Характеристика ділової активності підприємства - Теоретичні аспекти оцінки фінансового стану підприємства

Стабільність фінансового стану підприємства в умовах ринкової економіки обумовлена значною мірою його діловою активністю, що залежить від шпроти ринків збуту продукції, його ділової репутації, ступеня виконання плану за основними показниками господарської діяльності, рівня ефективності використання ресурсів і стабільності економічного зростання.

Ділова активність підприємства у фінансовому аспекті проявляється, насамперед, у швидкості обороту його коштів. Аналіз ділової активності полягає в дослідженні рівнів і динаміки різноманітних коефіцієнтів оборотності

    1. Коефіцієнт оборотності активів - відображає швидкість обороту сукупного капіталу підприємства, тобто показує, скільки разів за аналізований період відбувається повний цикл виробництва й обіг, що приносить відповідний ефект у вигляді прибутку, або скільки грошових одиниць реалізованої продукції принесла кожна одиниця активів. Чим вища оборотність, тим ефективніше використовуються активи. Позитивним явищем вважається збільшення коефіцієнта. (2.14) 2. Період обороту активів. Період часу, протягом якого активи здійснюють повний оборот. Чим менше період обороту, тим краще, тому що це означає, що активи зможуть зробити більшу кількість оборотів за період. Чим більше оборотів, тим більше прибуток від діяльності підприємства і ефективніше використання активів. Визначається за формулою:
      (2.15)
    3. Фондовіддача ( коефіцієнт оборотності основних коштів та інших необоротних активів), характеризує, наскільки ефективно підприємство використовує основні фонди. Збільшення фондовіддачі свідчить про підвищення ефективності використання основних фондів. (2.16) 4. Період одного обороту оборотних коштів показує середній період від витрачання коштів для виробництва продукції до одержання коштів за реалізовану продукцію. (2.17) 5. Коефіцієнт оборотності запасів показує скільки разів за рік виробничі запаси здійснюють оборот. (2.18) 6. Період обороту запасів показує через скільки днів необхідно здійснювати поповнення запасів для збереження поточного рівня запасів. (2.19) 7. Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості, показує скільки оборотів зробили за рік кошти, вкладені у розрахунки. Чим більша кількість оборотів, тим швидше підприємство одержує плату від своїх дебіторів. (2.20) 8. Період інкасації дебіторської заборгованості показує середній період за який дебіторська заборгованість перетвориться в кошти, тобто він дорівнює періоду очікування підприємством одержання коштів після реалізації продукції. Визначається за формулою:
      (2.21)
    9. Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості характеризує тривалість обороту кредиторської заборгованості протягом виробничого циклу, позитивним буде зменшення. Формула для розрахунку:
      (2.22)
    10. Період погашення кредиторської заборгованості, показує середню кількість днів, протягом яких підприємство оплачує рахунки кредиторів. Якщо термін погашення кредиторської заборгованості перевищує термін погашення дебіторської свідчить про погіршення фінансового стану підприємства. Формула для розрахунку:
      (2.23)
    11. Період операційного циклу характеризує тривалість перетворення придбаних матеріальних ресурсів на грошові кошти. Вихначається за формулою:

Т о. ц = Період обороту запасів + Період інкасації(2.24)

Оптимальним є зменшення даного показника.

12. Період фінансового циклу показує період обороту коштів. оптимальним є зменшення даного показника. Від'ємне значення свідчить про нестачу коштів ( підприємство функціонує "у борг"). Знаходиться за формулою:

П ф. ц = Період _ Період погашення кредиторської операц. циклу заборгованості (2.25)

    13. Коефіцієнт оборотності власного капіталу показує скільки чистої виручки від реалізації продукції припадє на одиницю власного капіталу. Позитивним є збільшення цього показника. Розраховується за формулою:
      (2.26)

Похожие статьи




Характеристика ділової активності підприємства - Теоретичні аспекти оцінки фінансового стану підприємства

Предыдущая | Следующая