація прийняття рішень, наукове прогнозування в галузі використання і відтворення засобів праці і т. д.

У процесі управління діяльністю підприємства незмінно виникає необхідність об'єднання зусиль функціонерів різних служб управління, пов'язаних і використанням і відтворенням засобів праці на підприємстві, здійснення періодичного комплексного регулювання і контролю використання коштів праці всіма підрозділами та службами.

Тому постає питання про вивчення можливості створення такої організації управління в даній сфері, яка б, виходячи з фінансових можливостей, а також складу і кількості керуючих ланок, забезпечувала можливість комплексної постійної координації процесів функціонування засобів праці на підприємстві.

Іншими словами, важливою умовою подальшого підвищення ефективності використання ОФ є впровадження комплексної системи управління використанням і відтворенням ОВФ (СУОВФ).

СУОВФ повинна характеризуватися чіткими цілями і завданнями, пов'язаними з умілим використанням переваг таких методів як модернізація діючого обладнання, придбання універсального комплектно-механізованого і автоматизованого обладнання, використання планово-попереджувального ремонту і т. д.

Мова йде про комплексний підхід до управління відтворенням і використанням ОВФ на підприємстві, науково обгрунтованому виявленні всіх техніко-економічних можливостей використання діючих виробничих факторів і визначення черговості, доцільності та ефективності їх розширення, технічного переозброєння, реконструкції або повної заміни.

Забезпечуючи управління відтворенням і використанням ОФ, СУОВФ дала б можливість досягти більш повного вживання різних форм стандартизації і уніфікації, застосування більш економічних конструкцій, а також прийняття доцільних рішень про заміну обладнання.

СУОВФ могла б контролювати темпи розвитку виробництва, рівень основних показників, облік витрат на ремонт і утримання основних фондів, координувала б процеси оновлення і відтворення ОФ. Доцільно в умовах дії СУОВФ розробити норми і нормативи потреби в устаткуванні, його комплектності. Система повинна забезпечувати планомірне оновлення ОФ при першочерговому забезпечення реконструкції ділянок.

Впровадження СУОВФ при дотриманні всіх цих вимог могло б підвищити ефективність використання фондів на 20-25%, забезпечити високі темпи фондовіддачі.

З метою забезпечення організації управління ОФ система могла б керуватися прогнозами розвитку підприємства, наукової організації праці, введення основних засобів.

Планування руху ОВФ при даній системі здійснюється на основі розрахунків виробничих потужностей, балансу виробничого обладнання, розрахунку потреби в додатковому обладнанні, переліку непотрібного обладнання.

СУОВФ могла б стимулювати зростання фондовіддачі, прогноз руху виробничих фондів і динаміку показників ефективності використання; координацію всіх робіт, пов'язаних з рухом ОЗ, облік, контроль і аналіз руху виробничих фондів.

Підбиваючи підсумки, узагальнемо все вище сказане. АТ "Мотор Січ" необхідно обрати інтенсивні фактори поліпшення використання ОФ, такі як створення інноваційного фонду накопичення амортизаційних відрахувань, позбавитись застарілого обладнання та зробити виробництво сучаснішим, а також створити комплексну систему управління використання і відтворення ОВФ.

Похожие статьи




Основні напрямки поліпшення використання основних фондів - Аналіз використання основних фондів на запорізькому АТ "МОТОР СІЧ"

Предыдущая | Следующая