Філософія як теоретичне ядро світогляду - Матеріалізм і ідеалізм як два способи філософського освоєння людини і світу

Філософія складає теоретичну основу світогляду, або його теоретичне ядро, довкола якого утворюється свого роду духовна хмара узагальнених буденних поглядів життєвої мудрості, що складає життєво важливий рівень світогляду. Але світогляд має і вищий рівень -- узагальнення досягнень науки, мистецтва, основні принципи релігійних поглядів і досвіду, а також якнайтоншу сферу етичного життя суспільства. В цілому світогляд можна було б визначити таким чином: це узагальнена система поглядів людини (і суспільства) на світ в цілому, на своє власне місце в нім, розуміння і оцінка людиною сенсу свого життя і діяльності, доль людства; сукупність узагальнених наукових, філософських, соціально-політичних, правових, етичних, релігійних, естетичних ціннісних орієнтації, вірувань, переконань і ідеалів людей.

Залежно від того, як вирішується питання про співвідношення духу і матерії, світогляд називають ідеалістичним або матеріалістичним, релігійним або атеїстичним.

Матеріалізм є філософське переконання, що визнає субстанцією, сутнісною основою буття матерію. Згідно матеріалізму, світ є рухома матерія. Духовний же початок, свідомість є властивість високоорганізованої матерії -- мозку.

Ідеалізм є філософський світогляд, згідно якому дійсне буття належить не матерії, а духовному початку -- розуму, волі.

Можна сказати, що матеріальне і духовне -- це совечно єдине суще. Поза цим принципом ми не можемо зрозуміти сенс сущого, його регулятивні принципи, об'єктивну доцільність і гармонію у всесвіті. В рамках лише матеріалізму ми в принципі не в змозі відповісти на питання: хто так мудро формообразует все і вся і здійснює регулятивну функцію. Матеріалізм не сумісний з визнанням об'єктивної доцільності в світі, а це безперечний факт в бутті сущого.

Похожие статьи




Філософія як теоретичне ядро світогляду - Матеріалізм і ідеалізм як два способи філософського освоєння людини і світу

Предыдущая | Следующая