Бюджетування у процесі управління фінансовою діяльністю підприємства "Світанок" - Система бюджетування підприємства та шляхи її вдосконалення

На ТОВ "Світанок" розробляються бюджети різних рівнів, а при формуванні окремих із них поряд із вартісними можуть використовуватися і натуральні показники.

Бюджет, як і будь-який з інструментів управління фінансовою діяльністю підприємства, базується на науково обгрунтованих принципах, які були згадані у другому розділі даної курсової роботи, практичне застосування яких є необхідною умовою ефективності процесу бюджетування. Згадаємо, що до них відносяться такі принципи:

    1) принцип повноти; 2) принцип реальності; 3) принцип інтегрованості; 4) принцип гнучкості; 5) принцип економічності.

Найважливішим завданням процесу бюджетування ТОВ "Світанок" є формування і реалізація стійкого беззбиткового основного бюджету з бездефіцитним варіантом обігу коштів (фінансових потоків).

Основний бюджет - це фінансове, кількісно визначене вираження маркетингових і виробничих планів, необхідних для досягнення поставленої мети [4]. За оцінками спеціалістів, підприємства, які не формують річних бюджетів, втрачають за рік до 20% своїх доходів.

Щоб уникнути подібних втрат, керівництво ТОВ "Світанок" мусить завжди мати достатньо достовірну інформацію про поточні й майбутні грошові потоки, постійно порівнювати бюджет із фактичними даними, аналізувати відхилення, посилювати сприятливі й зменшувати несприятливі тенденції, удосконалювати методологію планування.

Забезпечення ритмічного безперервного функціонування підприємства в умовах динамічних змін потребує постійного спостереження за надходженням коштів, виділенням конкретного виду діяльності, що забезпечує позитивний грошовий потік, прогнозування його обсягів та приблизних термінів надходження.

Загалом формування основного (загального) бюджету ТОВ"Світанок" включає розробку трьох обов'язкових фінансових документів:

    ? прогноз звіту про прибутки і збитки; ? прогноз звіту про рух коштів; ? прогноз балансового звіту.

Процес бюджетування умовно можна поділити на дві складові:

    1) підготовка операційного бюджету; 2) підготовка фінансового бюджету.

Формування операційного бюджету включає розробку таких елементів:

    ? бюджет продажу; ? бюджет виробництва; ? бюджет виробничих запасів; ? бюджет прямих витрат на матеріали; ? бюджет виробничих накладних витрат; ? бюджет прямих витрат на оплату праці; ? бюджет комерційних витрат; ? бюджет управлінських витрат; ? звіт про прибутки і збитки. Складовими фінансового бюджету є: ? інвестиційний бюджет; ? бюджет потоків коштів (касовий); ? балансовий звіт.

Найпершим кроком у складанні основного бюджету є бюджет продажу. Попередній етап при розробленні бюджету продажу -- прогноз обсягів продажу, який здійснюється на підставі аналізу різноманітних факторів мікро - і макроекономічного характеру. На прогноз обсягів продажу впливають:

    ? обсяги продажу попередніх періодів; ? виробничі потужності; ? залежність продажу від загальноекономічних показників, рівня зайнятості, цін, рівня особистих доходів та ін.; ? відносна прибутковість продукції (кожного виду продукції); ? вивчення ринку, рекламна кампанія; ? цінова політика, якість продукції; - конкуренція; ? сезонні коливання; ?довгострокові тенденції продажу для різних товарів [16].

Бюджет продажу включає очікуваний грошовий потік від продажу, який надалі увійде до дохідної частини бюджету потоків коштів [15].

Виходячи з бюджету продажу складається бюджет виробництва -- план випуску продукції у натуральних показниках. Він враховує виробничі потужності, збільшення чи зменшення запасів (бюджет виробничих запасів), а також величину зовнішніх закупівель. При цьому розрахунок обсягу випуску продукції відбувається таким чином:

Необхідний обсяг випуску продукції = обсяг продажу + очікуваний запас готової продукції на кінець періоду -- запас готової продукції на початок періоду [16].

При складанні бюджету прямих витрат на матеріали враховується поділ витрат на прямі й непрямі. При цьому до прямих належать витрати на сировину і матеріали, з яких безпосередньо виробляється кінцевий продукт, заробітна плата основного виробничого персоналу, більша частина загальновиробничих витрат.

Бюджет прямих витрат на матеріали формується на основі виробничого бюджету і бюджету продажу. Він, як правило, складається з урахуванням термінів і порядку погашення кредиторської заборгованості за матеріали.

Бюджет виробничих накладних витрат відображає обсяг усіх витрат, пов'язаних із виробництвом продукції, за винятком прямих витрат на матеріали та оплату праці. Виробничі накладні витрати включають постійну і змінну частини.

Постійна частина планується виходячи з потреб виробництва, змінна -- як норматив, наприклад, від витрат на оплату праці основних виробничих працівників.

Бюджет виробничих накладних витрат зазвичай включає такі стандартні статті, як амортизація, оренда виробничого обладнання, страхування, додаткові виплати робітникам, оплата непродуктивного часу та ін. [17].

Розрахунок комерційних витрат (реклама, комісійні торгових агентів, транспортні послуги) має співвідноситися з обсягом продажу. Більшість витрат, пов'язаних зі збутом продукції, планується як частка від обсягу продажу, за винятком платежів за орендну складських приміщень. Розмір планованої частки залежить від життєвого циклу продукції.

Бюджет управлінських витрат включає витрати, не пов'язані з виробничою чи комерційною діяльністю підприємства (наприклад, витрати на утримання відділу кадрів, юридичного відділу, відділу комп'ютерного забезпечення, освітлення та опалення споруд невиробничого призначення, відрядження, послуги зв'язку, податки й відсотки за кредити, що відносяться на собівартість, і т. ін.). Більшість управлінських витрат має постійний характер, а змінна частина витрат, якщо вона є, планується як частка (наприклад, від обсягу продажу) [13].

Бюджет виробничих запасів містить інформацію, що необхідна для підготовки двох заключних фінансових документів основного бюджету:

    ? прогнозу звіту про рух коштів - у частині підготовки даних щодо виробничої собівартості реалізованої продукції; ? прогнозу балансового звіту - в частині підготовки даних про стан нормованих обігових коштів (сировини, матеріалів і запасів готової продукції) на кінець планованого періоду [3].

Обсяг незавершеного виробництва визначається виходячи з технологічних особливостей виготовлення продукції.

Складання бюджету потоків коштів - один із найважливіших і найскладніших кроків у бюджетуванні, за основу йому служить прогноз обсягу продажу. Надходження від основної діяльності визначаються з урахуванням змін у дебіторській заборгованості, видатки - з урахуванням змін у кредиторській. Окремо необхідно розрахувати надходження і видатки від фінансової та інвестиційної діяльності [11].

На основі аналізу складених бюджетів підприємства "Світанок" та отриманих фактичних значень показників керівництво підприємства бачить всю картину фінансово-господарської діяльності підприємства в цілому і його структурних підрозділів.

Отже, застосування бюджетного методу в процесі управління фінансовою діяльністю ТОВ "Світанок" сприяє підвищенню ефективності його діяльності, забезпеченню високого рівня конкурентоспроможності, дає можливість наперед спрогнозувати потребу у фінансуванні підприємства, а отже, забезпечує резерв часу для пошуку найвигідніших джерел такого фінансування.

Похожие статьи




Бюджетування у процесі управління фінансовою діяльністю підприємства "Світанок" - Система бюджетування підприємства та шляхи її вдосконалення

Предыдущая | Следующая