Планування та нормування основного та оборотного капіталу підприємства - Капітал підприємства КП "Теплокомуненерго"

Питання визначення достатності оборотного капіталу та нормування оборотних засобів знаходяться в компетенції підприємств. Підприємства визначають періодичність і методи нормування.

Норматив оборотних коштів - це розрахункова вартісна величина, що відображає мінімальну потребу в оборотному капіталі. Нормативи бувають приватні (за окремими елементами та статтями оборотних коштів) і загальні. Загальний (сукупний) норматив оборотних коштів являє собою суму приватних нормативів. [ 4.110]

Науково обгрунтоване нормування оборотних засобів дозволяє визначити той орієнтовний обсяг оборотних коштів, який потрібно, щоб здійснювати безперервність процесів виробництва і реалізації товарів.

Норматив - це мінімум оборотних коштів, який підприємству необхідно мати постійно.

Якщо фактичні залишки оборотних коштів значно перевищують нормативи, то це говорить про неефективне фінансовому механізмі підприємства. У такому випадку для здійснення бізнесу підприємство залучає в оборот додаткові кошти без збільшення масштабів своєї діяльності. Якщо фактичні залишки оборотних коштів нижче нормативних значень, то це може призводити до перебоїв у виробництві і реалізації товарів і створювати фінансові проблеми.

Одноденний витрата товарно-матеріальних цінностей або випуск продукції рекомендується обчислювати за прогнозними даними на IV квартал планованого року. Це пояснюється тим, що обчислений норматив оборотних коштів діє на кінець планованого періоду (рік, квартал) і повинен забезпечити потреби виробництва на початок наступного періоду. У сезонних виробництвах одноденний витрата обчислюється за кошторисом витрат кварталу з мінімальним обсягом виробництва. У розрахунках рік приймається числом 360 днів, квартал - 90днів, місяць - 30 днів.

Нормування оборотних коштів може здійснюватися різними методами: прямого рахунку, економіко-аналітичним або методом коефіцієнтів.

Суть методу прямого рахунку полягає в наступному. Загальна потреба в оборотних коштах визначається як сума приватних нормативів оборотних коштів. По кожному з елементів необхідно розраховувати норму запасу та одноденний витрата (випуск), як передбачає вищенаведена формула. [ 5. 258]

Метод прямого рахунку є найбільш точним, але, одночасно, - найбільш складним, тому що вимагає знання методик розрахунку норм запасу в днях. Розглянемо основи нормування оборотних коштів по окремих елементах.

Нормування оборотних коштів у запасах сировини, основних матеріалів і покупних напівфабрикатів

Норматив оборотних коштів по даній групі обчислюється на підставі середньоденного їх витрати (Ор) і середньої норми запасу в днях (Нд). Середня норма запасу по групі оборотних коштів розраховується як середньозважена величина.

Норма оборотних коштів на кожний вид чи однорідну групу сировини, основних матеріалів визначається за формулою:

Нд = П + Р + Т + 0,5 І + С.

У цій формулі П - транспортний запас (характеризує час перебування оплачених матеріалів у дорозі від постачальника до покупця).Цей запас необхідний у випадках, коли час руху платіжних документів і матеріальних цінностей не збігається. Тому підприємству (покупцеві) необхідні оборотні кошти на час розриву між строками руху вантажів та документообігу. Час, на приймання, розвантаження і складування Р зазвичай складає 1-2 дні. При цьому обов'язковою умовою наявності технологічного запасу є відсутність обліку цих операцій в нормативі по незавершеному виробництву. [ 5. 262]

Поточний (складський) запас 0,5 і є найважливішим і найбільшим за величиною. Його розміри залежать від середніх інтервалів між поставками або від періодичності запуску матеріалів у виробництво. Отже, чим частіше постачання і запуск матеріалів у виробництво, тим менше норма оборотних коштів у днях, що вигідно підприємству.

Періодичність поставок за планом можна встановити на основі договорів, замовлень, узгоджених графіків поставок та інших документів. У цьому випадку середній інтервал між поставками визначається діленням розрахункового числа днів у році (360) на число постачань. Якщо в один день плануються поставки від декількох постачальників, то при розрахунку середнього інтервалу вони приймаються за одну поставку.

Розрахунок можна виконати і за фактичними даними на основі карток складського обліку. При цьому до розрахунку середнього інтервалу не приймаються нетипові поставки (надмірно великі чи дрібні). Поставки від кількох постачальників в один день приймаються за одну поставку.

Поточний (складський) запас звичайно приймається рівним половині середнього інтервалу між поставками.

Страховий (гарантійний) запас С - це другий за величиною запас. Він необхідний на всіх підприємствах для гарантії безперервності процесу виробництва у випадках порушень умов і термінів поставок матеріальних цінностей або збоїв з відвантаженням готової продукції. Зазвичай він дорівнює половині поточного запасу. Загальна норма запасу в днях визначається підсумовуванням її окремих складових.

Норматив оборотних коштів по сировині, основних матеріалів і покупних напівфабрикатів визначається множенням норми запасу в днях на їх плановий одноденний витрата.

Нормування оборотних коштів по допоміжних матеріалах

Допоміжні матеріали діляться на дві групи:

    1) головні види, споживані у великих кількостях (не менше 50% загальної суми річного витрати); 2) всі інші види матеріалів. [ 4.111]

Похожие статьи




Планування та нормування основного та оборотного капіталу підприємства - Капітал підприємства КП "Теплокомуненерго"

Предыдущая | Следующая