Основне питання філософії і дві його сторони, Основне питання філософії - Матеріалізм і ідеалізм як два способи філософського освоєння людини і світу

Основне питання філософії

Основне питання філософії, питання про відношення свідомості до матерії. Складає вихідний пункт філософського дослідження, через що те або інше рішення цього питання (матеріалістичне, ідеалістичне, дуалістичне) утворює основу кожного філософського учення. "Філософи, - пише Ф. Енгельс, - розділилися на два великі табори згідно тому, як відповідали вони на це питання. Ті, які стверджували, що дух існував раніше природи..., - склали ідеалістичний табір. Ті ж, які основним початком вважали природу, прилучилися до різних шкіл матеріалізму" .

При постановці основного питання філософії виникає питання не лише про пріоритет матеріального або духовного, але і відносно того, що вважати матеріальним, а що духовним. Звідси виникає можливість багаточисельних модифікацій в рішенні основного питання філософії, як в матеріалізмі, так і в ідеалізмі. Гегель, наприклад, приймає за первинне деяке поза людиною існуюче мислення ("абсолютну ідею"), А. Шопенгауер виходить з уявлення про несвідому космічну волю, Е. Мах вважає, що всі речі складаються з відчуттів.

Багато домарксистських і немарксистських філософів не рахують питання про відношення духовного до матеріального основним питанням філософії. Для Ф. Бекона, наприклад, основне питання філософії - це проблема опанування стихійних сил природи. Французький філософ 20 ст А. Камю вважав, що основне питання філософії є питання про те, чи варто жити. Лише небагато з філософів, в першу чергу Гегель и Л. Фейєрбах, близько підійшли до правильного формулювання основного питання філософії. Вичленення ж основного питання філософії і з'ясування його ролі в побудові філософських учень належить Енгельсу. Енгельс розглядав основне питання філософії як теоретичний підсумок інтелектуальної історії людства. Вже в релігійних віруваннях первісних людей міститься певне уявлення про відношення психічного до фізичного, душі до тіла. Проте теоретичний розгляд цього відношення став можливим лише завдяки розвитку абстрагуючого мислення, самоспостереження, аналізу. Історично цей рівень інтелектуального розвитку збігається з утворенням протилежності між розумовою і фізичною працею. В середні віки, коли релігія стала пануючою формою суспільної свідомості, основне питання філософії, за словами Енгельса "... набув гострішої форми: чи створений світ богом або він існує від століття" . Але лише завдяки ліквідації духовної диктатури клерикалізму в ході буржуазних революцій основне питання філософії "... міг бути поставлений зі всією різкістю, міг придбати все своє значення..." .

При формулюванні основного питання філософії марксизм виходить з того, що поняття духовного і матеріального, суб'єктивного і об'єктивного (і відповідно суб'єктивній реальності і об'єктивній реальності) утворюють дихотомію, що охоплює що все існує, все можливе, все гадане; будь-яке явище завжди можна віднести до духовного або матеріального, суб'єктивного або об'єктивного. Основного питання філософії містить в собі, окрім питання про об'єктивно існуюче відношення психічного і фізичного, духовного і матеріального взагалі, також питання про пізнавальне відношення людської свідомості до світу: "... Як відносяться наші думки про навколишній нас світ до самого цьому світу? Чи в змозі наше мислення пізнавати дійсний світ, чи можемо ми в наших уявленнях і поняттях про дійсний світ складати вірне віддзеркалення дійсності?" . Негативна відповідь на це питання характерна для представників скептицизму, агностицизму. Позитивне вирішення цієї проблеми принципово різне в матеріалізмі і ідеалізмі. Матеріалісти бачать в пізнанні віддзеркалення в людській свідомості незалежної від нього реальності. Ідеалісти ж виступають проти теорії віддзеркалення, тлумачать пізнавальну діяльність то, як комбінування плотських даних, то, як конструювання об'єктів пізнання за допомогою апріорних категорій, то, як чисто логічний процес здобуття нових виводів з наявних аксіом або допущень. Історична обмеженість домарксовского матеріалізму (метафизичность, механіцизм, ідеалістичне розуміння історії) позначалася і в рішенні ним основного питання філософії. Ця обмеженість була здолана лише філософією марксизму, яка розуміє духовне як специфічний продукт розвитку матерії, поширює діалектико-матеріалістичне рішення основного питання філософії на пізнання суспільного життя. "Якщо матеріалізм взагалі пояснює свідомість з буття, а не назад, то в застосуванні до суспільного життя людства матеріалізм вимагав пояснення суспільної свідомості з суспільного буття" . Це положення складає відправний пункт матеріалістичного розуміння історії. У рішенні основного питання філософії виявляються два головних філософського напряму - матеріалізм і ідеалізм, боротьба яких складає вміст історико-філософського процесу.

Похожие статьи




Основне питання філософії і дві його сторони, Основне питання філософії - Матеріалізм і ідеалізм як два способи філософського освоєння людини і світу

Предыдущая | Следующая